Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Pre-pressový software v roce 2004 (1)
trendy
22. prosince 2004, 00.00 | I letos připravili výrobci pre-pressového softwaru pro své zákazníky řadu zajímavých
novinek. V našem dvoudílném článku se pokoušíme o jejich malou rekapitulaci. Dnes se
takto podíváme na aktivity klíčových výrobců pro danou oblast, tedy společností Adobe,
Quark a Corel.
Konec roku je časem bilance. My bychom se takto ve dvojici článků rádi pokusili našim čtenářům připomenout zásadní počiny, s kterými letos přišli výrobci pre-pressového softwaru. První díl našeho přiblížení bude takto zaměřen na aktivity společností Adobe, Quark a Corel, jejichž dopad na tvář daného odvětví je již po léta zásadní. A protože víc než minulost bude asi uživatele zajímat blízká budoucnost příslušných produktů, pokusíme se i nastínit, co nového bude možno očekávat v příštích měsících.
Adobe
Společnosti Adobe se v letošním roce dařilo víc než dobře: nedávno zveřejněná zpráva hovoří o dvacetiprocentním nárůstu obratu oproti loňskému roku, což znamená zvýšení zisku o desítky milionů dolarů. Výnosy byly přitom dány nejen prodejem pre-pressového softwaru (Creative Suite), ale též serverových řešení pro PDF a v neposlední řadě i aplikací pro konzumentský sektor (zpracování digitálních fotografií) či audio a video. V případě Creative Suite přitom Adobe dodržuje v poslední době zavedený model zásadních upgrade po zhruba osmnácti měsících, a tak si na novou podobu tohoto balíku budou uživatelé muset počkat na začátek příštího roku. Mnoho konkrétních informací o tom, jak bude Creative Suite 2 vypadat zatím nemáme, něco se ale na Internetu občas přece jen proslechne. Server Think Secret takto hovoří o tom, že upgrady budou možná pouze "poloviční" (tj. například nebude Illustrator 12.0, ale 11.5), znamená-li to něco ohledně funkcí či výkonnosti ovšem zatím nevíme. Výraznějšího přepracování by se každopádně měl dočkat nástroj pro správu publikačních zdrojů v Creative Suite Version Cue: nová podoba by měla být více robustní a centrována do podoby aplikace ve stylu file browseru Photoshopu. Osobně bychom pak velmi přivítali celkovou optimalizaci chodu jednotlivých aplikací.
Významnou novinkou je v Acrobatu 7 správce PDF dokumentů Organizer
Za významnou "ochutnávku" Creative Suite lze každopádně považovat nedávné ohlášení Acrobatu 7. I když se plná verze tohoto produktu zatím k uživatelům nedostala (ale snad to ještě před koncem prosince bude), lze i na základě předběžných informací (a také seznámení, které bylo pro novináře před časem i u nás) konstatovat, že se jedná o upgrade mimořádně zdařilý. Podrobněji jsme o novinkách psali ve zvláštním článku a tak připomeňme jen to, co považujeme za opravdu zásadní v případě pre-pressu. Na prvním místě to rozhodně je možnost komentovat PDF nástroji Acrobatu i v prostředí Readeru, pozornost zaslouží rovněž významně rozšířené funkce pro softproofing či preflight, včetně možnosti převodů barvových modelů za chodu. Nejširší uživatelská obec pak jistě přivítá zejména nástroj Organizer, který nabízí dle našeho názoru na trhu zcela unikátní prostředky pro správu PDF dokumentů.
Stále významnější je PDF (resp. zejména jeho formulářová technologie) pro Adobe v oblasti enterprise (podniky, kanceláře, státní správa atp.). Ucelená sada serverových řešení LiveCycle zde nabízí prostředky pro silně kontrolované a do značné míry automatizované informační toky. Cenou a koncepcí nicméně tato řešení zůstávají jistě mimo zájem kreativních profesionálů. Ti se letos spíše se zájmem dívali na uvedení nové verze produktu společnosti Macromedia FlashPaper, který je podle některých tvrzení vážným konkurentem PDF coby platformy pro výměnu informací na World Wide Webu - dle našeho názoru je ovšem takovéto tvrzení oprávněné skutečně jen z části.
Co se pre-pressu týče, neměli bychom v případě Adobe zapomenout na podporu, kterou tato společnost chystá pro formát JDF. Ten představoval téma číslo jedna na letošní Drupě, a Adobe tudíž nemohla s příslušnými řešeními či alespoň přísliby chybět. Nejvíce zájmu takto přitáhla aplikace s kódovým označením Albion, která by měla nabídnout komplexní možnosti práce s JDF jobtikety v rámci Creative Suite - podle všeho budou vlastnosti tohoto prostředku k dispozici již v novém Acrobatu.
Takto vypadá podle Adobe variabilní publikování s pomocí Creative Suite
Adobe se v poslední době také rozhodla výrazně více zviditelnit coby poskytovatel řešení pro variabilní publikování. Nedávno zveřejněná nová sekce jejího serveru takto nejen propaguje výhody uvedené publikační metody, ale seznamuje rovněž s odpovídajícími řešeními, spojenými nějak s Adobe (typicky pluginy InDesignu). Bude zajímavé, jak se zde bude situace vyvíjet, protože konkurenční XPress je přece jen dál co se týče nabídky odpovídajících extenzí třetích výrobců, navíc dnes poskytuje bezplatně i vlastní řešení daného typu (QuarkXClusive - podrobnosti viz dále).
Výrazně začíná Adobe šlapat Quarku na paty v oblasti redakčních systémů. Stále více výrobců příslušných systémů dnes totiž mimo kombinace XPress-CopyDesk podporuje i spojení InDesign-InCopy, přibývá pak i řešení, které jsou "Adobe only". Víc než marketing je v tomto případě ve hře nepopiratelně kvalitní funkční výbava, kterou dnes InCopy poskytuje.
Jak jsme naznačili výše, důležitou oblastí je pro Adobe i sektor domácího publikování resp. zábavy. Zde si buduje dobrou pozici aplikace pro zpracování digitálních fotografií Adobe Elements, jejíž třetí verze se k uživatelům dostala na podzim letošního roku, ohlas u uživatelů má i jednodušší Photoshop Album, snad i proto, že je ve Starter Edition k dispozici zcela zdarma. Určitě značně zajímavý (pro profesionály zřejmě více než domácí uživatele), byť zatím přijímaný jen zdrženlivě, je nový formát Adobe DNG (Digital Negative), který by měl umožnit snadnou archivaci a jednotné zpracování proprietárních RAW formátů pro digitální fotografie.
Quark
Jméno společnosti Quark padlo výše v souvislosti s jejím hlavním konkurentem vícekrát. A dá se opravdu předpokládat, že to byly zejména odpovídající aktivity Adobe - tedy především InDesign a InCopy (a s nimi související ztráty Quarku), které znamenaly, že se Quark v letošním roce, pod novým vedením, pokouší zachránit co se dá. Dostat společnost z krize resp. znovu přitáhnout pozornost uživatelů přitom není určitě snadné, neboť s trochou nadsázky se dá říct, že Quark až do letoška žil především z pozice, kterou mu vydobyl na počátku devadesátých let minulého století XPress 3.x (podle některých tvrzení má i letos XPress stále osminásobek podílu na trhu oproti InDesignu, v tuzemsku zřejmě neplatí), a nic na tom neměnilo ani uvedení solidního, ovšem ve srovnání s konkurenčním InDesignem poněkud "šedého" XPressu 6 v roce 2003.
PSD Import: nativní import obrázků Photoshopu do XPressu 6.5
Změny se projevovaly pozvolna: Na začátku dubna bylo takto možno referovat o restrukturalizaci výroby a změně v přístupu k partnerům i koncovým zákazníkům. Toho hlavního, tedy změn v XPressu samém, se pak dočkali uživatelé na Drupě: Quark zde představil extenzi QuarkVista, poskytující velmi zajímavé možnosti zpracování počítačové grafiky přímo v dokumentech XPressu. Na Drupě se dále objevila i již zmiňovaná extenze QuarkXClusive, dovolující v XPressu publikovat variabilní obsah. Její výhodou je oproti jiným produktům daného typu nulová cena, omezena ovšem zatím zůstává pouze na platformu Mac OS X a výstup na strojích HP Indigo. Své aktivity pak Quark korunoval v říjnu, když uvedl QuarkXPress 6.5, jež vedle zmíněných pluginů zahrnuje i PSD Import pro nativní import obrázků Photoshopu a řadu dalších drobných rozšíření, vylepšení či oprav. XPress 6.5 je pro uživatele XPressu 6 zdarma, a lze si jej snadno stáhnout prostřednictvím Internetu.
Jaká bude budoucnost XPressu se zatím dá jen dohadovat. Každopádně se verze 7 podle všeho uživatelé dočkají v příštím roce, hodně se přitom hovoří o posílení pozice XML coby základu produktu či změnách v uživatelském rozhraní. Zapomenout bychom přitom neměli, že Quark není pouze XPress - odpovídající redakční či enterprise řešení znamenají v jeho nabídce rovněž významnou položku.
Corel
Roli třetího vzadu sehrála letos již tradičně společnost Corel. Jádrem její nabídky zůstala CorelDRAW Graphics Suite, jejíž dvanáctá verze byla uvedena právě v letošním roce. Ta přinesla solidní sadu vylepšení (zejména v případě CorelDraw, méně pak u Photo-Paintu a R.A.V.E) a podle uživatelských referencí rovněž stabilnější chod než verze 11. Dalším zajímavým upgradem pak bylo v říjnu uvedení aplikace pro naturální kresbu Corel Painter IX. Významným přírůstkem produktového portfolia společnosti se pak na podzim stal bitmapový editor Paint Shop Pro (aktuálně ve verzi 9), který Corel získala koupí jeho výrobce, společnosti Jasc Software. Nová akvizice by podle představ společnosti měla doplnit to produktové spektrum v úctyhodné nabídce výrobce, jež je zaměřeno na kreativní či kancelářské provozy a které mimo CorelDRAW Graphics Suite či Painteru tvoří také například sázecí program Corel Ventura (jehož remake se pod novou hlavičkou jaksi nekoná), maskovací nástroj KnockOut či sada kancelářských aplikací WordPerfect Office Suite. Paint Shop Pro (a jeho varianty Studio a Photo Album) by takto měly poskytnout možnosti zpracování digitálních fotografií a přípravy grafiky pro Web. Co akvizice v reálu přinese, je zatím otázkou, jak jsme ostatně naznačili v odpovídajícím zamyšlení.
Paint Shop Pro 9: nový produkt v nabídce Corel Corporation
Letošek byl pro Corel - obdobně jako před několika lety v případě Linuxu - tak trochu opuštěním další skvostné vize. V tomto případě to bylo XML, a jeho nasazení ani ne tak v publikační, jako spíše enterprise oblasti. V únoru totiž Corel prodal (dřívější akvizicí společnosti SoftQuad získaný) špičkový XML-procesor XMetal málo známé společnosti Blast Radius Inc. Náš závěr o ochabnutí úsilí v uvedené oblasti pak potvrzuje i stagnace platformy pro tzv. Smart Graphics (postavena na SVG), jejíž zásadní produkt (Smart Graphics Studio) nebyl letos nijak updatován.
Závěrem
Tolik zatím naše rekapitulace. Příště se zaměříme na zajímavé aktivity menších výrobců a open source komunity, kterých bylo v letošním roce k zaznamenání rozhodně hodně.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024