Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Poradna
Vodící linky v CorelDRAW - znáte je dobře?
16. března 2000, 00.00 | V nových verzích CorelDRAW jsou k dispozici i nové možnosti pro práci s vodícími linkami.
Na úvod považuji za nutné zdůraznit, že informace v tomto článku obsažené, se týkají deváté verze CorelDRAW, i když je reálné, že popsané postupy budou fungovat také v osmičce. Nižší verze už na tom ale budou asi poněkud hůře.
Každý uživatel si určitě všimnul, že se vodící linky ve dvou nejnovějších verzích CorelDRAW chovají poněkud jinak, než bylo zvykem dříve. Klasickým příkladem je to, že z pravítka sice novou linku vytáhneme, avšak zpátky ji do něj už nezasuneme. Všichni víme, že je třeba ji vymazat klávesou Delete. Tento fakt mi zpočátku připadal jako nesmysl, nutící uživatele k učení nových postupů, avšak ono to má své výhody. Princip je v tom, že se vodící linky do jisté míry chovají jako běžný jiný objekt v CorelDRAW. Z toho vyplývá, že by se na ně mohly dát aplikovat nejrůznější příkazy a funkce jako na jiné objekty. Proč ne, pojďme to zkusit.
Příklad takříkajíc učebnicový. Potřebujeme z důvodu přesného rozmístění více objektů na pracovní ploše vytvořit rastr svislých nebo vodorovných (nebo obou) vodících linek. I když mezi námi: pro přesné rozmístění objektů existují mnohem efektivnější postupy. Vraťme se však k vodícím linkám. Co pro rozmístění můžeme udělat? Nejhloupější cesta spočívá v postupném vytahování linek a jejich umisťování podle čísel na pravítkách. Máte-li dost času, klidně tento postup používejte dál, já však nabízím jednodušší řešení. Jestliže se vodící linky do jisté míry chovají jako objekty, pak by měly jít i duplikovat příkazem Ctrl+D (nebo zdlouhavěji Úpravy - Duplikovat). Zkusíme to a ejhle, ono to funguje! Označíme myší linku provedeme příkaz duplikování a hned tu máme dvě. Jak známo, duplikování lze uživatelsky nastavit včetně posunu. Duplikát tak nezůstane na původním místě, ale přesune se o zadaný směr a krok. No a pomocí tohoto kouzla můžeme z jedné vodící linky během několika okamžiků vytvořit libovolný rastr. Velmi výhodná je funkce duplikování pro šikmé vodící linky. Nedovedu si dost dobře představit opětovné nastavování úhlu natočení linky pokaždé znovu. Dnes už jen stačí stisknout klávesovou kombinaci Ctrl+D, a druhá, stejně šikmá linka je na světě.
Že nevíte, jak se nastavuje posun duplikátu? Malé osvěžení znalostí je zde: možností je více, asi nejjednodušší způsob je nastavení na Panelu vlastností - Property bar. K tomu jsou určené dvě kolonky v pravé třetině panelu. Ovšem pozor, ty se na panelu objeví pouze v případě, nemáte-li označené žádné objekty.
Číslo, které zadáte do horní kolonky, určuje posun duplikátu ve vodorovném směru, spodní kolonka udává posun ve vertikální rovině. Kladné hodnoty posunují objekty (nebo v našem případě vodící linky) doprava nebo nahoru, záporná čísla způsobí posun doleva a dolů. To je vše.
Ještě jeden poznatek k vodícím linkám v deváté verzi CorelDRAW. Potřebujete smazat najednou více linek než jednu? No problem, klávesa Shift, funguje i v tomto případě - přidává k výběru. Můžete tedy naráz smazat nejen jednu, ale i dvě, tři, čtyři, .... a také všechny linky. Občas se mi dostane "do ruky" soubor, ve kterém přes vodící linky není vidět nic jiného. Cesta k jejich rychlému odstranění vede přes menu Úpravy - Vybrat vše - Vodící linky. Zcela logicky tento příkaz vybere-označí veškeré vodící linky v dokumentu, přičemž následující klávesa Delete udělá přítrži rázný konec.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- CorelDRAW na plný plyn - nesem vám soubory
- CorelDRAW na plný plyn - ladíme nový dokument
- CorelDRAW na plný plyn - Správce pohledů
- CorelDRAW na plný plyn - věda zvaná vektorizace
- CorelDRAW na plný plyn - 20+1 myších dvojkliků
- CorelDRAW na plný plyn - ořezová cesta - proč ne?
- CorelDRAW 9 - premiéra
- Potíže s vrstvami v CorelDRAW
- Vodící linky v CorelDRAW - znáte je dobře?
- Z Corelu do Photoshopu aneb od vektoru k bitmapě
- Jak převést v CorelDRAW odstavcový text na křivky
- Barvy v CorelDRAW jak je možná neznáte
- Kapátko neboli pipetka v CorelDRAW
- Velká rošáda nejen pro CorelDRAW
- Dobře utajené předvolby v CorelDRAW
- Corelovy zaoblené rohy
- Jak v CorelDRAW "brejknout" text
- Vektorové obrysy v CorelDRAW? No problem!
- CorelDraw9 - Udělejte si vizitku na koleně
- Corel v praxi - Zarovnání na dotek
- Corel v praxi – Sazba v CorelDraw
- CorelDRAW: Vektorová fixa na 100%
- CorelDRAW: Základní 2D objekty jinak
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024