ICC profily a skenery - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

ICC profily a skenery

12. července 1999, 00.00 | Generování profilů pro skenery je z určitého pohledu snazší než u ostatních zařízení. Ale pozor, přesto nás mohou potkat různá úskalí! Jak tedy na to?

ICC profil skeneru je jednosměrný, převádí obrazová data z prostoru skeneru, což jsou nejčastěji RGB data, do nezávislého prostoru, opět nejčastěji CIE L*a*b. Profil může být založen buď na rovnicích nebo na LUT (look-up-table), obsahující pouze vybrané hodnoty, mezi nimiž se v případě potřeby provádí interpolace. Generování profilů pro skenery je z určitého pohledu snazší než u ostatních zařízení - to proto, že nejsou zapotřebí žádná další měřící zařízení. Do skeneru jednoduše vložíme měřící obrazec (odrazný nebo dia) a provedeme sken. O vše ostatní se, teoreticky, postará programové vybavení pro správu a tvorbu profilů. A protože zná přesné barevné hodnoty jednotlivých políček na měřícím obrazci, může vygenerovat příslušný ICC profil. Na druhé straně na nás, při tvorbě profilů, čekají různá úskalí, na něž je nutné dávat pozor.

Pro každý skener totiž není možné vygenerovat profil, který by nás uspokojil v celém spektru snímaných barev. Teorie definuje tzv. kolorimetrické skenování (obecně snímání, a to nejen skenerem) jako proces, v němž lze snímaná data převést do CIE nezávislého prostoru. Jinak řečeno, odstíny, které standardní pozorovatel vnímá jako odlišné, musí mít také odlišné hodnoty v barevném prostoru zařízení (tedy v závislém prostoru). Žel, řada skenerů, zvláště stolních plochých, kolorimetrické nejsou. Způsobují to fyzikálními limity osvětlovacích těles skeneru, stejně jako limity snímacích prvků. U nekolorimetrického skeneru tedy nalezneme barvy spektra, které standardní pozorovatel vnímá odlišně, přitom skener je reprodukuje jako stejné barvy - hovoříme o metamerii skeneru. Navíc existují spektrální hodnoty ("barvy"), které pozorovatel vnímá jako shodné, ovšem skener je zachytí v odlišných hodnotách. Zatímco tento jev lze matematicky opravit, předcházející metamerii nikoliv.

V praxi je naštěstí v drtivé většině případů spektrum, pro které převodní funkce existují a toto spektrum se příliš neliší od spektra běžných obrazových předloh (tištěných, pozitivních fotografií apod.). Takže je možné vytvořit ICC profily, schopné sejmuté hodnoty do prostoru CIE převést. Koneckonců, i takto sejmuté spektrum většinou přesahuje možnosti tiskového výstupu. Rozhodně bychom však uvedené skutečnosti měli mít na paměti, vysvětlují totiž, proč ani při vygenerování ICC profilu nemusíme v některých případech získat věrný obraz předlohy.

Další problémy mohou paradoxně způsobit technické a softwarové vymoženosti, jimiž výrobci vybavují své stroje. Tato nastavení a softwarové funkce sice pomáhají dosáhnout co nejlepších výsledků, ale ve svých důsledcích znemožňují tvorbu ICC profilu. Řada high-end bubnových skenerů například produkuje soubory ve formátu CMYK - přitom pro dosažení kvalitních převodů v CMS potřebujeme co nejlepší RGB data. Naštěstí je na počátku skenování u všech skenerů vždy RGB signál a u výrobců či na internetových stránkách konzultačních firem lze nalézt informace, jak postupovat u jednotlivých typů skenerů, abychom při skenování získali RGB data.

Chceme-li vytvořit ICC profil zařízení, skenujícího pouze do prostoru CMYK, je nutné postupovat podle následujících rad. Současně je však důležité si uvědomit, že následné běžné skenování, s použitím vytvořeného ICC profilu, musí probíhat při zachování popisovaných nastavení.

Nastavení pro CMYK skenery

  • zkontrolujte, jestli náhodou nelze veškeré převody do CMYK vypnout a získat RGB data přímo (vyhnete se tak následným převodům)
  • vyrovnejte šedou (musí být neutrální) pomocí C, M a Y signálů
  • vypněte GCR, UCR a UCA tak, aby CMY tvořily 100 % v černé
  • nepoužívejte žádné barevné korekce ani převodní barevné tabulky
  • vytvořte tónovou křivku, s důrazem na více detailů ve stínech než je normální nastavení
  • uložte sejmutý obraz jako TIFF CMYK! To je důležité, neukládejte data jako RGB, převod provádějte podle níže uvedeného návodu např. ve Photoshopu.
Převod ze CMYK do RGB

Funkce převodu CMYK do RGB pracuje ve Photoshopu podobně jako u většiny high-end skenerů, které dovolují uložit data v CMYK i v RGB. Pracuje tak, že "smíchá" černou s hodnotami CMY. Tím ale naruší čistotu výsledného RGB souboru a nepřenese řadu odstínů barev - výsledek zkrátka zdaleka není optimální. Níže popsaný postup v Photoshopu přináší výsledky lepší.

  • otevřete CMYK soubor a nechejte zobrazit kanály
  • označte kanál černé barvy a vymažte jej (ikona koše v dolní části palety)
  • až nyní nechejte z nabídky režimů proběhnout převod do RGB
  • soubor můžete uložit jako RGB
Popsaný postup není potřebný, pokud skener dokáže produkovat RGB data rovnou, bez konverze z CMYK hodnot - pečlivě si ověřte, jaký typ konverze skener používá.

Obecné nastavení pro RGB skenery

Dokáže-li skener produkovat RGB data přímo, je nutné při vytváření a používání ICC profilů respektovat následující zásady:

  • nastavte hodnoty bílého a černého bodu na maximální hodnoty
  • vytvořte opět tónovou křivku s více detaily ve stínech
  • vypněte všechny barevné korekce a převodní tabulky
  • vypněte všechny automatické funkce (kontrast atp.)

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: