Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Digitální zoom v digitální fotografii
27. března 2000, 00.00 | Funkce digitálního zoomu se stala samozřejmostí, bez níž si digitální fotoaparáty neumíme představit. Je však v praxi smysluplně využitelný? Odpověď poskytuje tento článek.
Digitální zoom je věc stará jako digitální fotoaparáty samotné. Ba co dím, je ještě starší. Klasické analogové videokamery jej používají ještě déle. Nejedná se tedy o žádnou převratnou technologickou novinku. Přesto si však dovoluji tvrdit, že stojí za to, podívat se věci "na zoubek".
Elektronika kontra optika
Není asi nutné rozvláčně vysvětlovat, že s optikou nemá digitální zoom nic společného. Koneckonců proto se také nazývá digitální. Je sice pravdou, že digitální zoom zmenšuje obrazový úhel - lidově řečeno přibližuje, ovšem pracuje i když na foťáku není žádná optika. Promiňte mi toto silně přehnané srovnání, optika je pochopitelně nezbytná, chtěl jsem jen prostě říci, že digitální zoom funguje na trochu jiných principech.
Při testování digitálních fotoaparátů jsem narazil na tři typy digitálního zoomu. Podívejme se nyní blíže na rozdíly mezi jednotlivými odnožemi.
Typ 1. - "výřezový"
Nejjednodušší digitální zoom pracuje na principu výřezu. Tak, jako bychom ve Photoshopu použili funkci Crop, ovšem s tím rozdílem, že digitální fotoaparát aplikuje výřez vždy jen na středovou část obrazu. Pochopitelně že se o ukrojené obrazové body sníží rozlišení, obrazová kvalita ale zůstává zachovaná. Takto řešený digitální zoom používají např. přístroje zn. Ricoh.
Typ 2. - "interpolační"
Druhá verze digitálního zoomu obraz zachycený snímačem upravuje podstatně zásadnějším způsobem. Jako v prvním případě je provedený výřez (bez něj by to jaksi nebyl zoom), avšak obraz je převzorkovaný na původní velikost, dochází tedy k interpolaci. Každý ví, že v tomto případě se už jedná o zásah do "originálu". Na místě je otázka: jaká je kvalita interpolace digitálních fotoaparátů? Nebo jinak: není lepší tuto činnost přenechat některému z bitmapových editorů? Abychom se dopracovali ke smysluplné odpovědi, bude to chtít příklady. Následující fotografie ukazují srovnání dvojnásobného digitálního zoomu dvou fotoaparátů prestižních značek se simulací, provedenou ve stejných hodnotách v Adobe Photoshopu. Fotoaparáty nepatří mezi žádná "ořezovátka", ale jedná se více méně o špičku v nabízených modelech obou firem.
Levý snímek je vždy originál digitální zoom, pravý je interpolovaný Photoshopem.
Canon PowerShot S-10
U snímků z Canon PowerShot S-10 je podivný rozdíl barevnosti. Pravděpodobně má digitální zoom vliv na TTL měření expozice a bohužel jej ovlivňuje negativně. Ostatní rozdíly se celkem daly očekávat. Digitální zoom má menší kontrast obrazu a také hranová ostrost je na nižší úrovni. V tomto případě Photoshop vyhrál.
Kodak DC290
Je to překvapivé, ale zde je situace spíše opačná. Všimněte si degradace obrazové kvality na hranách u pravé části fotografie. Podotýkám, že toto je interpolovaná část ve Photoshopu, a též je nutné zdůraznit, že soubor byl snímaný do nekomprimovaného TIFu! Je pravdou, že digitální zoom podává fotografii také dost měkce a neostře, ovšem zase relativně čistě.
Sliboval jsem tři typy digitálního zoomu, takže pojďme k poslednímu.
3. typ - "ani ryba ani rak"
Třetí typ digitálního zoomu je určitou kombinací dvou předchozích. Opět nezbytný ořez, opět interpolace, avšak zde již ne do původní velikosti, avšak něco mezi. Jako příklad je možné uvést třeba Olympus C-2000Z, jehož digitální zoom udělá až 2,5násobné zvětšení, fotografii ale uloží v rozlišení 1024 x 768 pixel (z původních 1600 x 1200).
Babo raď
Z výše uvedeného celkem jasně vyplývá, že kvalita digitálního zoomu je závislá na tom kterém typu fotoaparátu. Jinak řečeno, každý výrobce pravděpodobně používá jiný interpolační algoritmus a vliv má bezpochyby i kvalita samotného snímače. Osobně nějaké intenzívní nasazení digitálního zoomu v praxi nedoporučuji. Buďme trpěliví a počkejme si na foťáky s vyšším rozlišením. Něco jiného je výřez z dvou megapixelové fotky a něco jiného třeba z pěti megové. Jakmile se totiž dostatečně zvýší kapacita snímače, přestane být aktuální digitální zoom druhého a třetího typu, tedy ten, který obraz interpoluje, a naopak začne nabývat významu typ první, který dnes působí spíš směšně.
Ještě je tu ale jedna věc. I při současném stavu technologie má digitální zoom svoje místečko. To se nalézá na poli DPOF. Co to je? Jednoduše řečeno, když se tisknou fotky bez pomoci počítače, ať už přímým připojením fotoaparátu k tiskárně nebo z paměťové karty. To je však oblast určená spíše pro domácí uživatele, takže jako celek asi pověst digitálního zoomu nezachrání.
Jedno nás však může uklidňovat. Digitální zoom ani nezabírá místo, ani ni neváží. Kdo jej tedy chce používat, ať tak činí. Já si myslím, že zatím je to spíš zbytečnost.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Autoexpozice a manuální posun
- Výměnné objektivy u digitálních fotoaparátů?
- Profesionální digitální fotoaparáty
- Hledáček 3x jinak
- Digitální zoom v digitální fotografii
- Digitální makrofotografie - 1. díl
- Digitální makrofotografie - 2. díl
- Jak pracovat s bleskem?
- Jak používat digitální foťák pod Dosem
- Když jeden snímek nestačí ...
- Má smysl chrátit fotoaparát pouzdrem?
- Proč a kde hledat firmware pro digitální fotoaparát?
- Jak fotografovat v noci?
- Co vydrží paměťová karta?
- Formátovat či neformátovat paměťové karty?
- Elektronický hledáček pod lupou
- Jak správně nastavit citlivost u digitálního fotoaparátu?
- Širokoúhlé objektivy v digitální fotografii
- Může digitální fotoaparát nahradit videokameru?
- Jaké rozlišení má digitální fotografie?
- RAW formát - hudba digitální budoucnosti?
- Když elektronika čaruje - AE programy
- Jaké rozlišení má doopravdy digitální fotoaparát?
- Máte problém s balancí barev vašich digitálních fotografií?
- Co jsou to mrtvé body?
- Co dělat aby vám digitální fotoaparát neoslepl?
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024