Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Když jeden snímek nestačí ...
31. října 2000, 00.00 | Dnes si představíme sekvenční a intervalové snímání u digitálních fotoaparátů. Vysvětlíme rozdíl a popíšeme praktické využití.
V dnešní poradně zodpovíme jeden dotaz, který jsme nedávno dostali do naší redakce. Čtenář se dotazoval, jaký je rozdíl mezi sekvenčním a intervalovým snímáním u digitálních fotoaparátů. Oba pojmy označují techniku několikanásobné expozice bez zásahu fotografa, přesto se významně liší. Navíc se jedná o funkce, které se u moderních digitálních fotoaparátů vyskytují stále častěji, takže se s nimi v praxi můžete setkat.
Sekvenční expozice
Při volbě sekvenční expozice fotoaparát po stisknutí spouště provede ne jednu expozici, ale hned několik, v krátkém časovém intervalu. Aby bylo dosaženo co nejkratší časové prodlevy, většinou jsou všechny snímky pořízeny se stejným ostřením a totožnou expozicí. Cílem celé operace je zaznamenat rychle se měnící scénu na co největší počet snímků, aby byla vyšší pravděpodobnost, že alespoň některý snímek se podaří a nic neunikne.
Počet takto pořízených snímků fotograf může ovlivnit pouze do určité míry. Prodleva mezi jednotlivými expozicemi je většinou fixně dána možnostmi fotoaparátu. Navíc je omezen i celkový počet snímků v jedné sérii, protože fotoaparáty pro sekvenční snímání využívají rychlou vyrovnávací paměť. Typickým příkladem parametrů této funkce je například, že fotoaparát dokáže zaznamenat až 15 snímků do série a to rychlostí 2 snímků za sekundu. V tomto ohledu je sekvenční snímání velice podobné rychlým klasickým zrcadlovkám, u kterých je rychlost limitována převíjením filmu a maximální počet snímků v sérii limituje délka filmového materiálu.
Intervalová expozice
Při intervalové expozici také dochází k pořízení několika snímků bez zásahu fotografa, ale prodlevu mezi snímky lze předem nastavit. V jednodušším případě uživatel zvolí například snímání jednou za 5 minut. U špičkových fotoaparátů je volba komfortnější a nastavení může vypadat následovně: první snímek ve 12:35, dalších 6 v rozmezí 30 minut a poslední snímek ve 20:00. Nastavení se provádí buď přímo na fotoaparátu nebo v ovládacím programu, ale potom musí být fotoaparát trvale připojen k počítači kabelem.
Na rozdíl od sekvenčního snímání dochází vždy před expozicí k měření světelných podmínek ve scéně a většinou i k zaostření. Kultivované fotoaparáty se mezi snímky dokáží i samy vypnout, aby šetřily energii a včas se zase zapnout. Prodleva mezi snímky musí být logicky dostatečná pro provedení všech potřebných operací.
Použití intervalového snímání jsou různá. Může jít o různé fotografie proměn scény v čase či experimentální fotografie. Ve vybraných případech je možné při spojení do Internetu fotografie rovnou po expozici vystavit na www stránkách a vytvořit tak alternativu nenáročné web-kamery.
Srovnání
Sekvenční snímání je náročné na rychlost zpracování fotografií v přístroji. Pokud jej fotoaparát nabízí, je ideální pro snímání rychle se měnících scén nebo pro snímání velmi důležitých okamžiků. Ne náhodou profesionální reportážní fotografové používají velmi rychlé fotoaparáty s dobře propracovaných sekvenčním snímáním. V amatérské třídě je většinou sekvenční režim omezen na měření expozice pouze před prvním snímkem, ale s ohledem na to, že jedna sekvence trvá pouze pár sekund, tak nejde o limit tragický.
Intervalové snímání je většinou spojeno se stativem a záznamem naopak pomalu se proměňující scény. Před každou expozicí je dostatek času na měření světelných podmínek, ale to probíhá bez zásahu uživatele. Ten pouze nastaví kdy má k expozicím dojít a o zbytek se postará fotoaparát sám.
Obě funkce nejsou zatím považovány u digitálních fotoaparátů za standardní výbavu, přesto se s nimi můžete setkat poměrně často. Pro příklad jeden z nejlepších sekvenčních módů v amatérské třídě nabízí nový Olympus e-100RS. Pěkné intervalové snímání má třeba CASIO QV-2800UX.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Autoexpozice a manuální posun
- Výměnné objektivy u digitálních fotoaparátů?
- Profesionální digitální fotoaparáty
- Hledáček 3x jinak
- Digitální zoom v digitální fotografii
- Digitální makrofotografie - 1. díl
- Digitální makrofotografie - 2. díl
- Jak pracovat s bleskem?
- Jak používat digitální foťák pod Dosem
- Když jeden snímek nestačí ...
- Má smysl chrátit fotoaparát pouzdrem?
- Proč a kde hledat firmware pro digitální fotoaparát?
- Jak fotografovat v noci?
- Co vydrží paměťová karta?
- Formátovat či neformátovat paměťové karty?
- Elektronický hledáček pod lupou
- Jak správně nastavit citlivost u digitálního fotoaparátu?
- Širokoúhlé objektivy v digitální fotografii
- Může digitální fotoaparát nahradit videokameru?
- Jaké rozlišení má digitální fotografie?
- RAW formát - hudba digitální budoucnosti?
- Když elektronika čaruje - AE programy
- Jaké rozlišení má doopravdy digitální fotoaparát?
- Máte problém s balancí barev vašich digitálních fotografií?
- Co jsou to mrtvé body?
- Co dělat aby vám digitální fotoaparát neoslepl?
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024