Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Poradna
Jak fotografovat v noci?
13. března 2001, 00.00 | Není jednoduché bez vhodného vybavení vyfotografovat zářící panorama města v noci. Přesto je řada drobností, kterými můžeme vylepšit výsledek. Poradíme vám.
V dnešním článku se pokusíme odpovědět na jeden čtenářský dotaz, který nás žádal o radu s nočním fotografováním. Pořídit ostrý a dobře prokreslený snímek za snížené viditelnosti či tmy je úkol nelehký jak s fotoaparátem klasickým, tak i digitálním. Přesto existují cesty, jak požadovaného výsledku dosáhnout.
Problémy a jejich příčiny
Největším problémem nočních snímků bez použití adekvátního vybavení je "rozmazání" či neostrost snímků. Důvod je prozaický, během poměrně dlouhé expozice fotograf nezajistí dostatečnou stabilitu fotoaparátu a snímek pak ostrý prostě nemůže být. Již časy kolem 1/100 sekundy není jednoduché udržet z ruky ostré a co teprve při expozici dlouhé třeba 2 sekundy. Hranice nutnosti použití stativu či jiné fixace je individuální, přesto ani superman prostě z ruky exponovat sekundu nemůže.
Dalším častým problémem zejména digitálních fotoaparátů je vysoká hladina šumu na fotografii. To je problém, který souvisí s citlivostí filmu či snímače fotoaparátu a odstraňuje se velmi špatně. U mnoha filmových materiálů a většiny digitálních fotoaparátů se s určitou hladinou šumu prostě smířit musíme.
Špatná expozice-kresba snímků je poslední důležitou překážkou, kterou musíme překonat. Ani pokročilé autoexpoziční programy nemohou zajistit v extrémních podmínkách 100%ní úspěšnost, protože osvětlení scény bývá velmi nevyvážené.
snímek pořízený z ruky bez opory
Ideální cesta
Jak tedy postupovat v případě, kdy chceme fotografovat v noci a můžeme si dovolit investici do adekvátního vybavení? V první řadě je potřeba zvolit vhodný fotoaparát. V digitální oblasti platí, že od střední třídy se s přístroji dá dosáhnout poměrně slušných výsledků. V klasické fotografii je důležité klást důraz hlavně na možnost dostatečného ovládání fotoaparátu. Rozhodně je nutné preferovat aparáty s možností manuálního nastavení expozice a možností bezdotykové spouště.
Další nezbytnou součástí je kvalitní stativ. Zde se rozhodne nedá moc šetřit, protože při několikaminutových expozicích hraje svoji roli i slabší vítr a podobné vlivy. Rozhodně volte tripoty s dostatečnou základnou a vyvarujte se nestabilních plastových modelů.
Při fotografování samotném nejprve umístíme fotoaparát na stativ a ten dostatečně stabilně ukotvíme. Dále by mělo následovat ruční nastavení expozice a ostření. Dá se vyjít i z automatických hodnot, ale pozor na případnou neopakovatelnost situace. Rozhodně předem experimentujte a pokud používáte digitální fotoaparát, tak okamžitě kontrolujte výsledek. Na závěr jedna důležitá drobnost. I stisknutí spouště způsobuje záchvěv fotoaparátu, takže využijte buď bezdotykovou drátovou spoušť či bezdrátové dálkové ovládání. Pokud není k dispozici ani jedno, lze si vypomoci samospouští, pokud to ovšem scéna umožňuje.
snímek z ruky s podporou
Když není k dispozici dostatečné vybavení
Pokud nemáte k dispozici dostatečné vybavení, je možné samozřejmě improvizovat. Stativ se dá do jisté míry nahradit položením fotoaparátu na nepohyblivý předmět, pokud to situace dovoluje. Pokud je již nutno fotografovat z ruky, vždy využijte nějakou pevnou opěru a při snímání zatajte dech. Nicméně od těchto postupů nelze očekávat příliš přesvědčivé výsledky.
Optimální nastavení expozice je věc nelehká a vyžadující mnoho zkušeností, znalostí a praxe. Proto se staly poměrně oblíbenými takzvané "noční režimy" expozice. Ty u statických scén dokáží relativně rozumně řešit standardní situace a pomocí kompenzace expozice lze dosáhnout požadovaného výsledku. Pro zaostření pomocí autofokusu je nutné využít alespoň částečně osvětlený objekt, protože většina autofokusů pracuje na principu vyhledávání kontrastu.
A na závěr to nejdůležitější. Rozhodně maximálně experimentujte v rámci možností. V tomto ohledu je jasnou výhodou digitální fotoaparát umožňující okamžitou kontrolu snímku po jeho expozici. Věřte, že povedený noční snímek je skvělou satisfakcí za vynaložené úsilí.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Autoexpozice a manuální posun
- Výměnné objektivy u digitálních fotoaparátů?
- Profesionální digitální fotoaparáty
- Hledáček 3x jinak
- Digitální zoom v digitální fotografii
- Digitální makrofotografie - 1. díl
- Digitální makrofotografie - 2. díl
- Jak pracovat s bleskem?
- Jak používat digitální foťák pod Dosem
- Když jeden snímek nestačí ...
- Má smysl chrátit fotoaparát pouzdrem?
- Proč a kde hledat firmware pro digitální fotoaparát?
- Jak fotografovat v noci?
- Co vydrží paměťová karta?
- Formátovat či neformátovat paměťové karty?
- Elektronický hledáček pod lupou
- Jak správně nastavit citlivost u digitálního fotoaparátu?
- Širokoúhlé objektivy v digitální fotografii
- Může digitální fotoaparát nahradit videokameru?
- Jaké rozlišení má digitální fotografie?
- RAW formát - hudba digitální budoucnosti?
- Když elektronika čaruje - AE programy
- Jaké rozlišení má doopravdy digitální fotoaparát?
- Máte problém s balancí barev vašich digitálních fotografií?
- Co jsou to mrtvé body?
- Co dělat aby vám digitální fotoaparát neoslepl?
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024