Velký test digitálních fotoaparátů - úvod - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Velký test digitálních fotoaparátů - úvod

DF BIG TEST

18. září 2001, 00.00 | Připravili jsme pro vás zcela unikátní srovnávací test pěti nejnovějších top modelů amatérských digitálních fotoaparátů přicházejících na náš trh. Jaký 4/5MPixelový fotoaparát je nejlepší?

Slíbili jsme vám velký srovnávací test nových 4 a 5Mp digitálních fotoaparátů, který se nám podařilo zorganizovat na konci srpna. Test jsme pojali opravdu zodpovědně, takže zpracování více jak 500 MB získaných dat nám zabralo trochu více času, než jsme původně očekávali. Doufáme, že o to lepší je výsledek našeho snažení.

Po delším rozvažování jsme se rozhodli rozdělit test do několika samostatných článků, abychom získali dostatek prostoru pro popsání všech zjištěných zkušeností. V tomto prvním díle probereme metodiku testování, její výhody i úskalí a na závěr vám nabídneme základní porovnání fotoaparátů v podobě jednoduché tabulky. V následujících dílech pak podrobně představíme jednotlivé digitální fotoaparáty a publikujeme desítky ukázkových fotografií.

Jak jsme testovali?
Testování fotoaparátů jsme prováděli v našem redakčním ateliéru, a to na dvou odlišných scénách. Vzhledem k tomu, že některé fotoaparáty jsme měli k dispozici pouze na pár hodin, museli jsme se vzdát myšlenky zcela komplexního testování. Těžko bychom dokázali 10 hodin udržet stejné podmínky například u portrétu. Ono i tak testování trvalo skoro 10 hodin, protože vyzkoušet 5 špičkových amatérských digitálních fotoaparátů není zas tak jednoduché.

Nejprve jsme se s každým digitálním fotoaparátem prakticky seznámili během cca půl hodinkového cvičného fotografování. Šlo přeci jen o absolutní novinky, se kterými jsme neměli příliš praktických zkušeností, přestože informací o nich již bylo publikováno poměrně hodně. Na druhou stranu máme dostatek zkušeností s předchůdci posledních modelů a všechny testované modely jsme již viděli minimálně na zahraničních veletrzích.

Naše testy vzhledem k časovým limitům nemohly obsáhnout všechny potenciálně zajímavé funkce a nastavení. Proto jsme se zaměřili na to, jak fotoaparáty pracují v de facto automatickém režimu. Pochopitelně jsme vycházeli z maximálního výstupního rozlišení, nekomprimovaného formátu TIFF či RAW a snažili se dosáhnout optimálních výsledků za daných podmínek. Přesto balanci bílé barvy, ostření a expozici jsme nechali na logice fotoaparátu. V AE režimu jsme využili nejlepší dostupný systém měření spolu s funkcí auto-bracketingu. Pro účely zveřejnění byly všechny snímky následně převedeny do formátu JPEG a nebyly nijak dále upravovány. Omlouváme se všem potenciálním zájemcům o TIFF soubory, ale jejich velikost neumožňuje jejich rozumnou distribuci po Internetu.

Osvětlení scény
Přestože jsme fotografovali v ateliérových podmínkách, rozhodli jsme se úkol testovaným fotoaparátů ztížit. Proto byly obě scény nasvíceny kombinovaným světlem. Boční halogenové světlo jsme doplnili s "bílým denním světlem", takže i automatická balance bílé barvy (AWB) měla co dělat. Jediným fotoaparátem, u kterého tento aspekt nešel adekvátně posoudit, byl model Sony F707, u kterého jsme testovali pouze předprodukční vzorek, u kterého byl výrobcem anoncován posun do zelené, který u sériových kusů nebude. Berte prosím na tento fakt zřetel při prohlížení ukázkových snímků.

Makro testy
První část testů obstaraly makro fotografie. Jako fotografovaný předmět posloužily stříbrné hodinky, které měly kromě jiného velice jemný motiv ciferníku. Vždy jsme se snažili fotografovat z co nejkratší vzdálenosti, kterou nám autofokus dovolil. Kromě kresby detailů lze na snímcích hodnotit i kvalitu měření expozice a kresbu na lesklých plochách.

Kompletní scéna
Druhou část testů jsme věnovali komplexní plošné scéně obsahující celou řadu elementů. Při podrobném zkoumání snímků je na jejich základě možné hodnotit ostrost, kresbu, hloubku ostrosti, barevné vyvážení i podání problémových barev. Nechybí ani jemné vzory, takže věříme, že pro hodnocení kvalit fotoaparátů je dostatek podkladů.
S každým fotoaparátem jsme pořídili celou sérii snímků. Vždy jsme zkoušeli minimální i maximální citlivost v kombinaci s minimální i maximální ohniskovou vzdáleností objektivu.

Co jsme testovali?
Pro test se nám podařilo získat opravdu reprezentativní vzorek toho "nej", co nabídne letošní podzim náročným amatérským uživatelům. V abecedním pořadí vypadá seznam testovaných produktů následovně:

Canon PowerShot G2 - Pro testování jsme získali vůbec první kus tohoto fotoaparátu, který dorazil do České republiky. Šlo o sériově vyrobený fotoaparát, který jsme měli k dispozici bohužel opravdu jen velmi krátce.

Fujifilm FinePix 6900Z - Služebně nejstarší model v našem testu, který však stále představuje amatérskou špičku v nabídce této značky. Navíc jde o jediného zástupce technologie SuperCCD, takže srovnání s konkurencí je jistě zajímavé.

Minolta Dimage 7 - Frekventovaně diskutovaná novinka, která je na českém trhu již k zakoupení. Přesto praktických zkušeností s tímto bezesporu hodně zajímavým fotoaparátem mnoho uživatelů u nás neudělalo.

Olympus Camedia C4040Z - A další novinka, která aktuálně již přišla na český trh. Pokračovatel tradice řady Camedia 30x0Z a po E-20ce nejlepší digitální fotoaparát v nabídce této značky vůbec.

Sony DSC F707 - Novinka od Sony, na kterou si budeme muset počkat až do října. Nicméně pro testování jsme dostali k dispozici pokročilý předprodukční vzorek.

Srovnávejme srovnatelné
Testované fotoaparáty lze rozdělit různými způsoby dle technických parametrů i funkčního vybavení. Absolutní srovnání nelze považovat za rozumné, protože jde o fotoaparáty rozličných parametrů i konstrukce. Přesto jsou to nejdiskutovanější fotoaparáty dneška, takže je smysluplné srovnat rozdíly mezi nimi.

S trochou tolerance má smysl testované fotoaparáty rozdělit do dvou skupin. První tvoří PowerShot G2 a Camedia 4040Z. Oba fotoaparáty jsou kompakty s rozlišením 4 mil. bodů, 3x optickým zoomem a příbuznou funkční výbavou.
Zbývající fotoaparáty nabízejí vyšší výstupní rozlišení (5-6Mp), větší rozsah transfokátoru a elektronický hledáček simulující konstrukci zrcadlovek. Je pravdou že FinePix 6900Z je vybaven SuperCCD s fyzickým rozlišením 3,4Mp a je jeho tělo je kompaktnější ve srovnání s Minoltou a Sony. Přesto jsme přesvědčeni, že všechny tři fotoaparáty oslovují velmi podobné cílové skupiny.

Celkové hodnocení
Následující tabulku s hodnocením jsme sestavili na základě výsledků testu a našich bezprostředních dojmů z práce s fotoaparáty. Její vypovídací hodnota jistě nelze srovnat s komplexní recenzí a některá kritéria jsou částečně subjektivní, přesto věříme že jsou podložena naší dlouholetou zkušeností a mají vypovídací hodnotu. Samozřejmě budete mít možnost si udělat vlastní úsudek na základě publikovaných ukázek.

  Canon PowerShot G2 Fujifilm FinePix 6900Z Minolta Dimage 7 Olympus Camedia 4040Z Sony DSC-F707
Rozlišení (fyzické / výstupní) 4,1Mp / 3,87Mp 3,3Mp / 6,02Mp 5,24Mp / 4,92Mp 4,1Mp / 3,87Mp 5,24Mp / 4,92Mp
Citlivost snímače (ISO) 50, 100, 200, 400 100, 200, 400 100, 200, 400, 800 100, 200, 400 100, 200, 400
Objektiv 34 - 102mm, F2.0 - F2.5 35 - 210mm, F2.8 - F3.1 28 - 200mm, F2.8 - F3.5 35 -105mm, F1.8 - F2.0 38 -190mm, F2.0 - F2.4
Makro od (cm)

6

10

13

20

2

Typ paměti CompactFlash I+II SmartMedia CompactFlash I+II SmartMedia MemoryStick
Podporované formáty RAW, JPEG TIFF, JPEG RAW, TIFF, JPEG TIFF, JPEG TIFF, JPEG
Hledáček Optický průhledový EVF EVF Optický průhledový EVF
Napájení Li-Ion článek Li-Ion článek 4x AA 4x AA Info-Lithium článek
Rozměry (mm) 121 x 77 x 64 110 x 78.5 x 93.5 117 x 91 x 113 110 x 70 x 76 162 x 124 x 68
Hmotnost (g)

510

450

608

420

667

Ostrost snímků (max. 20)

18

16

18

17

19

Hladina šumu (max. 20)

18

14

17

18

18

Zkreslení obrazu (max. 20)

18

18

18

16

17

Barevnost (max. 20)

18

14

16

17

nehodnoceno
Funkční výbava (max. 20)

18

15

19

17

19

První dojem z ovladání a funkčnosti (max. 20)

18

18

16

17

19

Pozitiva vyvážené výkony, dobrá kvalita obrazu, bohatá nabídka fotografických funkcí kompaktní tělo, jednoduché ovládání prstencové ovládání transfokátoru, bohatá funkční výbava nejmenší tělo, personalizovatelné rozhraní, vysoká světelnost objektivu skvělý objektiv, noční snímání, jednoduché ovládání, skvělé makro
Negativa na kompakt trochu větší rozměry a hmotnost, absence TIFFu problémy s AWB, relativně málo funkcí vysoká spotřeba energie, nepoměr mezi ovládání transfokátoru a manuálního ostření značná chromatická vada, slabé makro velké tělo, slabší fotografická výbava

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: