Velký test digitálních fotoaparátů - Sony F707 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Velký test digitálních fotoaparátů - Sony F707

Test Sony DSC-F707

11. října 2001, 00.00 | Přinášíme podrobné zhodnocení praktických možností digitálního fotoaparátu Sony DSC-F707 v kontextu velkého srovnávacího testu.

V dnešním článku si podrobněji probereme výsledky testu digitálního fotoaparátu Sony DSC-F707. Jak jsme již konstatovali v samostatném preview, jde o velice zajímavý a futuristicky pojatý fotoaparát. Koneckonců i v bodovém srovnání s ostatními testovanými fotoaparáty si vedl velice dobře. Nebýt toho, že jsme nehodnotili kvalitu barevného podání, protože jsme měli k dispozici pouze předprodukční vzorek, mohl v testu dokonce bez problémů zvítězit.

:: Komplexní recenze F707
:: Informace o technice testování a srovnání fotoaparátů
:: Ukázkový makrosnímek (JPEG 2,1MB)
:: Ukázkový snímek ISO 100 (2,3MB)
:: Ukázkový snímek ISO 400 (2,3MB)
:: Ukázkový snímek při max. ohniskové vzdálenosti (2,3MB)

Konstrukce a ovládání
F707 vychází z modelu F505V a svou konstrukcí boří většinu zavedených pravidel běžně dodržovaných při konstrukci fotoaparátů. Mohutný objektiv vysunutý na samotný kraj těla je spojen se zbytkem fotoaparátu otočným kloubem. Navíc tělo samotné je ve srovnání s objektivem velmi malé, takže na držení přístroje si budete muset trochu zvyknout. Přesto ergonomie je velmi dobrá a ve srovnání s F505kou se rozhodně zlepšila.
Jedním z handicapů F707 jsou poměrně velké rozměry a atypický tvar. Tento fotoaparát opravdu není drobeček, přeci jen objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar s 5x optickým zvětšením a skvělou optikou se zřejmě moc zmenšovat nenechá.


Sony F707 v plné kráse

Makro snímky
V oblasti makrofotografie si F707 zaslouží v podstatě samou chválu. Fotoaparát při aktivovaném makru bez problémů ostří v cca 2/3 celého rozsahu ohniskových vzdáleností. Minimální vzdálenost objektu od první čočky jsou velmi příjemné 2 cm. V tomto extrémním případě je však potřeba počítat s ještě více omezeným rozsahem ohniskových vzdáleností.
V každém případě jsme při makro snímcích ocenili zejména velmi precizní kresbu spojenou s vysokým rozlišením. F707 vykreslila detail ciferníku hodinek ze všech testovaných přístrojů nejlépe. Ostrost je v případě F707 se standardním nastavením zřejmě softwarově doostřována, takže je vhodné pro přirozenější výsledek některé snímky mírně rozostřit. To je možné provést i přímo ve fotoaparátu.
AutoExpozice byla v případě makro snímku také bezproblémová. Trochu jsme litovali, že expoziční bracketing nenabídl jemnější krok, který by se v případě testovacího snímku jistě hodil. Přesto jak můžete posoudit podle ukázkového snímku, výsledek je takřka bezchybný.


Výřez z makro snímku 1:1, ISO 100, AF+AE

Plošná scéna - autofokus
Při fotografování plošné scény jsme u F707 objevili hned několik zajímavých vlastností.
Začněme AutoFokusem (AF). Ten u většiny ultrazoomových digitálních fotoaparátů způsobuje nemalé problémy svou pomalostí a nepřesností. Naštěstí v případě F707 se oba problémy podařilo poměrně rozumně eliminovat. Díky dvourychlostnímu ovládání transfokátoru je možné měnit polohu optiky jak pomalu a přesně, tak i rychle. Dá se tedy říct, že ovládání pomocí tlačítek není v případě F707 takový problém.
Co se týče přesnosti autofokusu a jeho úspěšnosti, zde musíme F707 jednoznačně pochválit. Kromě maximální ohniskové vzdálenosti jsme nikdy nezaznamenali nejmenší problém. Fotoaparát pracuje jak s pasivní detekcí kontrastu, tak i s aktivním holografickým zaostřením, takže pro něj nejsou problémem žádné světelné podmínky.
K autofokusu ještě zopakujeme poznámku, kterou jsme již konstatovali u makra. Snímky z F707 jsou ostré a pro někoho možná až příliš ostré. Řešením je trochu přiškrtit doostřování ve fotoaparátu. Výsledek je v některých případech přirozenější.

Plošná scéna - expozice
V automatickém režimu fotoaparát rozumně volí spíš nižší citlivost i za cenu delšího expozičního času. Koneckonců díky skvělé světelnosti objektivu si to může dovolit. Na plošné scéně jsme s logikou autoexpozice nezaznamenali žádný problém. Nicméně v doplňkových testech jsme zjistili, že bodové měření v případě tohoto fotoaparátu vychází opravdu z minimální plochy kolem středu. To vyvolává nutnost velmi přesně volil plošku, ze které se údaj odečítá. Tato vlastnost je spíš výhodou, protože dává možnost přesnějšího změření, ale v některých případech trochu zpomaluje práci.
Pro kontrolu expozice jsme používali tříkrokový bracketing a ve všech případech jsme nakonec zvolili střední, tedy fotoaparátem doporučenou expozici. Důvod byl prostý, krok bracketingu byl poměrně hrubý.

Plošná expozice - hladina šumu
Rozdíl mezi nastavením citlivosti 100 a 400ISO podle hladiny šumu bezpečně poznáte. Přesto je nutné konstatovat, že i režim ISO400 je v případě F707 většinou použitelný. Při krátkých a středních expozicích se šum totiž omezuje pouze na jasové odchylky a snímky neobsahují tradiční barevně nesmyslné body (Hot Pick). Výsledkem tedy je, že s rostoucí citlivostí se zhoršuje kresba, ale barevnost zůstává v rozumných mezích.
Při dlouhých expozicích se pochopitelně ani F707 neubrání tragickému šumu, což vyplývá z kategorie fotoaparátu. Výsledky při expozicích přes 1 sekundu velmi rychle ztrácejí na kresbě.


Srovnání ISO 100 a ISO 400

Plošná expozice - zkreslení
Plošné geometrické zkreslení není v případě F707ky nijak zásadní. V krajních polohách objektivů je sice exaktně měřitelné, ale na běžných snímcích se tato skutečnost prakticky nepodepisuje. To samé platí pro ostrost snímků, která je prakticky po celé ploše fotografie stejná.
U chromatické vady objektivu je již ale situace jiná. V pozici "T", tedy při maximální ohniskové vzdálenosti je zcela jasně patrný fialový lem ostře kontrastních ploch. Nejde o tak ostrý obrys jako v případě například C-700Z od Olympusu, ale přesto je velmi dobře patrný. Ve srovnání s ostatními testovanými fotoaparáty se jeví F707 v tomto aspektu jako průměrný fotoaparát.


Ukázka chromatické vady objektivu

Barevnost a balance bílé barvy
Bohužel vlastnosti fotoaparátu v této oblasti jsme nemohli vyzkoušet. Zapůjčený vzorek měl předem oznámenou chybu právě v této sféře, takže hodnocení výsledků fotoaparátu by bylo zcela neobjektivní. Pokud si chcete procvičit oko, můžete zkusit odhadnout o jakou chybu se jednalo …

Celkové hodnocení
F707 je fotoaparát s vysokým rozlišením, excelentním objektivem a velmi slušnou fotografickou logikou. Navíc přináší několik unikátních funkcí zejména pro fotografování za minimálního osvětlení. Vytknout se mu dá snad pouze trochu atypické pojetí těla, absence některých běžných doplňkových funkcí a RAW formátu. Celkově však jde o velmi povedený fotoaparát a pokud vám bude vyhovovat konstrukce a značka, tak není proč váhat.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: