Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Go verze
Hledáček 3x jinak
15. března 2000, 00.00 | Který typ hledáčku je u digitálního fotoaparátu nejlepší? Je rozdíl mezi klasickým a digitálním světem velký?
Do redakce dostáváme celou řadu dotazů týkajících se hledáčků klasických a hlavně digitálních fotoaparátů. Výrobci pochopitelně vždy vychvalují svoje řešení a ne vždy používají férové argumenty. Proto jsme se rozhodli pojmenovat běžně dostupné varianty a vyjmenovat základní vlastnosti.
Průzorový (průhledový) hledáček
Tento typ hledáčků známe z klasické fotografie. Jde o řešení, při kterém je optický hledáček realizován mimo objektiv a do značné míry nezávisle. Hledáček je vlastně štěrbinou, skrz kterou obsluha fotoaparátu vidí obraz zhruba odpovídající tomu, co bude fotografováno. Pokud má přístroj objektiv s fixní ohniskovou vzdáleností, tak jde o řešení velice jednoduché a levné. Přesnost sice není vysoká, ale je přijatelná pro fotoaparát nižší třídy.
Pokud je fotoaparát vybaven transfokátorem, tak musí hledáček pomocí optiky kopírovat činnost objektivu. To už je technicky náročnější a pokud chce výrobce dosáhnout dobré přesnosti zobrazení, tak jde o slušný oříšek. Viděl jsem již pár dobrých průzorových hledáčků, ale protože jsou vždy mimo osu objektivu, hlavně při fotografiích na krátkou vzdálenost nelze dosáhnout přesného zobrazení. Navíc, protože je toto řešení čistě optické, tak není schopné přesně zobrazit to co se reálně zaznamenává. Hlavně digitální fotoaparáty většinou fotografují barevně a světelně dost jinak, než vidíte v hledáčku. Z druhé strany máte k dispozici většinou alternativu v podobě velkého LCD displeje.
SLR zrcadlovky
Opět řešení vycházející z klasické fotografie. V objektivu před snímačem je zrcátko nebo optický hranol, kterým se obraz přímo z objektivu přenáší do hledáčku. To znamená, že do hledáčku se dostává obraz, který by jinak dopadal na snímač. Díky tomu odpadají problémy s opisováním funkce transfokátoru. Tímto řešením lze dosáhnout opticky a geometricky velmi přesného obrazu. Z tohoto pohledu jde o nejpřesnější řešení, které je k dispozici. Přesto není zobrazení zcela přesné, protože nemůže zobrazovat vlastnosti snímače, jako je citlivost, balance barev apod. Jde tedy o řešení přesné, ale bez návaznosti na digitální sekci. Navíc SLR konstrukce prakticky vylučuje použití displeje jako hledáčku, protože zrcadlo nepropouští světlo na snímač. To se ke snímači dostává až při expozici, kdy je zrcadélko odklopeno. Jedinou výjimkou je použití optického hranolu, které jsem u digitálního fotoaparátu amatérské třídy nezaznamenal.
MicroLCD
Posledním běžně používaným řešení jsou mikroLCD displeje zakomponované do hledáčku. Toto řešení bylo původně vyvinuto pro digitální videokamery. Jeho velkou výhodou je fakt, že zobrazuje obraz ze snímače, takže může zcela přesně reprodukovat, co snímač "vidí". Toto řešení má však svoje omezení. Tím prvním je pochopitelně rozlišení a zobrazovací schopnost displeje. Řádově mikrodispleje nabízejí rozlišení desítek tisíc bodů, které je výrazně nižší než rozlišení lidského oka. To znamená, že vidíte méně detailů. Navíc displeje nejsou schopny zobrazit všechny barvy běžně viditelné lidským okem, takže i v tomto ohledu je zobrazení omezeno.
Shrnutí
Každé ze jmenovaných řešení má své plusy i mínusy. Průzorové hledáčky trpí největším geometrickým zkreslením a špatně nejhůře reprezentují kompozici snímku. SLR konstrukce je geometricky přesnější, ale stále nenabízí reflexy schopností digitální sekce. A na závěr mikroLCD, které nejlépe reprezentují zaznamenávaný obraz, ale bohužel nabízí nižší rozlišení a omezený počet barev.
A co je nejlepší? Záleží na nátuře. Já bych si vybral SLR, ale každé z řešení má své. Stačí si vybrat!
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Autoexpozice a manuální posun
- Výměnné objektivy u digitálních fotoaparátů?
- Profesionální digitální fotoaparáty
- Hledáček 3x jinak
- Digitální zoom v digitální fotografii
- Digitální makrofotografie - 1. díl
- Digitální makrofotografie - 2. díl
- Jak pracovat s bleskem?
- Jak používat digitální foťák pod Dosem
- Když jeden snímek nestačí ...
- Má smysl chrátit fotoaparát pouzdrem?
- Proč a kde hledat firmware pro digitální fotoaparát?
- Jak fotografovat v noci?
- Co vydrží paměťová karta?
- Formátovat či neformátovat paměťové karty?
- Elektronický hledáček pod lupou
- Jak správně nastavit citlivost u digitálního fotoaparátu?
- Širokoúhlé objektivy v digitální fotografii
- Může digitální fotoaparát nahradit videokameru?
- Jaké rozlišení má digitální fotografie?
- RAW formát - hudba digitální budoucnosti?
- Když elektronika čaruje - AE programy
- Jaké rozlišení má doopravdy digitální fotoaparát?
- Máte problém s balancí barev vašich digitálních fotografií?
- Co jsou to mrtvé body?
- Co dělat aby vám digitální fotoaparát neoslepl?
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024