Corel v praxi - Zarovnání na dotek - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Corel v praxi - Zarovnání na dotek

Corel návody

13. září 2001, 00.00 | Každý program má své zvláštnosti a teprve různé drobnosti dělají mistra. V dnešní poradně si ukážeme praktický tip pro zarovnání objektů v CorelDRAW.

Úvod k sérii Corel v praxi
Dnes se po roce vracím k psaní o Corel Draw se záměrem vytvořit sérii článků nazvanou Corel v praxi, kde by se měly objevit některé mé postřehy a tipy z oblasti tvorby v tomto populárním vektorovém programu. Budu vycházet ze svých profesních i lektorských zkušeností a věřím, že si články najdou své čtenáře jak mezi začátečníky, tak mezi profesionály. Rubriku Vektory sleduji pravidelně a z komentářů vím, že má mnoho vyspělých čtenářů, o jejichž názory mám velký zájem a rád bych je tímto pobídl k další účasti v diskusích, neboť tyto jsou pak někdy pro řešení dané problematiky přínosnější než článek samotný.

Zarovnání na dotek
Na úvod jsem si pro čtenáře připravil jednoduchý tip, jak zarovnávat objekty tzv. na dotek. Nemusím zde patrně popisovat všechny ty běžné způsoby, jakými je možné zarovnávat objekty (dialog Zarovnat a rozmístit a klávesové zkratky T, B, L, R, C, E) a s kterými si většinou bohatě vystačíme. Občas je ale třeba objekty zarovnat tak, aby se pouze dotýkaly svými hranami (v případě obdélníků) případně hranami obdélníků opsaných nepravidelným objektům. Na tento případ už Corel nepamatuje. Jiné grafické aplikace - osobně jsem se s tím setkal např. u aplikace Dream 3D - disponují funkcí zarovnat na dotek. V Corelu v takové situaci většinou nastupují vodící linky nebo jiné pomocné objekty vytvořené pouze za účelem zarovnávání původních objektů. My si nyní ukážeme, jak snadno zarovnat objekty na dotek bez těchto pomůcek.

Výchozí situace
Máme 2 objekty (pro názornost jsem zvolil asymetrické tvary), u nichž chceme dosáhnout dotekového efektu (nebudeme se zabývat výškovým zarovnáním atp.).

1. krok
Objekty standardním způsobem zarovnáme na pravý okraj. Vzhledem k tomu, že nechceme hýbat červeným objektem, vybereme jej jako poslední (tj. druhý) v pořadí. Pak stačí stisknout klávesu R (right) nebo použít dialog Zarovnat a rozmístit a objekty jsou zarovnány na pravý okraj.

2. krok
Uchopíme levé boční tažítko a se stisknutou klávesou Ctrl překlopíme objekt doprava do opačné poloroviny.
Pozn.: Klávesu Ctrl, která v tomto případě omezuje transformaci na celé násobky délky objektu, smíme uvolnit až po dokončení operace tj. po uvolnění levého tlačítka myši.

3. krok
Nyní uchopíme libovolné boční tažítko (na obrázku jsme použili pravé) a objekt opět zrcadlově převrátíme, ale tentokrát tak učiníme na místě, k čemuž nám poslouží kombinace omezujících kláves Ctrl+Shift. Opět platí, že klávesy Ctrl+Shift smíme uvolnit až po dokončení transformace.
Pozn.: Komu tento postup nevyhovuje, může zvolit zrcadlovou transformaci na Panelu vlastností nebo ukotvitelný panel Transformace (záložka Měřítko a zrcadlo) přístupný např. přes klávesovou zkratku Alt+F9.

Celý postup si můžete prohlédnout na následujícím obrázku.
Pozn.: Vodící linka uprostřed je zobrazena pouze pro názornost, ale v postupu samotném nehraje žádnou roli.

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: