FLASH XVIII - akce Tell Target podruhé - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Webdesign

FLASH XVIII - akce Tell Target podruhé

12. dubna 2000, 00.00 | Pokračujeme v poznávání funkce Tell Target, dnes s použitím popisku Label po najetí myší a přidáme přepínání mezi scénami po kliknutí.

Pokračujeme v poznávání funkce Tell Target, dnes s použitím popisku Label po najetí myší a přidáme přepínání mezi scénami po kliknutí.

Začínáme jako vždy nastavením jeviště -- 400x200. vyrobíme si první klip (clip1) -- CTRL + F8 -- Movie Clip a jméno. Pole 1 necháme prázdné, jen zde umístíme akci Stop. Na poli 2 napíšeme požadovaný text, zarovnáme na středový křížek a umístíme jej do knihovny. Na poli 12 vložíme keyframe, umístíme na něj akci Stop a vrátíme se na pole 2. Pravý klik -- Create Motion Tween. Dvojklikem na pole dvě otevřeme Frame Properties a v záložce Label napíšeme label příjezd1. Na poli 13 a 23 přidáme keyframy. Vrátíme se na pole 13 -- pravý klik -- Create Motion Tween. Dvojklikem na toto pole otevřeme opět Frame Properties a v záložce Label napíšeme label odjezd1. Základ máme hotový, ale text nám stojí stále na středu jeviště. Je to záměrně, protože pokud se tvoří jednoduchá animace příjezd a odjezd, je lepší nejdříve zadat všechny keyframy a potom teprve provádět vlastní animaci. Vyhneme se tím neustálému usazování objektu na stejné místo po návratu z animace. Nyní na klik na pole 2 a pouze šipkami na klávesnici umístíme objekt do místa, ze kterého bude vyjíždět. Na polích 12 a 13 zůstává objekt ve středu a na posledním poli jej umístíme tam, kam podle nás má odjet.
Potom by vaše timeline měla vypadat takto:

Vrátíme se na Scénu 1, kterou jak vidíte na obrázku jsem si pojmenoval hlavní a ostatní scény mám pojmenovány text1,2,3. Toto se prování ve Window -- Inspectors -- Scene -- Properties. Zde také můžeme jednotlivé Scény přesouvat jako vrstvy.
Stejným způsobem vytvoříme další dva klipy, jen popisky Label budou podle klipů:

Máme hotovy všechny klipy a můžeme je umístit na hlavní scénu. Tažením z knihovny, můžeme v jedné vrstvě, je vložíme. Je prozatím jedno na které místo, vždy se dají přetáhnout dle potřeby. Po vložení se nám zobrazí jako malá kolečka, je to z důvodu prázdného prvního keyframu v klipu. Potom bude Vaše hlavní scéna vypadat takto:

Dvojklikem na symbol otevřeme Instance Properties a v položce Instance name napíšeme jméno klipu (clip1):

Takto to provedeme se všemi klipy, které jsme vložili na hlavní scénu. Potom přidáme vrstvu, ve které vytvoříme tlačítka. zase mohou být včechna v jedné vrstvě. Animaci tlačítek nechám na Vás, pouze je musíme umisťovat do knihovny. Po vložení všech tlačítek bude Vaše hlavní scéna vypadat takto:

Přidáme si další scény - text1, text2 a text3. Na scéně text1 vyrobíme nebo vložíme návratové tlačítko (zpět), které můžeme potom z knihovny vložit i na ostatní scény. Toto tlačítko musí obsahovat akce pro návrat na hlavní scénu:

On (Release)
    Go to and Stop (hlavni, 1)
End On

Vrátíme se na hlavní scénu a začneme přidělovat akce jednotlivým tlačítkům. Dvojklikem na tlačítko na jevišti otevřeme Instance Properties

Začne akcí On MouseEvent, zde vybereme Roll Over(po najetí myši), potom musíme určit cíl -- Tell Target, jako cíl určíme clip1.

Musíme mu přikázat co má udělat v cíli. Proto akce Go to and Play a místo čísla rámu zadáme popisek Label - příjezd1. (Víme, že v clipu1 nám přijede text do středu a potom jsme zadali Stop.)
Také musíme přikázat, co má udělat po odjezdu myši (Roll Out). Určíme cíl (Tell Target), bude zase clip1 a popiskem Label mu přikážeme dokončit animaci v clipu1, to je odjezd objektu. Proto akce Go to and Play a Label - odjezd1.
A protože chceme po kliknutí na toto tlačítko skočit na scénu text1, přikážeme to akcí On (Release) a Go to and Stop (text1,1), kde text1 je scéna text1

Celý tento postup opakujeme i u dalších dvou tlačítek, ale samozřejmě měníme popisky, klipy a scény. Nakonec musíme na hlavní scénu umístit akci Stop, jinak bychom udělali barevnou hudbu a ne animaci.

Celý tutoriál si můžete stáhnout TADY

Další relevantní články:

SWISH 1.0 - malý velikostí, velký pomocí
FLASH XVII - akce Tell Target poprvé
FLASH XVI - jednoduché menu
FLASH XV - animace tlačítka
FLASH XIV - intro a menu
FLASH NA SVĚTOVÉ ÚROVNI
FLASH XIII - jak na preloader a jak ho umístit
FLASH XII - akce pro tlačítka
FLASH XI - 3D hvězda, zvuk na pozadí
JAK DOSTAT ČEŠTINU DO FLASHE ?
FLASH - X - animace bitmapy
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - IX
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - VIII
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - VII
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - VI
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - V
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - IV
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - III
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - II
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - I

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: