Co jsou to mrtvé body? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Co jsou to mrtvé body?

DF CCD

2. ledna 2002, 00.00 | V diskusních forech se pravidelně objevují dotazy týkající se vad CCD snímačů používaných u digitálních fotoaparátů. Co to jsou mrtvé body, jak se projevují a jak se dají odstranit?

S tím, jak roste rozlišení digitálních fotoaparátů, zvyšuje se hustota snímačů a prodává se stále více přístrojů, začínají uživatelé častěji narážet na vady snímačů použitých v digitálních fotoaparátech. Světlocitlivý snímač je velmi komplikované zařízení vyráběné náročnou a velmi drahou cestou. Každá z miliónů buněk CCD se skládá z dalších desítek jednotlivých součástek poskládaných na plochu několika málo mikrometrů. Navíc pokud korektně nefunguje jedna buňka z například 4 miliónů buněk, jde o chybu matematicky prakticky zanedbatelnou. Bohužel opticky si uživatel této chyby většinou dříve či později všimne a začne se ptát po příčině.


CCD snímač

Co jsou mrtvé body?
Nejčastější chybou snímače, se kterou se v praxi můžeme setkat, jsou takzvané mrtvé body (death pix). Jde o situaci, kdy jedna konkrétní buňka snímače přestane zcela reagovat na dopadající světlo. Tato chyba může vzniknout již při výrobě či v průběhu užívání. Nejčastěji se jedná o výrobní chybu či chybu materiálu (křemíku), která způsobí nefunkčnost záznamu jako takového.
Je důležité si uvědomit, že jde o chybu fyzického rázu, kterou není možné jednoduše odstranit či ji opravit. Jde také o zcela jiný jev, než je takzvané slepnutí snímače, při kterém se užíváním postupně snižuje citlivost určitých buněk.


Zvětšená ukázka "zelené" varianty mrtvého bodu

Jak se mrtvé body projevují?
Poškozená buňka snímače nepředává informaci o intenzitě dopadajícího světla, ale hodnotu nulovou či naopak maximální. Protože v plném rozlišení typicky jedné buňce snímače odpovídá jeden bod výsledné fotografie, na snímku se místo motivu scény objeví nesmyslný bod. Tento bod je vždy na stejném místě a vždy má stejný jas. To vyplývá z toho, že buňka je trvale nefunkční a stále se chová stejně.
Barva tohoto bodu je závislá na konkrétní závadě a situaci. Protože se u všech amatérských snímačů používají barevné mozaikové filtry a barevnost konkrétního bodu je závislá na barevnosti bodů okolních, může mít mrtvý bod skoro libovolnou barvu. Typicky však bývá buď velmi tmavý či naopak skoro bílý.

Jak se mrtvým bodům bránit?
Protože jde o fyzickou chybu elektronické součástky způsobenou buď při výrobě či zaviněnou chybou materiálu, nelze jí účinně předcházet. Jediné, co může uživatel udělat je, že při nákupu ověří, zda daný snímač nevykazuje přítomnost mrtvých bodů. Postup je poměrně snadný.

  1. Ujistíme se, že není ušpiněn či poškrábán objektiv fotoaparátu.
  2. Vyfotografujeme několik snímků se zakrytou krytkou objektivu a krátkým časem.
  3. Vyfotografujeme bílý papír, který pokryje celou plochu snímku.
  4. V počítači zkontrolujeme, zda se na všech snímcích v nějakém místě neopakuje vadný bod.
V případě, že je fotoaparát v záruční době a prokazatelně obsahuje snímač s mrtvými body, můžete jej reklamovat u prodejce. Z praxe nám naši čtenáři potvrdili, že většinou je tato reklama příjmuta a fotoaparát je buď vyměněn nebo "opraven".


Světlá varianta mrtvého bodu (4x zvětšeno)

Jak se opravují mrtvé body
Některá zastoupení nabízejí svým zákazníkům takzvanou opravu mrtvých bodů. V praxi pochopitelně nedochází k zásahu přímo do snímače, ale je pouze upraven vnitřní program fotoaparátu. Tento program zajistí, že hodnota získaná z mrtvého bodu je nahrazena hodnotou sousedního bodu a nevzniká tak opticky nepříjemná vada fotografie. Některé servisy tuto operaci označují jako "mapování bodů" jiné jako "formátování snímače". Ve všech případech jde o stejný postup, který sice chybu snímače fyzicky neodstraní, ale odstraní její nepříjemný následek. Pokud je tedy mrtvých bodů rozumně málo a existuje možnost servisu, není důvod ji nevyužít.

Shrnutí
Takzvané mrtvé body jsou v praxi nefunkční buňky snímače, jejichž porucha je způsobena buď výrobní chybou nebo chybou materiálu. Buňku lze teoreticky poškodit i velmi silným zdrojem světla, ale v praxi extrémní přeexpozice vede spíš ke slepnutí než definitivnímu poškození konkrétních buněk. Mrtvé body z technologických důvodů nelze odstranit a nelze ani 100% zabránit jejich výskytu. Nicméně u některých fotoaparátů lze alespoň eliminovat jejich negativní důsledky přeformátováním snímače.

A na závěr drobná poznámka. Než se vypravíte do servisu, ujistěte se, že váš snímač je opravdu poškozený. Mnoho uživatelů zaměňuje mrtvé body s takzvanými hot-pix, tedy šumem vznikajícím při delší expozici či zvýšení citlivosti snímače. Mrtvý bod musí být patrný na všech fotografiích, vždy ve stejném místě a s velmi podobnou či stejnou intenzitou a barevností.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: