Modelování v 3DSMax - Kouzelná hůlka - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3dscena

Modelování v 3DSMax - Kouzelná hůlka

30. července 2002, 00.00 | S využitím particle systému Spray a filtru
Lens Effects Highlight si ukážeme, jak vymodelovat
kouzelnou hůlku zanechávající za sebou třpytící
se hvězdičky.

S využitím particle systému Spray a filtru Lens Effects Highlight si ukážeme, jak vymodelovat kouzelnou hůlku zanechávající za sebou třpytící se hvězdičky.

1) V liště Create->Shapes klikneme na LINE a v čelním (Front) výřezu vytvoříme křivku (obr.1). Křivka nám později poslouží jako cesta pro částicový systém.


obr.1

2) V liště Create->Geometry vybereme ze seznamu položku Particle Systems, klikneme na SPRAY a v horním (Top) výřezu vytvoříme ikonu vyzařující částicový systém. Důležité, pro zobrazení efektu hvězdiček je přiřadit objektu hodnotu G-Buffer, která bude později sloužit ve Video Postu pro aplikaci vlastního efektu. Klikneme tedy pravým tlačítkem myši na ikonu částicového systému a z roletky vybereme Properties... v dialogovém panelu nastavíme u Object Channel = 1. Předtím než nastavíme parametry částicového systému provedeme jěště její umístění na počátek křivky. V menu Views klikneme na Grid and snap settings... a zaškrtneme Pivot a Endpoint (obr.2).


obr.2

Pozn.
Tímto nastavením zajistíme, že režimem Pivot uchopíme ikonu částicového systému za její střed otáčení a režimem Endpoint ji umístíme na počátek křivky.

Pokud nemáme aktivovaný uchopovací režim provedeme jeho aktivaci klávesou "S" a umístíme ikonu vyzařující částicový systém na počátek křivky. Aby částice systému putovaly správně podél křivky provedeme v čelním (Front) výřezu natočení ikony (obr.3).


obr.3

3) Nyní můžeme v liště Modify nastavit parametry pro částicový systém.

[Parameters]
Viewport Count = 160
Render Count = 160
Drop Size = 1,5
Speed = 0,0
Variation = 0,0
Ticks = zaškrtneme

Tetrahedron = zaškrtneme

Start = 0
Life = 30
Constatnt = zaškrtneme

Width = 60,0
Length = 60,0

4) V liště Create->Space Warp vybereme ze seznamu položku Particles & Dynamics, klikneme na PATH FOLLOW a v kterémkoliv výřezu vytvoříme Path Follow ikonu. Klikneme na Pick Shape Object a vybereme křivku. Aby částice putovaly ve směru křivky je potřeba ještě provést jejich spojení. Klikneme na ikonu  Bind To Space Warp a tažením myši spojíme ikonu PathFollow s ikonou částicového systému.

5) Nyní, když máme připravenou scénu je potřeba na částicový systém jěště aplikovat efekt třpytivých hvězdiček. Tento krok provedeme otevřením Video Postu v menu Rendering, kde v levé části dialogového okna se nám budou zobrazovat činnosti, které při finálním renderingu Video Post provede.

6) Jako první vybereme tedy druh pohledu na naši scénu. Klikneme na ikonu  Add Scene Event a ze seznamu možných pohledů vybereme čelní (Front). V dalším kroku klikneme na ikonu  Add Image Filter Event, vybereme ze seznamu položku Lens Effects Highlight a pro nastavení parametrů třpytících se hvězdiček klikneme na Setup...

7) Otevřeme si lištu Properties a u položky Object ID nastavíme hodnotu 1. Je to hodnota, kterou jsme v bodě 2 nastavili pro G-Buffer. V liště Geometry nastavíme Angel = 10,0 ; Clamp = 4 a aktivujeme tlačítko Size. V liště Preferences nastavíme Size = 7,0 ; Points = 6 a zaškrtneme Gradient. V poslední liště Gradient pak provedeme editaci barevného přechodu pro Radial Color tak, že pro:
pozici=0 nastavíme R=156 ; G=196 ; B=255 a pro
pozici=100 nastavíme R=0 ; G=0 ; B=255.
Seznam událostí ve Video Postu pak bude vypadat takto (obr.4).


obr.4

Tímto je scéna hotova a je možné ji ikonou  vyrenderovat.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: