Sony DSC F707 – noční šelma přichází - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Filmy

Sony DSC F707 – noční šelma přichází

Sony DSC-F707

23. srpna 2001, 00.00 | Sony DSC-F707 je druhým 5Mp ultrazoom digitálním fotoaparátem určeným pro amatérské nasazení, který máme možnost testovat jako první v ČR! Kromě špičkového rozlišení nabízí řadu unikátních funkcí včetně fotografování při nulovém osvětlení či laserový holografický autofokus!

Letošní podzim bude v digitální fotografii opravdu horký a je velice pravděpodobné, že koncem roku na trhu nezůstane na kameni kámen. Zatím měli horlivý milovníci digitální fotografie dva horké favority pro letošní podzim - Minoltu Dimage 7 a Canon PowerShot G2. Nicméně neuběhl ani týden od uvedení G2ky a je zde třetí velmi silný hráč v podobě Sony DSC-F707. Ten byl oficiálně představen v USA předevčírem a včera jsme dostali do redakce tento fotoaparát k testování! Dnes vám tedy nepřineseme pouze běžné technické informace o novince, ale i první praktické postřehy!

Trocha historie na úvod
Když v roce 1999 Sony představilo model F505, tak rozdělilo žurnalisty na dva tábory. Odpůrci tomuto fotoaparátu vyčítali příliš nekonvenční a nefotografickou konstrukci doplněnou příliš "spotřebním" přístupem k ovládání fotoaparátu. Navíc Sony nebylo v roce 1999 považováno za příliš "seriózního" výrobce digitálních fotoaparátů ve smyslu zvučnosti jména. Naopak příznivci nejen oceňovali výhody atypické konstrukce, ale i optiku značky Carl-Zeiss a další přednosti přístroje.
V roce 2000 přišlo Sony s inovací v podobě verze F505V. Ta kromě drobného vylepšení ovládání přinesla i nárůst efektivního rozlišení a stala poměrně úspěšným a prodávaným fotoaparátem, přestože již nevzbudilo tolik mediálního rozruchu.
Představení F707 se zatím také obešlo bez výraznějšího povyku, ale velmi pravděpodobně je jen o klid před bouří. Podobně jako již jmenované novinky konkurentů přináší F707 razantní posun v možnostech digitální fotografie a podle našeho názoru již na veletrhu IFA Berlin v příštím týdnu se stane velkým magnetem.

Co vlastně umí?
F707 je teprve druhým amatérským digitálním fotoaparátem s rozlišením nad 5 mil. bodů. Sony použilo vlastní CCD snímačem Sony s rozlišením 5,24Mp (2560 x 1920 bodů), úhlopříčkou 2/3", GRBG barevným filtrem, citlivostí 100-400ISO a 14bitovým A/D převodníkem! Jde o velice podobný čip jako má Minolta Dimage 7, ale nabízí nižší maximální citlivost a pro změnu větší přesnost A/D převodníku a s tím spojené přesnější interní zaznamenání obrazu. Snímky se ukládají buď do JPEGu nebo TIFFu. Na rozdíl od Minolty chybí RAW formát. Pro ukládání snímků se pochopitelně používají paměti Memory Stick a v dodávce je pouze 16MB verze.
Nicméně F707 nenabízí pouze špičkový snímač. I objektiv Carl-Zeiss si zaslouží velkou pozornost. Jedná se o 5x optický transfokátor s rozsahem ohniskových vzdáleností 38 - 190mm při neuvěřitelné světelnosti F2.0 - F2.4. To je bezkonkurenčně nejlepší světelnost v oblasti ultrazoom objektivů amatérské třídy. A to ještě není všechno. Objektiv umožňuje v makro režimu fotografovat předměty vzdálené pouhé 2cm, což je na ultrazoom opět velmi zajímavý parametr.
Fotoaparát nabízí možnost manuálního ostření pomocí prstence na objektivu. Protože je fotoaparát vybaven elektronickým hledáčkem, při použití manuálního ostření 2x zvětší obraz pro lepší kontrolu ostrosti. Mimochodem elektronický hledáček má skoro dvojnásobné rozlišení ve srovnání s Minoltou Dimage 7! V režimu AF se fotoaparát může pochlubit další unikátní funkcí. Kromě běžného AF s detekcí kontrastu je přístroj vybaven i holografickým AF. Jedná se o systém laserového vytváření zaostřovacího obrazce na fotografované scéně. Tento systém se automaticky aktivuje v případě velmi špatných světelných podmínek a spolu s AF přisvícením umožňuje velmi kvalitní zaostření i při minimální viditelnosti.
Expoziční logika je u F707 také na špičkové úrovni. K dispozici jsou režimy P/A/S/M plus kreativní režimy. Při použití AE logiky lze volit mezi 49 segmentovým, průměrovým a bodovým měřením. Využít lze i předblesk pro změření expozice. Navíc clona nabízí celkem 12 pozic v rozsahu F2.0 - F8.0 a závěrka dokonce 47 různých časů v rozsahu 30s - 1/1.000 sekundy. Se závěrkou je svázána i další funkce, kterou je automatické odstraňování šumu při delších expozicích pomocí funkce SlowShuteNR. Naopak u jasných scén se používá technologie Clear Color NR pro vyhlazování šumu u ploch s výraznými barvami.
Fotoaparát nabízí všechny funkce běžné u nejvyšší amatérské třídy. Jmenujme AutoBracketing, AWB i manuální vodové měření WB, možnost korekce ostrosti, saturace či sekvenční snímání s rychlostí 2,8snímků za sekundu. Mezi tradiční chlouby Sony patří i záznam videa, který F707 zvládá díky formátu MPEG EX velmi dobře. V rozlišení 320x240 bodů dokáže zaznamenávat obraz i zvuk bez časového limitu. Navíc nabízí i alternativní rozlišení a formát MPEG HQ. A nesmíme zapomenout ani na akumulátor InfoLithium (Stamina M) s kapacitou 1200mAh a udávanou výdrží skoro 4,5 hodiny. Zde opět fotoaparát výrazně dominuje nad Minoltou Dimage.

Fotoaparát v praxi a první dojmy
Když jsme včera fotoaparát vybalili z krabice, vzbudil v redakci doslova pozdvižení. Základní princip konstrukce je shodný s modelem F505 a jde tedy o kombinaci obrovského objektivového barelu s poměrně malým tělem. Obě části jsou spojeny kloubem umožňujícím vzájemné natočení. Ve srovnání s F505 je barel objektivu ještě mohutnější díky většímu průměru čoček. Na objektivu je závit o průměru 58mm. I tělo je o něco větší, ale hlavně fotoaparát působí mnohem serióznějším a bytelnějším dojmem. Může za to zřejmě již celomagnéziový plášť a vylepšená ergonomie. Pochvalu si zaslouží nejen precizně fungující prstenec manuálního ostření, ale i přesný a rychlý ovladač transfokátoru, který je umístěn z boku na objektivu. V místech úchopu je na povrchu příjemná pryž, která ještě více zlepšuje subjektivní pocit z fotoaparátu. Pravda není to zrcadlovka, ale má to něco do sebe.

Co nás doslova uchvátilo je elektronický hledáček (EVF). Ten je lemován klasickou gumovou ochranou, je vybaven dioptrickou korekcí a hlavně nabízí rozlišení neuvěřitelných 180.000 bodů. Jde o první EVF, které jsme zkoušeli a neměli jsme nepříjemný pocit z jeho nízkého rozlišení. Bohužel tento špičkový dojem trochu kazí pomalejší překreslování při rychlých pohybech, které je podobné jako u fotoaparátu Fujifilm FinePix 6900Z. Zde jde jednoznačně o daň za vysoké rozlišení miniaturního LCD uvnitř hledáčku. Jinak ani 1,8" velký LCD displej nelze přehlédnout díky vynikající antireflexní vrstvě. Jeho rozlišení a jas jsou na běžné úrovni, ale v exteriéru exceluje skvělou čitelností.

Po zkušenostech s Minoltou Dimage 7 jsme se hned z úvodu zaměřili na fungování objektivu. Dimage 7 se potýká s problémy při ostření a překvapivě nepohodlným ovládáním transfokátoru. F707 netrpí ani jedná z uvedených nedostatků. Transfokátor je příjemně rychlý, přesto velmi přesný díky "dvourychlostníku" ovládání. To se provádí pomocí kolébkového dvoutlačítka s tím, že rozlišuje dvě úrovně zmáčknutí. Na první dochází k velmi jemnému posunu, na druhé naopak k příjemně rychlé změně ohniska. Není to prstenec jako u Dimage 7, ale kupodivu to funguje přesně jak člověk očekává.
Co se týče ostření, získali jsme několik zajímavých zkušeností. V první řadě za špatných světelných podmínek F707 prostě exceluje. K dispozici je buď předblesk, nebo konvenční přisvícení led diodou, nebo infra přisvícení nebo laserové holografické promítání. Všechny varianty fungují skvěle a poslední funguje i při nulovém osvětlení až do vzdálenosti cca 5m!
Za běžných světelných podmínek patří objektiv Carl-Zeiss stále k těm lepším ultrazoomum, které jsme testovali. V AF režimu trvá doostření cca 0,2 - 2 sekundy s tím, že jsme neměli vážnější problémy s ostřením ani v krajních pozicích transfokátoru.

Na hodnocení kvality záznamu je zatím opravdu brzy. S fotoaparátem jsme zatím pořídili cca 50 snímků bez zaznamenání nějakých konkrétních nedostatků. Barvy jsou opět ve stylu Sony o něco živější, ale celkově působí snímky velmi dobře. Připravujeme podrobné srovnání kvality fotografií z fotoaparátů Minolta Dimage 7, Olympus C4040Z, Canon PowerShot G2 a Sony F707. To by mělo udělat v otázce kvality jasno.

Hodnocení
Sony DSC-F707 je opravdu špičkový amatérský digitální fotoaparát. Pokud si jste si ještě nezvykli na to, že Sony patří mezi top výrobce digitálních fotoaparátů, tak je nejvyšší čas. Po cca 6 hodinách vidíme jako největší klady fotoaparátu vysoké rozlišení, velmi dobrou barevnost fotografií, špičkový objektiv, skvělý elektronický hledáček a akumulátor. Zejména za špatných světelných podmínek přístroj doslova exceluje. Mezi negativa bude rozhodně patřit nízká maximální clona, speciální ACC konektor pro blesk či nešťastně umístěný USB konektor.

Tak jako tak se F707 jistě patří mezi nejlepší amatérské digitální fotoaparáty dneška. A pokud se potvrdí velice optimistické prognózy ceny fotoaparátu na českém trhu, bude situace konkurentů velmi těžká. Podle našich neoficiálních informací by neměla být cena F707 o tolik vyšší než současná doporučená cena S85! Nezní to skvěle?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: