HighWater v Polygře Brno - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

HighWater v Polygře Brno

6. února 2001, 00.00 | Brněnská tiskárna Polygra se zařadila po bok těch několika málo tuzemských firem, které provozují systém Computer-to-Plate.

"Come Hell or High Water" je anglické rčení, které znamená něco jako "i kdyby se čerti ženili". Podle oficiální webové stránky britské firmy HighWater si svoje jméno zvolili právě podle uvedeného úsloví. A to prý byly navrhovány i jiné názvy, na které je nejlépe zapomenout. Nicméně nyní technologická firma HighWater sídlí v anglickém Cheltenhamu, má pobočky v USA a Singapuru a produkuje systémy Computer to Plate. Za poslední dva roky má jenom ve Velké Británii kolem 140 instalací zařízení Platinum. Jejich první "cétépéčko" v České republice je od přelomu loňského října a listopadu nainstalováno v tiskárně akciové společnosti Polygra v Brně.


CTP Platinum firmy HighWater

CtP systém Platinum firmy HighWater zapadá do celkového výrobního procesu tiskárny a zahrnuje hlavní kroky od vytvoření dokumentu až po tisk. Hlavními komponenty systému jsou pracovní stanice s procesorem Torrent RIP, což je vlastně RIP od firmy Harlequine, který firma HighWater prodává pod svým názvem Torrent, a dále samotný zhotovovač tiskových desek Platinum. Procesor Torrent RIP interpretuje zadání vytvořené v PostScriptu, vytváří soubory bitových map a odesílá je do stroje Platinum, kde probíhá expozice tiskové desky. Poté deska projde vyvolávacím automatem a je připravena pro užití v tiskovém stroji. V Polygře používají vyvolávací automat Lithostar LP 82 firmy Agfa.

Polygra Brno je referenčním partnerem Adamovských strojíren a je vybavena výhradně tiskovými stroji Adast, a to od Romayoru 314, přes Dominanty 515, 755 a 826, až k Adastu Dominant 856 s poloautomatickým upínáním tiskových desek, který byl poprvé předveden na loňské výstavě DRUPA v Düsseldorfu.

Na zařízení CtP HighWater se dají vyrobit tiskové desky pro všechny uvedené tiskové stroje, ale v Polygře je většinou využívají pro stroje AD 856, AD 826 a AD 755, tedy pro větší formáty B2 a A2. Zatím je příliš nevyužívají pro malé jednobarevky, a to z toho důvodu, že deska pro technologii CtP je přece jen cenově náročnější než klasická tisková deska. Na malých strojích se efekt použití CtP neprojeví tak výrazně, jako na velkých, už kvůli minimální montáži.

Podrobný rozhovor s vedoucím provozu tiskárny, Radkem Pernicou, o důvodech zakoupení tohoto CtP systému a praktických zkušenostech s provozem naleznete v článku Augustina Konečného v únorovém čísle polygrafického měsíčníku Světa tisku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » CTP - instalace  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: