Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Skenery
Jak na průsvitné předlohy?
26. června 2000, 00.00 | Jak s levným skenerem za pár tisíc korun digitalizovat filmy a diáky? Jde to a jak kvalitní bude výsledek? Fantasie našich čtenářů nezná hranic.
V dnešním článku zodpovíme jeden z nejčastějších čtenářských dotazů a ukážeme si, jak vynalézaví dokážou být naši čtenáři. Vše se bude točit kolem domácí digitalizace obrazu. Přesněji řečeno si odpovíme na otázku, zda lze skenovat průsvitné předlohy (DIA i negativy) bez speciálního skeneru či prosvětlovacího nástavce? Každý by si rád doma zpracoval archívy diapozitivů či svitky negativních filmů, ale kde vzít peníze na odpovídající vybavení?
V následujících odstavcích popíšeme několik nejběžnějších či nejnápaditějších způsobů jak obejít smutný fakt, že bez odpovídajícího vybavení nelze digitalizovat průsvitné předlohy. Amatérské stolní skenery jsou vybaveny pouze pro snímání obrazu z odrazivých předloh. Vedle snímacího prvku je zdroj světla, který produkuje světlo se stálou barvou a intenzitou. Světlo dopadá na předlohu, odráží se a dopadá zpět na snímač. Ten zaznamenává jeho intenzitu a barvu a tak je získán obraz. Problém tedy zní, jak se zbavit toho, že světlo se od průsvitné předlohy neodrazí, ale projde skrz.
1) Co když to stejně jde?
Snad každý zkusí alespoň jednou skenovat film jako by šlo o papírovou předlohu. Prostě položíte film na sklo a dáte snímat. Protože žádný materiál není zcela průsvitný, skener zachytí velice slabý odraz předlohy, který je však nepoužitelný. Důvod je jasný, intenzita světla je příliš malá. Naši čtenáři samozřejmě zkoušejí předlohy podkládat, různě kombinovat podložení a denní světlo. Všechny pokusy vedou ke stejnému výsledku, tedy tmavému a nepoužitelnému výsledku.
2) Zkusíme předlohu prosvítit…
Po první zkušenosti přichází na řadu snaha prosvítit předlohu nějakým jiným zdrojem světla. Běžné denní světlo nestačí, takže přicházejí na řadu všechna dostupná svítidla. Většina z nich neprodukuje homogenní světlo, takže baterka, reflektor či žárovka nejsou vhodné. Navíc většinou neprodukují dostatečně silné světlo a jsou vidět skrz předlohu. Trochu lepší jdou zářivky, ale přesto narazíme na dva problémy.
Prvním je kvalita světla, protože snímací hlava potřebuje stálý zdroj světla bílé barvy, dané intenzity a hlavně plošně rovnoměrný. Tento požadavek se v domácích podmínkách prakticky nedá splnit. Druhým problémem je stále svítící původní zdroj světla, který způsobuje zkreslení. Přesto někteří koumáci jdou dál.
3) Co takhle zvětšovák?
Použití zvětšováku má jakési rozumné opodstatnění, i když působí hodně bizardně. Tím, že předloha je ve zvětšováku nemůže odrážet světlo ze zdroje světla skeneru. Navíc zvětšovák prosvětluje předlohu rovnoměrně, takže i tento problém odpadá. Teoreticky by tedy stačilo nasvítit obraz zvětšovákem na sklo skeneru. Bohužel opět to nefunguje. Důvodem jsou kalibrace, ostření a způsob snímání obrazu. Skener je prostě konstruován na předlohu v určité vzdálenosti osvětlenou jeho vlastním zdrojem světla a navíc předlohu odrazivého typu nikoli na světelný obraz. Navíc je konstruován pro přesné řádkové snímání předlohy. Prostě a jednoduše musíme se co nejvíce přiblížit původním podmínkám, pro které je skener konstruován a v tom zvětšovák nepomůže.
4) Zrcadlo
Posledním pomocníkem je zrcadlo. Pokud přiložíme zrcadlo na předlohu, do jisté míry tak navozujeme podmínky, na které je skener konstruován. Naplocho položené zrcadlo však příliš zkresluje odrážené světlo, protože má jiné fyzikální vlastnosti. Největším problémem je okolní světlo, které interferuje s naším obrazem. Proto se zruční kutilové mohou pokusit sestrojit jednoduchou pomůcku, kterou k některým skenerům dodává společnost HP. Jde o malou šestistěnnou pyramidu, která obsahuje zrcadlo uložené pod odpovídajícím úhlem. Úhel je závislý na konkrétním skeneru, ale nejčastěji se jedná o úhel 45 stupňů. Pyramida musí mít takový tvar, aby blokovala okolní světlo a přitom zrcadlo prosvětlovalo naší předlohu. Tato pomůcka sice nepřináší kvalitu srovnatelnou s použitím nástavce, ale je to to nejlepší co doma můžeme získat.
Shrnutí
Ať se nám to líbí nebo ne, práce s průsvitnými předlohami si vyžaduje investovat do odpovídajícího vybavení. Bez kvalitního prosvícení nelze předlohu kvalitně digitalizovat. Navíc pro práci s negativy je potřeba i odpovídající programové vybavení, které nemusí být pro levný skener dostupné. Zkrátka a jednoduše si můžeme doma s digitalizací hrát, ale pro kvalitní práci potřebujeme i kvalitní prostředky.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Co znamenají u skenerů funkce Descreen a CopyDot?
- Malá exkurze do praktického skenování
- ICC profily a skenery
- Jak skenovat filmy?
- 10X Domácí skenování negativů
- Barevná hloubka lidsky a jasně
- Jak na průsvitné předlohy?
- Jak skenovat pro web?
- Jak je to s rozlišením skeneru?
- Základy: Jak na skenování negativů
- Základy: Jak na skenování negativů II
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024