Máte problém s balancí barev vašich digitálních fotografií? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Máte problém s balancí barev vašich digitálních fotografií?

21. prosince 2001, 00.00 | Automatické balance bílé barvy (AWB) je většinou dobrým pomocníkem uživatelů digitálních fotoaparátů. Co dělat, když se stane přítěží?

V našem redakčním emailu se objevil velice zajímavý dotaz, na který jsme se rozhodli podrobně odpovědět. Jeden z našich čtenářů nám položil následující otázku:

"Chtěl bych se zeptat na problém barevného podání dig. fotografií. Fotím lidi na stejném bílém pozadí a stejnými světly. Problém spočívá v tom, ze při přehrání fotek do PC jsou některé fotografie dobré, některé mají oranžový nebo žlutý nádech. Nevíte, kde je chyba ?? "

Zdrojem uvedených problémů je takzvaný systém automatické balanci bílé barvy ("AWB"), kterým je vybavena většina digitálních fotoaparátů. Tento systém se snaží na u snímků rozeznat a eliminovat vliv teploty okolního světla z celkového barevného podání snímku. Je věcí obecně známou, že zářivkové světlo je namodralé, žárovkové pro změnu většinou žluté. Fotoaparáty se proto snaží rozpoznat vliv okolního osvětlení a bez zásahu uživatele upravují barevnost snímku. V popisovaném případě tak někdy dojde k nežádoucímu zkreslení.


Ukázka korekce balance bílé barvy v graf. editoru

A řešení problému? Jsou dvě možnosti. V lepším případě váš fotoaparát podporuje manuální nastavení balance bílé barvy. Manuálním nastavením se ne vždy dosáhle zcela 100% výsledku, ale posun barev je konstantní a výrazně jednodušeji se odstraňuje třeba v Adobe Photoshopu. Nejdražší fotoaparáty umožňují i bodové měření okolního světla, ale i bez něj se dá poměrně dobře vystačit.

Pokud digitální fotoaparát nabízí pouze automatickou balanci, nezbude nic jiného, než mu pomoci úpravou scény tak, aby se vše zadařilo bez zásahu uživatele. Automatika většinou funguje tak, že srovnáním výrazně odlišných barev ve snímku vypočítá posun, který je pro všechny barvy zhruba stejný. Z toho plyne, že čím je scéna barevně bohatší, tím je pravděpodobnost úspěchu větší. V některých případech fotoaparáty pracují pouze s určitým výřezem snímku, takže je dobré se zaměřit na střed scény. Pokud není možné scénu doplnit o barvené motivy, je vhodné místo bílého pozadí použít alespoň pozadí šedé či krémové. Na něm je typicky automatika mnohem úspěšnější.

Závěrem je potřeba zdůraznit, že ve většině běžných případů automatika funguje poměrně dobře a představuje jednu z výhod digitální fotografie. Ve srovnání s většinou klasických fotoaparátů si totiž digitální přístroje poradí s daleko širším spektrem teplot okolního světla.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: