Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Publikační software v roce 2005 (2)
trendy
28. prosince 2005, 00.00 | Druhý díl našeho přiblížení dění v oblasti publikačního software bude patřit počinům
menších výrobců, jako jsou třeba Callas Software, Gradual Software či ARTS PDF, a také
open source komunitě. Vybrali jsme přitom řešení, která nás zaujala inovativním
přístupem.
Zatímco první část našeho přehledu dění v oblasti publikačního software za rok 2005 patřila počinům velkých výrobců, podíváme se v tomto našem přiblížení na menší společnosti, zabývající se především řešeními pro oblast pre-pressu. Náš výběr byl samozřejmě subjektivní, snažili jsme se každopádně přiblížit především produkty určitým způsobem inovativní. Mimo komerčních výrobců jsme pak nemohli přehlédnout ani počiny open source komunity, které jsou v dané oblasti stále významnější.
Callas Software
Hodně zajímavých produktů, určených především pro PDF workflow, představila v roce 2005 společnost Callas Software. Konkrétně to byly zejména pluginy pdfColorConvert (převody barev v PDF dokumentech) a pdfCorrect (úpravy pre-pressových charakteristik dokumentů na základě preflightových profilů). I v čase Acrobatu 7 Professional, jež je v daném ohledu poměrně dobře vybavený, zaujmou příslušné pluginy Callas Software jednoduchostí, rychlostí a promyšlenou koncepcí. Zajímavé pak je i představení řádkově ovládaných verzí daných produktů, umožňující jejich integraci do různých webových služeb, serverových řešení apod. Nabídku pak nedávno doplnil pdfAutoOptimizer, řešení postavené na automatizačním pluginu téhož výrobce AutoPilot, jež dovoluje v PDF dokumentech hromadně provádět sloučení průhlednosti.
pdfColorConvert
Gradual Software
V oblasti PDF workflow zaujala i společnost Gradual Software. Jedná se totiž o projekt, za kterým mimo jiné stojí několik dřívějších předních pracovníků společnosti Enfocus Software. Gradual Software má za cíl poskytnout nástroje pro automatizaci PDF workflow, jež by byly, oproti dřívější praxi, schopny poskytnout výhody automatizace všem účastníkům publikačního procesu, tj. nejen velkým investorům. Za uvedeným účelem Gradual Software zakoupila a notně vylepšila řešení CaslonFlow, které pak nabídla uživatelům za výrazně nižší cenu nežli tomu bylo v minulosti. Jedná se o počin rozhodně hodný zaznamenání, na který mimochodem svým způsobem reagovala i společnost Enfocus Software, když představila vlastní workflow produkt Enfocus PitStop Automate.
Prostředí CaslonFlow 5
ARTS PDF
Uplynulý rok znamenal i snahu přinést skutečně plnohodnotnou alternativu Adobe Acrobatu Standard. Uvedené označení si rozhodně zaslouží produkt dobře známé společnosti ARTS PDF Nitro PDF (mimochodem, toto řešení se, jak název naznačuje, vyvíjí ve slovenské Nitře). V Nitro opravdu nechybí nic, co poskytuje Acrobat Standard, výrobce pak přibalil gratis i pokročilé funkce pluginu Acrobatu ImageWorks (úpravy obrázků přímo v PDF) a zajímavé funkce pro hromadnou tvorbu odkazů, to vše za značně konkurenceschopnou cenu 99 USD. O smysluplnosti jeho počínání pak mimo jiné svědčí uvedení obdobného konkurenčního řešení ScanSoft PDF Converter Professional. Z dalších produktových novinek ARTS PDF zaslouží pozornost sada pluginů pro různorodé úpravy PDF dokumentů Aerialist.
Rozhraní Nitro PDF
onOne Software
Ve světě software pro zpracování počítačové grafiky nelze přehlédnout vznik nové společnosti onOne Software. Ta totiž do svého vlastnictví převzala řadu produktů, vyvíjených dosud společnostmi Extensis a LizardTech (obě patří společnosti Celartem). Produkty jako jsou pxl SmartScale, PhotoFrame, Intellihance Pro, Mask Pro, PhotoTools a QX-Tools Pro (Extensis) či Genuine Fractals (LizardTech) jsou tedy nyní nabízeny pod novou hlavičkou, přičemž výrobce již provedl několik updatů a pokouší se nabízet daná řešení za zajímavých cenových podmínek.
MicroPress
Naší pozornosti pak nemohl uniknout ani počin společnosti MicroPress, která začala vyvíjet skutečně plnohodnotný WYSIWYG front-end TeXu MicroIMP. Jedná se zatím stále o řešení ve fázi beta, vývoj je nicméně dynamický a dosavadní výsledky nás opravňují k tvrzení, že MicroIMP jde rozhodně velmi správným směrem. Cílem vývoje je nicméně poskytnout produkt komerční a tak řešení typu LyXu budou mít i nadále své příznivce.
Prostředí MicroIMP
Printable
Jeden z největších poskytovatelů online polygrafických řešení Printable se nedávno pokusil zahájit určitou cenovou revoluci na poli produktů pro personalizované publikování. Jeho řešení FusionPro Desktop pro publikování daného typu z PDF dokumentů je nyní k dispozici za cenu 399 USD (oproti původním 4 200 USD). Jedná se přitom o produkt dosti zdařilý (jde o novou podobu zavedeného řešení Datalogics DL-100), jak jsme se pokusili ukázat v příslušné recenzi, a bude zajímavé sledovat, zda se slev dočkáme i u jiných obdobných produktů.
Open source
I v roce 2005 pokračovalo několik zajímavých open source projektů, spojených s oblastí publikování. Za nejzdařilejší si zde dovolujeme označit dění kolem ilustračního programu na bázi SVG Inkscape (nástupce projektu Sodipodi). Ten zaujal výrazněji v prosinci 2004, když jeho verze 0.4 přinesla funkční výbavu, s níž lze vytvářet i pokročilejší ilustrace - více jsme přinesli v odpovídajícím seriálu. V polovině roku 2005 se pak objevila podoba 0.42, ve které byly zejména dopracovány možnosti práce s textem a přechody. Konečně listopadová podoba 0.43, jejíž některé funkce vznikly díky financování ze strany Google, znamenala především poměrně ojedinělý nástroj pro skupinovou spolupráce na ilustracích, prostředky pro tvorbu diagramů, podporu tabletů či rozšířené možnosti editace Bézierových křivek. Další budoucnost projektu vypadá zajímavě a podle všeho se dočkáme i podpory SVG pro mobilní zařízení či zobrazení v módu osnovy. Inkscape má evidentně stále větší ambice být skutečně univerzálním prostředkem jak pro obecnou, tak třeba i technickou či obchodní grafiku, a pokud projekt bude dále úspěšně pokračovat, má značnou šanci na úspěch.
Inkscape 0.43
Další open source software již tak dramatické změny nepřinesl. Každopádně nelze přehlédnout, že byla představena verze 1.3 sázecího programu Scribus. Ten se vyvíjí skutečně mílovými kroky, ovšem zatím pouze pro platformu Linux (Inkscape lze oproti tomu spouštět v Mac OS X i Windows). Změna by nicméně mohla nastat právě s novou verzí, když vývojový tým přislíbil verze i pro další platformy.
Zřetelně nejméně změn jsme se pak dočkali v případě bitmapového editoru GIMP, který byl v roce 2005 upgradován spíše jen v rámci údržby, je otázkou, kdy se konečně objeví verze s plnohodnotnou podporou CMYK workflow, potřebná pro pre-press. Značnou stagnaci pak vykazoval před časem velmi pružně rozvíjený front-end TeXu Lyx, verze 1.4, jejíž pre-release se před nedávnem objevil na stránkách projektu, nicméně konečně slibuje zajímavé novinky.
Mimo samotných publikačních nástrojů nelze přehlédnout i jiné významné produkty třídy open source. Po dlouhém vývoji byla v roce 2005 zveřejněna OpenOffice.org 2.0, tj. bezplatná plnohodnotná alternativa Microsoft Office, která pozornost a uznání zaslouží rozhodně nejen pro nulovou cenu. Před konce roku se dále objevil Firefox 1.5, nová verze webového prohlížeče, která přinesla (po browseru Opera) mimo jiné i možnost nativního prohlížení SVG grafiky.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024