CorelDRAW na plný plyn - ladíme nový dokument - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Vektory

CorelDRAW na plný plyn - ladíme nový dokument

16. března 1999, 00.00 | V dnešním dílu seriálu o Corelu vám odhalíme účinné nástroje, se kterými si můžete velmi ulehčit práci při zakládání nových dokumentů v Corelu.

Hned na začátku seriálu CorelDRAW na plný plyn, konkrétně v článku Uklízíme!, jsme se věnovali nastavení pracovní plochy programu. Dnešní téma je podobné, avšak nastavovat tentokrát budeme nový dokument. CorelDRAW nejen verze 7, o které je tento seriál, totiž disponuje slušnými nástroji, pomocí nichž si můžeme poměrně rozsáhle "seřídit" nastavení nového dokumentu.

Celé kouzlo je ukryté v menu Tools, položce Settings for New Documents. Zjednodušeně řečeno, všechna nastavení, která zaškrtnete a posléze potvrdíte tlačítkem Save Settings Now v zobrazeném dialogovém okně, budou použitá při spouštění nového dokumentu. Jelikož je podle mého názoru dostatečně zřejmé, co všechno lze v okně Settings for New Documents předdefinovat, věnoval bych se podrobněji pouze několika položkám.

Okno Settings for New Documents

Na začátku práce je třeba nastavit stránku. Proč si nechat od Corela vnucovat neustále áčtverku nebo továrně nastavený letter? Pochopitelně, používáme-li program v dominantní míře pro předtiskovou přípravu, pak ono nastavení stránky na A4 není od věci. Zcela jiná situace však nastává u signmakerů, pro něž je CorelDRAW ve svých novějších verzích vynikajícím nástrojem už jen proto, že umožňuje na drtivé většině zakázek pracovat v měřítku 1:1. Živí-li nás tedy třeba řezací plotr, proč si pro nový dokument nenastavit velikost stránky kupříkladu 2 x 1 m? S nastavením stránky souvisí její takříkajíc charakterové vlastnosti. Jako příklad je možné uvést měrné jednotky na pravítkách. Nebudu nikomu vnucovat, aby volně přešel na palce nebo míle, jsme-li však opět v signmakingu, je vhodné začít vážně přemýšlet o nastavení v centimetrech.

Začínáme pracovat: také se vám v novém dokumentu nabízí to nejméně používané písmo ze všech, a vás z toho berou všichni čerti? Změňte to, nastavte si nejvíce používané písmo! Jak na to, si povíme v následujících řádcích. Pravým tlačítkem myši klikneme na známém tlačítku "A" - Text tool. Vybereme položku Properties a jsme tam, kde jsme chtěli být. V pravé části dialogového okna Options nastavíme atributy textu tak, jak nám nejlépe vyhovují a potvrdíme tlačítkem OK. Všimněte si, že lze předdefinovat hodnoty zvlášť pro umělecký - artistic text, zvlášť pro odstavcový - paragraph text, nebo je možné zaškrtnutím položky All text v sekci Apply to atributy textu přiřadit oběma typům stejné.

Nastavení standardních atributů textu

Ještě rozsáhlejší možnosti "startovacích" nastavení skýtají nástroje Outline a Fill Tool, neboli obrysy a výplně. U těchto dvou nástrojů lze předdefinovat atributy pro tři druhy objektů zvlášť, nebo pro všechny objekty stejné. Jednotlivě můžeme určovat nastavení obrysů a výplní opět buď pro umělecký nebo odstavcový text, a navíc je zde položka Graphics - grafické objekty. Volně přeloženo to znamená všechno mimo text, t.j. elipsy, obdélníky, tabulky, spirály a mnohoúhelníky. Můžeme si tedy pro textové objekty nadefinovat obrys "žádný" a pro grafické např. černý hairline. Naprosto stejně to pak funguje v případě výplně. Do dialogového okna Options bychom se mohli dostat způsobem popsaným v odstavci týkajícím se textu (samozřejmě s tím, že pravým tlačítkem myši klepneme na příslušné místo v Toolboxu), ale stejně tak můžeme všechno nastavit najednou, jelikož v levé části okna Options lze rolovat na jakýkoliv nástroj. Jako obvykle nám CorelDRAW nabízí i další možnosti jak vyvolat okno Options, viz. třeba klávesová zkratka Ctrl+J s kliknutím na záložku Toolbox. (Poznámka pro ty, kteří si chtějí osvěžit corelovské shortcut keys: tématicky řazený seznam s komentářem najdete v článku Standardní klávesové zkratky.)

No a je to! Ale pozor, ono to funguje hned po provedení příslušných nastavení, t.j. nastavíme-li si např. výchozí písmo Arial, bude se nám hned po požadavku na pořizování textu Arial poslušně vnucovat. Ovšem jen do té doby, než soubor zavřeme a vytvoříme nový, v něm se jako předdefinované písmo objeví to, které jste měli nastavené původně. Rada jak zařídit, aby se nám i v dalším novém dokumentu uchovala naše nastavení, je hned v druhém odstavci tohoto článku. Pro přehlednost tedy ještě jednou: po provedení všech definic je nezbytné v okně Settings for New Documents zaškrtnutím příslušné položky (nejlépe všech položek) a potvrzením volby Save Settings Now provedená nastavení uložit. Poté už bychom se neměli dožít žádných nepříjemných překvapení. Tedy co se týká záležitosti uživatelských nastavení nového dokumentu.

--
ex vizuální zóna

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: