Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Velký test digitálních fotoaparátů - Canon PowerShot G2
Canon PowerShot G2
30. října 2001, 00.00 | Přinášíme podrobné zhodnocení praktických možností digitálního fotoaparátu Canon PowerShot G2 v kontextu velkého srovnávacího testu.
Předposledním digitálním fotoaparátem, který si představíme v našem srovnávacím testu, je nový Canon PowerShot G2, který představuje výrazně inovovanou generaci dobře známé "Gé jedničky". Jde o kompaktní fotoaparát s rozlišením 4,1 mil. bodů, který je navíc z testovaných modelů aktuálně nejlevnější.
:: Technické informace o PowerShotu G2
:: Informace o technice testování a srovnání fotoaparátů
:: Ukázkový makrosnímek (JPEG 1,44MB)
:: Ukázkový snímek ISO 50 (TELE) (2,2MB)
:: Ukázkový snímek ISO 50 (WIDE) (2,3MB)
:: Ukázkový snímek ISO 400 (WIDE) (2,1MB)
Konstrukce a ovládání
Přestože PowerShot G2 je po konstrukční stránce kompaktem v pravém slova smyslu, její rozměry tomu na první pohled příliš nenasvědčují. 121 x 77 x 64 mm a 510 gramů dělá z G2ky trochu obtloustlejší model, nicméně díky vynikající ergonomii může být tento handicap pro mnohé uživatele spíš výhodou. Nejvýznamnější specialitou určující styl fotoaparátu je výklopný a otočný LCD displej, který umožňuje pohodlné fotografování i v těch nejkrkolomnějších polohách. Celkově je nutné konstatovat, že od dob G1ky se jak ergonomie, tak zejména ovládání přístroje a design výrazně zlepšily. Fotoaparát v tomto směru fandy značky rozhodně nezklame.
Canon PowerShot G2
Makro snímky
Pro makro snímky má PowerShot G2 velmi dobré papírové předpoklady. Výrobce udává možnost fotografování již od 6 cm, což je druhý nejlepší parametr po Sony F707. A nejen papírově se G2ka pro makro snímky hodí. Jak můžete sami posoudit na přiložené ukázce, výsledek našich testů je velmi uspokojivý.
Snímky jsou ostré a fotoaparát zvolil v automatickém režimu i poměrně rozumnou expozici, takže hloubka ostrosti je dostatečná. Na snímku můžete vidět bohužel i lokálně vypálený odlesk, který automat nemohl ve zvoleném režimu vykompenzovat. Navíc expoziční bracketing nabízí velmi jemný krok, takže lze úspěšně vybírat i ze tří rozumně zdařilých snímků.
Díky režimu ISO 50 je hladina šumu v obrazu velmi nízká a barevnost je také dobře vyvážena. Celkově snímek působí přirozeným dojmem a patří mezi nejlepší, které jsme během testů pořídili.
Ukázka makro snímku, výřez 1:1
Plošná scéna - autofokus
Canon PowerShot G2 je podobně jako Camedia 4040Z vybaven poměrně rychlým objektivem s 3x optickým zoomem. Autofokus pracuje na principu detekce kontrastu a v případě špatných světelných podmínek využívá přisvícení viditelným bílým světlem. Může se tedy pochlubit poměrně bezproblémovým a spolehlivým ostřením.
Díky konstrukci optiky a "pouze" trojnásobnému optickému zoomu pracuje autofokus velmi rychle. Pouze v krajních polohách při fotografování na kratší vzdálenosti či při fotografování málo kontrastních scén někdy automatika selže či se trochu opozdí. V tom případě je k dispozici manuální ostření ovládané pomocí dvojice tlačítek s využitím velkého LCD displeje. Optický průhledový hledáček v tomto ohledu pochopitelně nepřichází v úvahu.
Plošná scéna - expozice
Přestože PowerShot G2 je kompaktem, nabízí plný expoziční komfort, který v případě nejvyšší amatérské třídy přichází v úvahu. Automatické měření expozice probíhá metodou TTL a k dispozici jsou tři metody měření včetně selektivního výběru bodu. V nabídce fotoaparátu nechybí ani poloautomatický, kreativní a manuální režim. Clona fotoaparátu pracuje se třinácti kroky (F2.0 - F8.0) a závěrka se 43 kroky (15s - 1/1000s). Přesné expozice využívá kromě jiného i velmi dobrý expoziční bracketing, který jsme pochválili již v sekci makro.
Redakční testy prokázaly, že automatická expozice v případě testovací plošné scény fungovala bez větších problémů. Pouze odlesky na mincích a kovových plochách jsou vypálené, což odpovídá fungování plošného měření expozice.
Srovnání režimů ISO 50 a ISO 400, výřez 1:1
Plošná scéna - hladina šumu
Canon jako jediný ze zúčastněných fotoaparátů nabízí citlivost snímače v rozsahu 50 - 400 ISO. Zejména nejnižší hodnota ISO 50 naznačuje, že konstruktéři se snažili eliminovat hladinu šumu v obrazu. Fotoaparát navíc v automatickém režimu používá pouze rozsah 50 - 100 ISO, což je další krok k vylepšení kvality z pohledu šumu.
Režim ISO 50 opravdu nabízí nejnižší hladinu šumu ze všech testovaných fotoaparátů, což bohužel neznamená, že by šum ve fotografiích vůbec nebyl přítomen. Výsledek rozhodně není 2x lepší než v případě režimu ISO 100, přesto je přínosem.
V režimu ISO 400 fotoaparát podal zcela průměrný výsledek, což se podepsalo na celkovém hodnocení v kategorii šumu (18/20). Zde zatím zřejmě neexistuje uspokojivé řešení v amatérské třídě.
Plošná scéna - zkreslení
Fotoaparát nabízí poměrně běžný rozsah ohniskových vzdáleností 34 - 102 mm, čemuž odpovídá i poměrně nízká úroveň zkreslení obrazu způsobené vadami optiky. Nejvýraznější je geometrické zkreslení u širokoúhlých snímků, ale ani to není zásadní. Po stránce ostrosti či barevnosti jsme neměli k optice výraznějších připomínek. Pouze u některých typů jemných struktur dochází zřejmě interakcí s doostřením ke vzniku moire.
Celkově byly výsledky G2ky jedny z nejlepších v této oblasti.
Ukázka vypáleného odlesku, výřez 1:1
Barevnost a balance bílé barvy
V hodnocení barevnosti a balance barev získal fotoaparát nejlepší hodnocení ze všech testovaných modelů. Dosáhl totiž vzácně vyrovnaných a velmi dobrých výsledků ve všech testech. Automatická balance bílé barvy si bez problémů poradila s nástrahami testů a přechodem na manuální měření jsme dosáhli pouze minimálního rozdílu.
Vyvážení barev i celkové podání bylo v podstatě bezchybné, takže PowerShot G2 získal jako jediný v této kategorii hodnocení 18 z 20 bodů.
Celkové hodnocení
Celkově získal tento kompaktní fotoaparát až překvapivě dobré bodové ohodnocení, které odráží zejména vyrovnanost výkonů ve všech hlediscích hodnocení. Kompaktní konstrukce, 3x zoom a "pouze" 4Mp fotoaparát znevýhodňují při srovnání s Minoltou Dimage 7 či Sony F707, ale na druhou stranu je fotoaparát výrazně levnější. Právě poměr výkon/cena je díky poměrně velmi příznivé české ceně nejlepší ze všech testovaných modelů, takže pokud uvažujete o fotoaparátu této kategorie, tak PowerShot G2 je vhodným kandidátem na dobrý nákup.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Velký test digitálních fotoaparátů - úvod
- Velký test digitálních fotoaparátů - Sony F707
- Velký test digitálních fotoaparátů - Fuji FP6900Z
- Velký test digitálních fotoaparátů - Olympus C4040Z
- Velký test digitálních fotoaparátů - Canon PowerShot G2
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024