Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Nitro PDF Desktop: důstojný konkurent Adobe Acrobatu na obzoru?
PDF AppendPDF
20. dubna 2005, 00.00 | Společnost ARTS PDF oznámila nový produkt pro tvorbu a zpracování PDF dokumentů, který
se svými funkcemi vyrovná Adobe Acrobatu Standard a je přitom nabízen za velmi výhodnou
cenu. Jak vypadají možnosti tohoto řešení?
Pozicí zásadní aplikace pro práci s PDF dokumenty, Adobe Acrobatu, se snaží různým způsobem otřást mnozí výrobci. Někteří nabízejí kreatory PDF, jiní pak aplikace pro dílčí zpracování PDF dokumentů, konečně pak nalezneme i produkty, které se pokouší spojovat zmíněné možnosti v jeden celek obdobným způsobem, jako je tomu v případě samotného Acrobatu. Rozsah funkcí je ovšem ve srovnání s Acrobatem u těchto alternativ obvykle výrazně menší, na druhou stranu je většina těchto produktů nabízena za značně nižší, někdy i nulovou cenu. Při pohledu na současná řešení daného typu lze tedy konstatovat, že zatímco Acrobat ve svých jednotlivých podobách oslovuje především uživatele z oblasti kanceláří, vyžadující stoprocentní spolehlivost či alespoň předvídatelnost daného řešení (verze Elements a Standard), a dále profesionály v oblasti publikačního průmyslu (verze Professional), jsou popsané alternativy zajímavé spíše pro uživatele v domácnostech, školách, podnicích či jiných oblastech, kde je nízká resp. nulová cena důležitější, než nekomfortní rozhraní či nepříliš vysoká kvalita generovaného PDF.
Naznačenou situaci se snaží v současnosti změnit nový produkt Nitro PDF Desktop, který je dílem společnosti ARTS PDF. (Uvedený výrobce již po delší dobu nabízí i serverové řešení pro tvorbu PDF, označené jako Nitro PDF Server.) Škála funkcí zmíněného produktu je natolik široká, že dokáže uspokojivě konkurovat možnostem Acrobatu ve verzi Standard, a to přitom za zhruba třetinovou cenu. Co vše Nitro Desktop nabízí? A jaké jsou jeho šance prosadit se na trhu? O odpovědi na uvedené otázky bychom se rádi pokusili v tomto článku.
Základní přiblížení
Nitro je aplikací, dostupnou v současnosti pouze ve zkušební verzi a to jen pro platformu Windows, při absenci podrobnějších informací o fungování uvedeného produktu i dalších záměrech jeho tvůrců. Po vyzkoušení uvedené demoverze jsme nicméně mohli konstatovat, že se jedná o produkt funkčně velmi dobře vybavený, jehož možnosti lze popsat i na základě uvedeného dema. Primárně lze takto říci, že Nitro PDF Desktop nabízí rozsáhlou škálu funkcí, umožňujících tvorbu i další zpracování PDF dokumentů, určených pro kancelářské či elektronické publikování, nikoli pre-press. Přehledně řešené rozhraní produktu dovoluje intuitivně řešit většinu uživatelských požadavků i při absenci manuálu (který bude zřejmě určitě u ostré verze k dispozici). Výhrady bychom nicméně měli k vizuální podobě rozhraní produktu: ta je zkrátka nezvyklá a působí poněkud amatérsky, značně neuspokojivá se nám pak zdála být i rychlost překreslování při prohlížení či úpravách složitějších dokumentů. Na druhou stranu lze ale konstatovat, že jinak se námi testovaná zkušební verze chovala víceméně bezproblémově a s jejím chodem i výstupy jsme byli spokojeni.
Prostředí Nitro PDF Desktop
Tolik k prvním dojmům z aplikace. Podívejme se nyní na konkrétní funkce, které Nitro nabízí.
Tvorba PDF
Pro tvorbu PDF je možno, obdobně jako v Acrobatu, aplikovat několik postupů. Základem je zde virtuální tiskový driver s výstupem do PDF, který lze využít z prostředí libovolné aplikace nebo též přímo z Nitro (příkaz File-Create PDF). Nastavení driveru na nás působilo dobrým dojmem: volit je možno mezi PDF 1.3 až 1.5, podrobně kontrolovat lze vložení písem, kompresi grafiky i zabezpečení dokumentu (uzamčení dokumentu či některých jeho možností, například tisku nebo kopírování dat), kontrolovat lze i formát stránky, možné je vložení vodoznaku, plně pod kontrolou je pojmenování, umístění (souborový systém, odeslání e-mailem) či nastavení (metadata, počáteční zobrazení atp.) vytvářeného dokumentu. Je-li tvorba zajištěna přímo přes Nitro, lze využít například převod clipboardu, vytvoření prázdného dokumentu (například pro tvorbu formulářů) či konverzi více dokumentů současně (podporována je široká škála formátů). Propagační informace hovoří i o možnosti tvorby PDF z Microsoft Office jediným tlačítkem (zřejmě něco ve stylu utility PDFMaker Acrobatu). Tuto možnost jsme ovšem nemohli ověřit. Dále se pak nabízí i aplikace Nitro PDF Direct, což je utilita, fungující na bázi Distilleru (jeden či více určených dokumentů se převádí na základě předkonfigurované sady nastavení)
Nastavení parametrů driveru pro tvorbu PDF
Prohlížení a rozhraní
Coby prohlížeč PDF dokumentů nabízí Nitro většinu funkcí, kterými disponuje Acrobat či Reader: lze tedy využít různé typy pohledů (i vícestránkové nebo rotace) a navigační prvky typu lupy, miniatur, odkazů nebo záložek. K dispozici jsou bohaté možnosti prohledávání aktuálního dokumentu či celých složek, opírající se o pokročilý indexovač textového obsahu. Koncepce uživatelského rozhraní se pak i v dalších ohledech (pomineme-li již zmíněnou vizuální stránku) snaží napodobit Acrobat: nástroje produktu jsou nabízeny v podobě dokovatelných toolbarů, v levé části okna programu lze zapínat různé panely například pro práci s nastaveními dokumentu, miniaturami stránek atp.
Editace a přenos obsahu
Nitro nabízí překvapivě silné editační funkce. Konkrétně nás zaujaly možnosti poměrně bezproblémových úprav textového obsahu, i když (stejně jako v samotném Acrobatu) nelze počítat s nějakým automatickým přelomením na úrovni řádků a odstavců. Pro kratší odstraňování či vkládání textu nebo změny formátovacích charakteristik ale Nitro určitě postačí. Ne všechny znaky české abecedy se bohužel vkládaly správně, neměli jsme ovšem čas zjišťovat, zda se problém nedá vyřešit vyladěním odpovídajících nastavení programu. Nitro dále dovoluje i základní úpravy na úrovni objektů (přesun, změna velikosti, odstranění, kopírování aj.). Zajímavým prvkem (a oproti Acrobatu originálním) je knihovna klipartů: z ní lze vkládat objekty do dokumentů, možné je pak i naopak uložení vybraného prvku do knihovny. Přes schránku lze přenášet text i objekty, přičemž s češtinou jsme při přenosu problémy neměli. Pod kontrolou jsou i všemožné vlastnosti dokumentu (metadata, počáteční zobrazení v prohlížeči aj.), dále se nabízí prostředky pro manipulaci na úrovni stránek (odstraňování, přesun, vkládání, ořez aj.).
Interaktivní prvky
Nitro je velmi dobře vybaveným produktem co se týče nástrojů pro tvorbu interaktivních PDF dokumentů. K dispozici jsou takto prostředky pro manuální tvorbu odkazů i záložek, přičemž lze nastavit většinu parametrů, požadovaných u daného typu prvků. Nitro dále nabízí i možnost vkládání či úprav formulářových prvků, přičemž i zde jsou možnosti srovnatelné s Acrobatem (podporováno je i nasazení JavaScriptu).
Nastavení parametrů odkazu
Komentáře, razítka a přílohy
K dispozici je rovněž pokročilý anotační aparát, s jehož pomocí lze do PDF dokumentů vkládat nalepovací lístečky, zvýrazňovat text, kreslit různé typy objektů atp. Všechny takto vložené poznámky byly pak bez problému zobrazeny i v Acrobatu, bez komplikací byla tentokrát práce s českými znaky. Nitro umí rovněž PDF dokumenty razítkovat, přičemž k dispozici je poměrně pokročilý aparát pro tvorbu, úpravy a aplikaci razítek. Dále se pak nabízí možnost připojit k PDF dokumentům jednu či více souborových příloh, včetně přímo namluvených zvukových poznámek.
Nástroj pro práci s razítky
Zabezpečení a elektronický podpis
Jak již bylo naznačeno výše, Nitro dovoluje využít zabezpečení různých charakteristik PDF dokumentu heslem. Dále jsou pak nabízeny i odpovídající prostředky a mechanizmy pro využití elektronického podpisu. V obou případech se nám poskytované funkce zdály být značně plnohodnotnou alternativou k tomu, co nabízí Acrobat.
Závěrem
Nitro PDF Desktop nám, i přes výhrady k jeho rozhraní, přijde jako zatím zřejmě nedokonalejší snaha o vytvoření plnohodnotného konkurenta Adobe Acrobatu ve verzi Standard, nikoli však Professional - možnosti kontroly pre-pressových charakteristik jsou v Nitro nulové. Mimo široké funkční výbavy dokáže Nitro zaujmout i cenou, která by měla podle ohlášení výrobce činit 99 USD, což je zhruba třetina oproti Acrobatu Standard. Bude zajímavé sledovat, nakolik se za daných podmínek Nitro ujme: poměrem cena/výkon se opravdu trefuje do jisté mezery na trhu, na druhou stranu jde ale jen o poměrně přesnou kopii Acrobatu, která rozhodně žádné přelomové inovace nenabízí.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024