Jak pracovat s bleskem? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Jak pracovat s bleskem?

29. května 2000, 00.00 | V dnešní poradně odpovíme na častý dotaz čtenářů. Přinášíme pár základních rad týkajících se fotografování s interním bleskem u digitálních fotoaparátů.

Drtivá většina digitálních i klasických fotoaparátů je vybavena buď interním bleskem nebo možností použít nějaký externí zábleskový systém. Blesk provází fotografii od jejího vzniku a prošel samozřejmě složitým vývojem. Novodobé blesky umějí nevídané kousky, ale pouze za předpokladu, že si za ně řádně zaplatíte a umíte je používat.

Interní blesk Dnešní článek nebude ani o směrných číslech, ani o jiných parametrech, podle kterých si profesionál vybírá blesk. Buďme realističtí, většina digitálních fotoaparátů uživateli na výběr nedává a v technické dokumentaci se toho také příliš nedozvíte. Naučme se, jak vyjít s málem, které nám většina výrobců nabízí.

Jedním z mála údajů, který v manuálu jistě najdete je funkční rozsah vzdáleností, na které lze blesk použít. Obě hranice jsou velmi důležité, nicméně jsou orientační. Hodně záleží na světelných podmínkách i na fotografovaných objektech. Obecně, pokud fotografujete předměty v menší vzdálenosti, než výrobce doporučuje, bude snímek přeexponován, protože záblesk je příliš silný. Pokud ve větší než je doporučeno, tak intenzita záblesku je nízká a dojde k podexponování snímku. Obojí vychází z toho, že fotoaparát nastavuje fixní expozici, která nejlépe odpovídá optimálním podmínkám, které by měl blesk vytvořit. A řešení? Pokud je to aspoň trochu možné, prostě blesk zakažte a poraďte si jinak s nedostatkem světla.

Hodně může celé věci pomoci, pokud je fotoaparát dostatečně inteligentní a je schopen regulovat intenzitu záblesku. Tato regulace se provádí podle hodnot získaných při výpočtu expozice. Vliv má samozřejmě vzdálenost objektů a okolní světlo. Pokud tedy nechcete fotoaparát zmást, dávejte si pozor na zámek expozice. Ten se většinou provádí částečným stisknutím spouště. Po tomto úkonu proběhnou všechna měření i nastavení blesku a pokud se podmínky změní mezi tímto okamžikem a expozicí, všechno je špatně.

Fotoaparátu samozřejmě můžeme i trochu pomoci. Nejčastěji nabízená možnost je změna režimu. K dispozici bývají následující varianty :

  • Zákaz blesku - používá se v situacích kdy víme, že blesk zhorší podmínky a chceme donutit automatiku, aby jej nepoužívala
  • Auto - dává fotoaparátu možnost rozhodovat plně o použití blesku. Většinou dobrá volba.
  • Re-eye neboli redukce červených očí - věc již poměrně zažitá. Předbleskem se odstraňuje nežádoucí reakce oční rohovky. Používejte pouze při fotografování osob, jindy je spíš na škodu.
  • Fill-in neboli povinný blesk - donutí fotoaparát použít blesk a většinou s maximální intenzitou
  • Slow-sync neboli noční snímky - speciální režim určený pro fotografování v noci. Doporučuji předem vyzkoušet!

Význam jednotlivých režimů je poměrně jasný. Pouze slow-sync možná všichni čtenáři neznají. Tento režim fotoaparátu říká, že hodláte fotografovat za minimálního osvětlení s nějakým objektem v menší vzdálenosti. Typicky postava s pozadím svítícího města. Fotoaparát na tuto informaci reaguje tak, že nastaví delší expoziční čas, aby bylo zachyceno co nejvíce detailů i v tmavých pasážích. S ohledem na delší časy je vhodné použít stativ.

A na závěr to nejlepší. Lepší fotoaparáty nabízejí možnost ručního nastavení intenzity záblesku. V takové případě je prostor pro experimentování největší. V několika krocích může uživatel přidat nebo ubrat na intenzitě záblesku. To ilustruje i naše ukázka.

Ukázka

Celkově se dá říct, že pokud pracujete s interním bleskem, je lepší dodržovat pracovní vzdálenost a nechat vše na automatice. Možností, jak celý proces ovlivnit není mnoho a kvalitní blesky s manuálním nastavením jsou drahé a pochopitelně vyžadují určité znalosti.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: