Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
skenerista, osvitář
Novinky ze světa publikačního průmyslu (31.-32. týden/2005)
trendy
17. srpna 2005, 00.00 | Nových verzí se dočkaly open souce produkty GIMP a LyX a také známý plugin Acrobatu
Crackerjack, nejistá je oproti tomu budoucnost programu pro vektorové ilustrace
FreeHand. Společnost Microsoft pak rozvířila značné diskuse možnou absencí plné podpory CSS2 v
Internet Exploreru 7. Takové jsou novinky ze světa publikačního průmyslu, s kterými vás
hodláme seznámit v tomto přehledu.
V našem přehledu novinek ze světa publikačního průmyslu svou pozornost zaměříme na upgrade open source produktů GIMP a LyX. Dále bude naše pozornost patřit přiblížení nové verze známého pluginu pro profesionální tiskový výstup z Adobe Acrobatu ARTS PDF Crackerjack. Zamyslíme se nad osudem pro mnohé kultovního publikačního řešení FreeHand a podíváme se i na nedávnou poněkud kontroverzně přijatou betaverzi webového prohlížeče Microsoft Internet Explorer 7.
GIMP ve verzi 2.3.3
Léto je ve znamení upgradů významných open source aplikací pro oblast publikování. Vedle Scribusu (sázecí aplikace, jejíž nová verze bude k dispozici nejen v Linuxu, ale i Windows a na Macovi) a Inkscape (nová verze přináší přehršle zajímavých vylepšení i nových nástrojů) se takto vylepšení dočkal i bitmapový editor GIMP. Tento produkt bývá někdy označován za pokročilou open source alternativu Photoshopu, ovšem s tím, že dosud postrádá jak významnější podporu práce v CMYK módu či s přímými barvami, tak propracovanější správu barev. Nová verze 2.3.3 nepřináší v tomto směru příliš mnoho nového, více lze očekávat až ve verzi 2.4. Každopádně ale přináší nový GIMP opět poměrně zajímavou inovaci v podobě nástroje pro výběr objektů, založeného na algoritmu SIOX ("Simple Interactive Object eXtraction"). Výběr funguje s pomocí tohoto nástroje tak, že uživatel určí nahrubo selektovanou oblast, a pak vybere reprezentativní pixely požadovaného výběru. Následně je provedeno automatické selektování oblasti. Uvedeným způsobem lze tedy vybírat objekty jako jsou třeba osoby, zvířata či rostliny na fotografiích několika málo kliknutími myši namísto dřívějšího pracného vykreslování selekce.
Ochutnávkou možností color managementu, slibovaného pro verzi 2.4, je možnost určení profilu pro zobrazení na obrazovce v preferencích programu, GIMP 2.4 by si měl poradit i s profily vloženými. V produktu přibyly také nové nástroje (obdélníková selekce, uspořádání vrstev), podporován je import PDF grafiky a skripty byly integrovány do nabídky filtrů. Podrobný popis všech vylepšení a samozřejmě i příslušný download GIMPu jsou k dispozici na stránkách produktu.
GIMP
LyX 1.3.6: stagnace pokračuje?
V letních měsících se objevil i upgrade open source produktu LyX. Připomeňme, že se jedná o poměrně komplexní front-end sázecího programu TeX, který dovoluje vytvářet dokumenty pro tento systém v pseudoWYSIWYG prostředí, s použitím obvyklých nástrojů typu nabídek, nástrojových panelů či klávesových zkratek. Nejnovější setinkový update 1.3.6 nenabízí žádné převratné novinky, spíše se jedná o opravy chyb verzí dřívějších. Pro Windows uživatele může být nicméně důležitá skutečnost, že se jedná o první oficiální port pro danou platformu, takže v kódu byla odstraněna řada chyb, které se při spouštění dosavadních Windows podob vyskytovaly. Každopádně se při pohledu na novou verzi, která přichází víc jak po půlroční pauze, nelze ubránit dojmu, že jinak vysoce zajímavý a dříve dynamicky rozvíjený projekt LyX stagnuje. Je to škoda, protože TeX doplněný o tento front-end má hodně co říci uživatelům z nejrůznějších oblastí (školství, věda, domácnosti aj.).
ARTS PDF Crackerjack 5.1: archová montáž a editace obrázků
Známý dodavatel řešení pro práci s PDF, společnost ARTS PDF, přichází s upgradem svého řešení pro profesionální tiskový výstup z Acrobatu Crackerjack. Nová podoba 5.1 přináší dvě poměrně zásadní vylepšení: produkt má nyní rozšířeny nástroje pro archovou montáž a dovoluje v rámci Acrobatu provádět pokročilejší úpravy obrázků. V prvním případě se nabízí možnost tvorby 2-up a 4-up bookletů, N-up impozice a funkce Step and Repeat, kontrolovat lze rozmístění stránek na archu, k dispozici jsou i tiskové značky, podpora oboustranného tisku a možnost uložit nastavení pro opakované použití. Souhrnně se jedná o dosti zajímavý prostředek zejména pro publikování na vysokonákladových stolních tiskárnách a kopírkách, případně i digitálních tiskových strojích.
Nástroje pro úpravy obrázků jsou evidentně inkarnací jiného produktu téhož výrobce ImageWorks. S jejich pomocí lze tedy jednotlivě i hromadně zpracovávat charakteristiky obrázků jako jsou barvový mód, rozměry, umístění, rozlišení, přiřazení OPI záměn a jiné, k dispozici je i jednoduchý, ale k většině účelů postačující interaktivní obrázkový editor.
Nastavení archové montáže v novém Crackerjacku
Nový Crackerjack přichází necelý půlrok po verzi 5, která přinesla řadu zajímavých vylepšení ohledně zpracování barev či písem, archovou montáž v méně pokročilé podobě než je ta nově nabízená a také podporu Enfocus Certified PDF Workflow. Doplněním zajímavých funkcí se výrobce evidentně snaží reagovat na konkurenční tlak, který je především dán samotným Acrobatem 7 Professional, jež v případě tiskového výstupu či zpracování barev a obrázků nabízí řadu výkonných funkcí.
FreeHand: budoucnost značně nejistá
V souvislosti s nedávným uvedením balíku aplikací pro webové publikování Studio 8 společnosti Macromedia, se vynořily dohady ohledně další budoucnosti dobře známého ilustračního programu FreeHand. Ten totiž v nové verzi Studia chybí, když byl předtím nabízen jako jeho součást v rámci produktové řady s přívlastkem Macromedia MX. Většina spekulací spojených s tímto krokem poukazuje na nedávnou akvizici Macromedia společností Adobe (která bude podle všeho dokončena na konci letošního roku). Důvod je zřejmý: FreeHand bylo vždy možno považovat za jednoho z mála plnohodnotných konkurentů Adobe Illustratoru a pro Adobe by nyní bylo v podstatě nesmyslné provozovat dva produkty téhož zaměření.
Situace ale ovšem není zas až tak úplně jednoznačná: umístění FreeHandu do Studia dříve spíše svědčilo o bezradnosti Macromedia jak s tímto produktem naložit, neboť Studio je primárně prostředkem pro webdesign a většinu požadavků na práci s online grafiku v něm pokrývá aplikace Fireworks. Podle některých ohlasů věnovala Macromedia již dříve FreeHandu poměrně málo pozornosti a zanedbávala přání uživatelů z kreativního sektoru, týkající se například podpory skriptování. Na druhou stranu je FreeHand stále řešením, které má vůči Illustratoru co nabídnout, stačí zde zmínit podporu vícestránkových dokumentů.
Prodá Macromedia resp. Adobe FreeHand třetímu výrobci? Nebo jej definitivně "sprovodí ze světa", třeba i integrací vlastností do Illustratoru? Domníváme se, že zřejmě ještě nikdo nezná na uvedené otázky odpověď. Připomenout je každopádně možno kuriózní historii FreeHandu, který od původního výrobce Altsys přešel k Aldusu a po sloučení Aldusu s Adobe byl opět vrácen Altsysu, kterého později koupila Macromedia.
FreeHand
Internet Explorer 7 bez plné podpory CSS2?
Poměrně bouřlivou diskusi vyvolalo nedávné uvedení první betaverze sedmé verze nejrozšířenějšího webového prohlížeče dneška Internet Exploreru společnosti Microsoft. Důvodem ke kontroverzi je pouze dílčí podpora jazyka kaskádových stylů CSS ve verzi 2 (CSS2). Tento open source standard, vytvářený konsorciem W3C, totiž nabízí pokročilé možnosti formátování HTML a XML dokumentů, a tak je již dnes hojně využíván ke tvorbě webových stránek. Pokud by skutečně nový Explorer nepodporoval CSS2 v plné šíři, byli by tvůrci webového obsahu postaveni před dilema tvořit stránky bez CSS2 nebo vytvářet více verzí téhož Webu: Internet Explorer je přitom prohlížečem dominantním, a tak je nasnadě, že především v něm musí být webová prezentace dobře viditelná.
Spekulace hovoří o dvou možných důvodech naznačeného kroku: tím prvním jsou možné problémy Microsoftu s renderovacím jádrem Exloreru, jež jsou dost dobře možné vzhledem k úzké integraci tohoto prohlížeče do skutečně různorodých funkcí Windows. Druhou, ještě méně přijatelnou variantou, je pak snaha Microsoftu získat daným krokem poměrně paradoxně konkurenční výhodu oproti alternativním prohlížečům typu Firefoxu (jehož zajímavé vlastnosti, například panelové zobrazení, bude nový Explorer mít) či Safari. Celá diskuse je ale možná bouří ve sklenici vody: podle tvrzení zástupců Microsoftu je Beta 1 spíše zaměřena na otázky bezpečnosti, implementaci open source standardů by měly zohlednit až následující verze produktu. Bude každopádně zajímavé sledovat, jakým směrem se v daném ohledu situace vyvine.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024