Co vydrží paměťová karta? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Co vydrží paměťová karta?

SSFDC

5. dubna 2001, 00.00 | Kolik vydrží paměťová karta SmartMedia a jak vypadá po roce používání? Dá se opravdu na FLASH paměti spolehnout?

Na Interkameře 2001 jsme se stali svědky a posléze i účastníky diskuse na téma odolnosti, životnosti a kompatibility paměťových karet SmartMedia. Vývody této diskuse sice nejsou podloženy laboratorním testováním, ale zato za nimi stojí praktická zkušenost celkem 4 aktivních fotografů a naší redakce. Pokusíme se shrnout to, k čemu jsme se po více jak 40 minutách bouřlivé diskuse dobrali.

Mechanická odolnost karet
Paměťové karty SmartMedia (SSFDC) mají rozměr 45 x 37 x 0,76 mm při hmotnosti cca 0,5 g. Jde tedy o na první pohled tenké a křehké kartičky, které nevzbuzují příliš důvěru v dlouhou životnost. Přesto jsme nezaznamenali zatím jediný případ toho, že by někdo paměťovou kartu doslova zlomil nebo jinak mechanicky zničil. Plošné konektory se sice pravidelným používáním během několika měsíců viditelně poškrábou, ale ani zde nedochází k zásadnějším funkčním problémům. Občas je sice potřeba konektor očistit od nečistot, nejčastěji potu. U jedné karty v redakci se nám dokonce stalo, že povrch viditelně zoxidoval, ale po vyčištění karta opět bez problémů fungovala.
Jediným trochu nešťastným řešením je ochrana proti zápisu/smazání karty. Ta je u těchto pamětí řešena přelepováním speciální plošky na kartě pomocí samolepek. V redakci jsme nikdy nenašli chuť ani motivaci tuto záležitost testovat či běžně používat, ale podle dvou účastníků diskuse se jedná o opravdu nešťastné řešení. Zejména u některých typů pamětí totiž výrobci používají nevhodný typ samolepek, který se jen velmi obtížně z karet odstraňuje.

Počet zápisů na kartu
Všechny paměti SmartMedia používají v podstatě stejný typ obvodů NAND EEPROM. Ty sice mají omezený počet zapisovacích cyklů, ale limit je naštěstí velmi vysoký. Většina výrobců uvádí statisíce či milióny přepisů karty. Většina digitálních fotoaparátů provádí rovnoměrné rozkládání zátěže přes celou kapacitu paměťové karty tak, aby se nadměrně "neopotřebovávala" pouze její část, takže opravdu není důvod se v tomto směru příliš obávat ztráty karty.

Odolnost vůči vnějším vlivům
Obvody typu NAND jsou schopné udržet dlouhodobě uloženou informaci bez speciálního napájení. Nicméně jejich zápis se provádí právě určitou napěťovou úrovní, takže pokud je karta vystavena vlivu silného magnetického pole či elektrického proudu, může dojít k jejímu vymazání. V redakci jsme to zažili pouze jednou a to při důkladné letištní kontrole v USA. Šlo však o incident velmi zřídkavý, protože s paměťovými kartami cestujeme často bez nejmenších problémů. Proto není třeba se bát tramvají, transformátorů či třeba reproduktorů, pokud se nestane něco opravdu mimořádného.

Kompatibilita karet
Zde bohužel dochází k největšímu počtu nepříjemných problémů. Definice SmartMedia karet bohužel včas nevyřešila otázku zpětné kompatibility čtecích zařízení a různých kapacit paměťových karet. To bohužel v praxi znamená, že fotoaparát umí pracovat pouze s určitými kapacitami pamětí. Relativně bezproblémové jsou karty s kapacitou 4, 8 a 16 MB. Novější typy fotoaparátů většinou podporují i 32 a 64 MB karty. Zatím nejhorší situace je s novými 128 MB kartami a paradoxně i s 2 MB kartami, které někteří výrobci začali vypouštět ze seznamu podporovaných kapacit. Vždy si před koupí karty ověřte, zda její kapacitu váš fotoaparát podporuje.
Druhým mnohem záludnějším problémem je nekompatibilita některých značek karet a fotoaparátů. Problémy jdou někdy i tak daleko, že pokud například kartu bez problémů používáte a necháte jí naformátovat v určitém typu jiného fotoaparátu, tak přestane v původním modelu fungovat. Nejde sice o jev masivní, přesto reálně existující. Potvrzují to jak uživatelé, tak i prodejci, kteří naštěstí většinou znají funkční kombinace alespoň pro běžné typy fotoaparátů.

Co kartám nesvědčí?
Přestože jsou SmartMedia karty překvapivě odolné, jsou situace, které jim nedělají příliš dobře a potenciálně zvyšují riziko selhání. Typickým příkladem budiž nízká či vysoká teplota. Doporučené rozmezí teplot se liší výrobce od výrobce, ale reálné pracovní nasazení pod bodem mrazu či při teplotách na 50 stupňů je problematické. Při mrazu se výrazně zvyšuje chybovost zápisu a práce s kartou si citelně zpomaluje. Při vysokých teplotách hrozí poškození karty jako takové.
Samozřejmě kartám nesvědčí ani styk s vodou ani vysoká vlhkost vzduchu. Na druhou stranu, pokud vám karta jednou zmokne, nic se jí prakticky nestane. Před použitím ji však důkladně osušte.
A na závěr ještě jedno varování. Snažte se vyvarovat vytažení karty z fotoaparátu při jejím aktivním zápisu či čtení. U plošného konektoru hrozí riziko zkratu. Toto riziko je zcela reálné a víme o několika případech, ve kterých se přesně tímto způsobem karta odebrala na věčnost.

Závěrem
SmartMedia karty stejně jako většina ostatních FLASH pamětí se může pochlubit překvapivě vysokou odolností a spolehlivostí. Po mechanické a elektronické stránce se při slušném zacházení opravdu nemusíte bát výraznějších problémů. Bohužel v otázce kompatibility je situace trochu horší. Dokud používáte jeden ověřený typ pamětí s fotoaparáty jedné značky, tak na problémy nejspíš nenarazíte. Při střídání fotoaparátů však někdy dochází ke kuriózním situacím s těžko odhalitelnými příčinami. Standardizace karet SmartMedia a hlavně zápisu dat na ně bohužel není dokonalá.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: