Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Formátovat či neformátovat paměťové karty?
17. dubna 2001, 00.00 | Pokračujeme v naší sérii článků o nesnázích s paměťovými kartami pro digitální fotoaparáty. Tentokrát se zaměříme na nejchoulostivější operaci - formát.
Paměťové karty slouží většině digitálních fotoaparátů jako jediný úložní prostor pro fotografie. Jejich cena není zanedbatelná, takže se jistě vyplatí s kartami zacházet tak, aby nedošlo k jejich poškození či znehodnocení. Titulek tohoto článku si pokládá na první pohled možná trochu nelogickou otázku "Formátovat či neformátovat?", jejíž vývody jsou v některých případech podobně tragické jako v klasické divadelní hře. Ono totiž formátování paměťové karty je jednou z nejchoulostivějších operací, kterou s ní můžete provádět. Nevěříte?
Začneme s trochou teorie. Všechny typy paměťových karet a potažmo tedy i zařízení s nimi manipulující by se měly řídit standardem ATA, který stanovuje strukturu ukládání dat na různá média. Jedná se dokonce o celou řadu poměrně přesně specifikovaných norem, kterými se zejména výrobci výpočetní techniky řídí již dlouhou řádku let. Bohužel pro některé výrobce digitálních fotoaparátů či jiných přenosných zařízení využívajících paměťové karty je dodržování těchto základních pravidel zřejmě příliš náročné. A zde vzniká náš problém. Pokud při formátování paměťové karty dojde k nestandardnímu vytvoření datové struktury, tak se karta stává pro většinu "slušných" zařízení nepoužitelná. Uveďme si konkrétní příklady.
Prvním příkladem z praxe jsou některé MP3 přehrávače využívající paměťové karty SmartMedia, např. značky PINE. Dokud v nich používáte paměťovou kartu naformátovanou od výrobce či z jiného zařízení, je vše v pořádku. Po "zformátování" v přehrávači se také nic neděje, tedy až do okamžiku, kdy zkusíte použít kartu jinde. Přehrávač nekorektním způsobem při formátování vyplní datovou hlavičku karty a ostatní zařízení již nejsou schopna ji řádně detekovat. Výsledkem je nic neříkající hláška "Card Error" a hlavně i neschopnost ostatních zařízení provést korektní formátování karty.
Druhý příklad z praxe je záležitostí trochu historickou, přesto poučnou. U jednoho modelu čteček paměťových karet se Olympusu podařilo napsat tak špatné ovladače pro MacOS, že posléze začal nedoporučovat její použití s tímto systémem. Jedním z důvodů byla chyba, která způsobovala nekorektní vyplnění datové struktury paměťové karty právě při formátování. Výsledek podobný jako v předchozím odstavci.
V obou popisovaných případech naštěstí existuje východisko. Stačí vzít "poškozenou" paměťovou kartu a vložit do takové čtečky, která dokázala ignorovat špatně vyplněnou strukturu. Tato čtečka sice také nedokázala z karty data číst, ale alespoň dovolila kartu formátovat. V praxi jsme tento postup vyzkoušeli například s čtečkou společnosti Newer Technologies s označením uFlash SM.
Nicméně jsou zde i nesporné výhody formátování paměťových karet, které vyplývají z logiky věci. Většina digitálních fotoaparátů si všímá dat pouze ve vlastním adresáři, který si na kartě založí, takže se může snadno stát, že vám zmizí část kapacity karty a návratem je v podstatě pouze formát. I zde máme dva praktické příklady.
Netradičnější banalitou je zapůjčení karty kamarádovi či testování s jiným fotoaparátem. Druhý fotoaparát si založí vlastní složku na kartě, do které se váš původní přístroj nepodívá a uložené fotografie tedy nedokáže smazat jinak než formátováním. Některé přístroje navíc kromě fotografií zapisují i doplňkové soubory, které snadno můžete přehlédnout i při prohlížení na počítači.
Zákeřnější variantou s obdobným principem je klasický koš v prostředí Windows. Některé ovladače a čtečky zpřístupňují paměťovou kartu jako další logický disk v počítači. Windows se v dobré víře snaží i na tomto médiu vytvářet koš pro možnost záchrany snímků. Pro drtivou většinu přenosných zařízení je však skrytý adresář recycled velkou neznámou a problém je na světě. Opět jednou z mála náprav je formátování.
A na závěr by se jistě hodilo nějaké to shrnutí. Takže odpověď na otázku formátovat či neformátovat je dle našeho názoru jednoznačná. Formátovat, ale s rozvahou. Zejména pokud používáte několik různých zařízení a vyměňujete mezi nimi karty, ujistěte se, že některé z nich neprovádí nekorektní formátovací proceduru.
Pokud již na uvedený problém narazíte, hledejte pomoc nejlépe u PC čteček, které bývají nejuniverzálnější. Variantou je obrátit se na některý ze servisů, ale nepočítejte moc s krytím zárukou, protože se prakticky nejedná o chybu paměťové karty jako takové.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Autoexpozice a manuální posun
- Výměnné objektivy u digitálních fotoaparátů?
- Profesionální digitální fotoaparáty
- Hledáček 3x jinak
- Digitální zoom v digitální fotografii
- Digitální makrofotografie - 1. díl
- Digitální makrofotografie - 2. díl
- Jak pracovat s bleskem?
- Jak používat digitální foťák pod Dosem
- Když jeden snímek nestačí ...
- Má smysl chrátit fotoaparát pouzdrem?
- Proč a kde hledat firmware pro digitální fotoaparát?
- Jak fotografovat v noci?
- Co vydrží paměťová karta?
- Formátovat či neformátovat paměťové karty?
- Elektronický hledáček pod lupou
- Jak správně nastavit citlivost u digitálního fotoaparátu?
- Širokoúhlé objektivy v digitální fotografii
- Může digitální fotoaparát nahradit videokameru?
- Jaké rozlišení má digitální fotografie?
- RAW formát - hudba digitální budoucnosti?
- Když elektronika čaruje - AE programy
- Jaké rozlišení má doopravdy digitální fotoaparát?
- Máte problém s balancí barev vašich digitálních fotografií?
- Co jsou to mrtvé body?
- Co dělat aby vám digitální fotoaparát neoslepl?
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
9. ledna 2025
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
9. ledna 2025
Profesionální scaner Scanner Heidelberg TOPAZ I. optické rozlišení bez interpolace 3800DPI