FLASH 4 - Text Field Properties - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

FLASH 4 - Text Field Properties

1. srpna 2000, 00.00 | Textová pole ve FLashi jsou jedním z nejdynamičtějších prvků a proto je třeba práci s nimi perfektně ovládat. V článku naleznete proto podrobný popis všech nastavení v Text Field Properties dialog boxu.

Textová pole ve FLashi jsou jedním z nejdynamičtějších prvků a proto je třeba práci s nimi perfektně ovládat. Každé textové pole na scéně můžeme konfigurovat nezávisle na sobě, tudíž jich na scéně můžeme mít několik. Vlastnosti textového pole určujeme v dialog boxu Text Field Properties, které otevřeme Modify -- Text Field.., nebo Ctrl+Alt+F a nebo pravým klikem na okraj textového pole.

Variable (Proměnná): V této kolonce určujeme jméno proměnné přiřazené k danému textovému textovému poli. Jméno proměnné musí začínat písmenem, je jedno jestli velkým nebo malým. Číslice a mezery mohou být v názvu obsaženy až po začátečním písmenu. Pojmenováním textového pole umožníme Flashi ho identifikovat a kdykoliv a kdekoliv v animaci zobrazit, nebo s ním jinak pracovat.

Options (Volby): V této části dialog boxu Text Field Properties definujeme vlastnosti textového pole.
*Draw border and background (Vykreslení ohraničení a pozadí): Povoluje nebo zakazuje vykreslení ohraničení a pozadí textového pole. Standartně je nastaveno černé ohraničení a bílé pozadí. Pokud tuto volbu nezvolíme, bude textové pole uvnitř Flashe identifikováno tečkovaným okrajem, po exportu však žádné ohraničení mít nebude. Jestliže volbu zaškrtneme, ohraničení je černou linkou i po exportu.
*Password (Heslo): Zvolíme v případě že chceme textové pole použít pro zadávání vstupního hesla. Vložené znaky budou zobrazeny jako hvězdičky - *******
*Multiline (Více řádků): Bude-li naše textové pole mít více řádků, zvolíme toto nastavení.
*Word wrap (Zalomení textu): Automatické zalomení textu když dosáhne pravého okraje textového pole. Funkce je dostupná pouze poku jsme nastavili i Multiline.
*Restrict text length to (Omezení délky textu na): Umožňuje zadat maximální počet viditelných znaků v textovém poli.
*Disable editing (Znemožnění editace): Zabrání našemu uživateli editovat text, který se objeví v textovém poli. Tato volba je vhodná používáme-li textové pole k zobrazení textu z externích souborů.
*Disable selection (Znemožnit selekci, výběr): Jestliže zatrhneme volbu Disable editing, zakážeme sice uživateli editovat text, ale kopírovat jej může dál (Ctrl+C). Pokud mu chceme zakázat i toto, zaškrtneme i volbu Disable selection.(Musí být označeny současně)

Outlines (Obrysy): Poslední sada voleb určuje, jak se text uvnitř textového pole objeví a nakolik ovlivní velikost výsledného souboru. Volba obrysů je především otázka preferencí. Bez nich může být náš text v konečné prezentaci hrubý či okousaný, s nimi se sice objeví hladký a čitelný, ale výměnou za větší velikost výsledného souboru. Podívejme se co máme na výběr:
*Do not include font outlines (Nezahrnout obrysy fontů): Výsledkem tohoto nastavení je malá velikost ale zhoršená kvalita zobrazení, font je okousaný a hrubý.
*Include all font outlines (Zahrnout všechny obrasy fontů): Výsledkem je krásně hladké a vyrovnané textové pole, ale dle typu použitých fontů může být soubor větší až o 60 kB.
*Include only specified font outlines (Zahrnout pouze určité obrysy fontů): Umožní zobrazení pouze některých znaků.
-Uppercase (Velká písmena)-zatržením této volby se zobrazí pouze velká písmena
-Lowercase (Malá písmena)-zatržením této volby se zobrazí pouze malá písmena
-Numbers (Číslice)-zatržením této volby se zobrazí pouze číslice
-Puctuation (Interpunkce)-zatržením této volby se zobrazí pouze interpunkční znaménka
-Characters (Znaky)-Máme-li v textovém poli určitý text a chceme, aby se nezobrazoval celý, stačí napsat do této kolonky to, co se nám má zobrazit. Je to vlastně výběr toho co se bude zobrazovat.

Závěrem zbývá jen dodat, že pokud jsme vybrali zahrnutí či částečné zahrnutí obrysů fontů, můžeme tyto použít do dalších textových polí bez strachu o zvětšení výsledného souboru. A ještě jeden dodatek. Do Flashe můžeme vkládat jakékoliv fonty, protože výsledný soubor vyexportuje ve vektorové podobě na rozdíl od HTML, tudíž se nemusíme obávat že se některý z fontů uživateli nezobrazí.

Další relevantní články:

FLASH XXI - vlnění, kruhy na vodě
FLASH XX - konverze MP3 na WAV
FLASH 5 - ?????
FLASH XIX - akce Tell Target potřetí
FLASH XVIII - akce Tell Target podruhé
FLASH XVII - akce Tell Target poprvé
FLASH XVI - jednoduché menu
FLASH XV - animace tlačítka
Bezplatný export pro Flash z Corelu 9
FLASH XIV - intro a menu
FLASH NA SVĚTOVÉ ÚROVNI
FLASH XIII - jak na preloader a jak ho umístit
FLASH XII - akce pro tlačítka
FLASH XI - 3D hvězda, zvuk na pozadí
JAK DOSTAT ČEŠTINU DO FLASHE ?
FLASH - X - animace bitmapy
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - IX
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - VIII
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - VII
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - VI
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - V
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - IV
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - III
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - II
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - I

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: