Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Jak skenovat filmy?
18. října 1999, 00.00 | Máte doma krabici starých diapozitivů nebo stovky filmů? Můžete je doma digitalizovat do počítače s obyčejným skenerem nebo ne? Odpověď v najdete našem článku.
K napsání dnešního článku mě motivoval jeden dotaz, který vzešel z naší poradny. Čtenářka se ptala na možnost digitalizace většího množství starých diapozitivů ORWO v domácích podmínkách. Tento dotaz je poměrně specifický, ale platí pro něj vše, co si řekneme v rovině obecnější. Podívejme se tedy jaké jsou možnosti digitalizace, či chcete-li skenování, filmových předloh v domácích podmínkách.
Negativy
Na úvod bych rád oddělil problematiku snímání samotného a následné korektní reprezentace barev. U pozitivních filmových předloh je situace poměrně jednoduchá a pokud dobře pořídíme digitální data, jsou barvy buď v pořádku, nebo je lze poměrně jednoduše korigovat. U negativních filmů je situace mnohem komplikovanější. Na negativním filmu nejsou barvy jednoduše inverzní, jak by si možná laik mohl myslet. Filmový materiál se skládá z velkého množství světlocitlivých vrstev a správná reprezentace barev vůbec není jednoduchá. Obrovskou roli hraje i fakt, že každý filmový materiál má trochu jinou charakteristiku a tím pádem i jiné podání barev. To platí nejen pro různé značky filmů, ale i pro různé typy či dokonce různě staré totožné filmové materiály. Situace není vůbec jednoduchá a ani s profesionálními skenery není jednoduché problém řešit.
Řešení jsou v podstatě dvě. Tím prvním je seznam filmových materiálů ve speciálním software, kde ke každému filmu je přiřazena jeho charakteristika. Touto cestou jde většina výrobců. Uživatel si vybere ze seznamu materiál s nejbližší charakteristikou a případné barevné zkreslení již musí řešit sám.
Druhou cestou je využití speciálních algoritmů na detekci barevné charakteristiky předlohy. Jde o podobné postupy, které se používají v minilabech pro korektní podání barev. Zde pak velmi záleží na kvalitě postupů a na jejich možnostech. Principielně lze dosáhnout velmi dobrých výsledků.
Uvedené programové vybavení se typicky dodává se skenery určenými pro zpracování negativních předloh. Jde buď o filmové skenery, nebo profesionální skenery nabízející možnost zpracování negativů. Bohužel ani u velmi drahých skenerů není dodání potřebných ovladačů pravidlem a je dobré se před koupí skeneru dobře informovat. Samostatně získat software nabízející podobné operace není vůbec snadné. Nabídka je omezená a kvalita ne vždy odpovídající. Tolik asi k problematice barevnosti.
Nástavce
Nejjednodušší cestou jsou speciální nástavce pro digitální fotoaparáty. U nás je nejznámější zařízení společnosti Olympus. Principielně jde o triviální řešení, které však přináší několik omezení. Podmínkou je pochopitelně vlastnit odpovídající digitální fotoaparát a zakoupit snímací nástavec. Omezující je pak zejména rozlišení digitálního fotoaparátu a jeho světelná citlivost. Přesto pokud již máte digitální fotoaparát, jde o nejjednodušší funkční řešení.
Domácí skenery
Pokud máte k dispozici pouze obyčejný domácí skener, můžete na kvalitní digitalizaci filmů rovnou zapomenout. Důvodů je několik. Zásadní problém je v technologii snímání. Levné plošné skenery jsou konstruovány pouze pro odrazivé předlohy a osvětlující lampy svítí na předlohu pouze ze stejné strany jako probíhá snímání. Průsvitné filmy neodrazí dostatek světla a snímat tak prakticky nejdou. Dalším problémem je nízké rozlišení, které s ohledem na malou plochu filmového políčka dovoluje pořízení digitální fotografie pouze s nízkým rozlišením.
Pro řešení problémů s osvětlením existují dvě cesty. S první zřejmě přišla společnost HP, která k některým skenerů dodává speciální trojúhelníkový nástavec s optickou soustavou. Ten zajišťuje prosvětlení předlohy pomocí soustavy zrcadel, ale sám neprodukuje žádné světlo. Je určen pro 35mm diapozitivy a s ohledem na jednoduchost produkuje poměrně přijatelné obrázky. Dokonce se dá objednat samostatně.
Druhou cestou je přikoupit speciální nástavec s osvětlovací lampu. Nejčastěji je označován jako DIA nástavec. Podmínkou je, aby váš skener podporoval použití tohoto nástavce a aby takový nástavec vůbec existoval. S ohledem na cenu podobných nástavců jde o poměrně drahé a ne příliš kvalitní řešení.
V obou případech nepočítejte s kvalitním výstupem. Domácí skenery nejsou určeny pro digitalizaci filmových předloh a všechna řešení se pouze snaží obejít tento fakt.
Filmové skenery
Vhodným řešením pro domácí uživatele jsou speciální filmové skenery. Jde se o zařízení určená pro digitalizaci pozitivních i negativních filmů v rozměru 35mm. Pro větší formáty je nabídka značně omezená. Takový specializovaný skener lze koupit od cca 10.000Kč a to včetně potřebného programového vybavení. Konstrukce většinou zajišťuje dobré rovnoměrné prosvícení předlohy, takže rozdíly se projevují hlavně v rozlišení a technice ostření. Obojí zásadním způsobem ovlivňuje jak kvalitu výstupu, tak rychlost práce. Pokud má skener ruční ostření, počítejte s časem na doostření.
Není jednoduché poradit konkrétní model. Za prestižní je považována značka Nikon, ale s ohledem na cenu je zde několik dalších zajímavých alternativ. Pokud můžete, vyzkoušejte si práci se skenerem ještě před koupí, protože jde asi o jediný způsob, jak zjistit, zda vám bude vyhovovat.
Profesionální skenery
Samozřejmě nejlepší volbou je zakoupení profesionálního skeneru, ať už půjde o skener filmový či běžný plochý. O bubnových skenerech se ani bavit nebudeme. U profesionálních skenerů platí, že kvalita výstupu a komfort uživatele roste s cenou. Základními parametry je rozlišení, barevná hloubka a programové vybavení. Důležitým parametrem je i densita, na kterou se často zapomíná. Vše se točí kolem toho, jak přesně je snímač schopen rozlišit jednotlivé barevné odstíny a jak přesně je schopen vykreslit motiv na předloze. Ale o tom zase až někdy jindy, protože tento článek je věnován domácím podmínkám. Nejlevnější skenery této třídy se prodávají zhruba od 40.000Kč.
Závěr
Pokud máte pocit, že na digitalizaci filmových předloh doma můžete zapomenout, tak se omlouvám. Vše je pouze otázkou požadované kvality. Pokud se spokojíme s "amatérskou" kvalitou určenou spíš jako náhled, pak se poměrně levně dá celá akce provést. Pokud chcete vytvořit kvalitní digitální archív, budete muset investovat minimálně do levnějšího filmového skeneru.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Co znamenají u skenerů funkce Descreen a CopyDot?
- Malá exkurze do praktického skenování
- ICC profily a skenery
- Jak skenovat filmy?
- 10X Domácí skenování negativů
- Barevná hloubka lidsky a jasně
- Jak na průsvitné předlohy?
- Jak skenovat pro web?
- Jak je to s rozlišením skeneru?
- Základy: Jak na skenování negativů
- Základy: Jak na skenování negativů II
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024