FlashPaper: konkurent nebo doplněk PDF? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


skenerista, osvitář

FlashPaper: konkurent nebo doplněk PDF?

pdf workflow

18. srpna 2004, 00.00 | Společnost Macromedia představila nedávno novou verzi produktu FlashPaper pro tvorbu elektronických dokumentů ve formátu aplikace FlashPlayer. A my se v tomto článku zamýšlíme nad tím, jaký vliv může mít nový FlashPaper na oblast distribuce elektronických dokumentů, ve které dnes dominuje PDF společnosti Adobe.

Jak jsme naše čtenáře již informovali, uvedla společnost Macromedia před nedávnem novou, rozšířenou sadu publikací, určených k snadné a kontrolované tvorbě webovských prezentací v prostředí podniků. Inovován byl takto i produkt FlashPaper, určený k elektronické, zejména síťové a internetové distribuci dokumentů, převedených do formátu SWF. FlashPaper získal oprávněnou pozornost již při svém nástupu na trh: Svým posláním totiž víceméně konkuruje formátu PDF, který dnes představuje nejdůležitější platformu pro meziplatformní výměnu elektronických dokumentů. Nebude tudíž od věci zamyslet se nad tím, co vlastně FlahPaper umožňuje a čím může překonat či alespoň doplnit nasazení PDF v dané oblasti.

Co FlashPaper nabízí?

FlashPaper je řešením v ceně 79 USD (případně jej lze také zakoupit s produktem Contribute, výrobce dále poskytuje významné multilicenční slevy), dovolujícím převést dokument prakticky libovolné aplikace do formátu SWF, což je interní formát aplikace Flash, jejíž dokumenty, interaktivní elektronické prezentace, zná zřejmě každý, kdo dnes využívá World Wide Web. Převod je řešen s pomocí odpovídajícího virtuálního tiskového driveru, jehož funkce lze využít v podstatě třemi způsoby: Prvním je přetažení dokumentů do prostředí aplikace FlashPaper, po kterém se automaticky spustí tisk pomocí driveru. Druhým je převod z prostředí aplikací Microsoft Office: FlashPaper při takovéto formě převodu dokáže zachovat i některé specifické prvky dokumentu, jako jsou záložky a odkazy (převádí se například křížové odkazy a obsahy, vytvořené ve Wordu, nebo odkazy na jednotlivé listy v sešitu Excelu) - tato funkce je novinkou. Rovněž je možné zachování alternativního textu, určeného pro čtecí zařízení zrakově postižených. Konečně třetí variantou tvorby je tisk z prostředí dané aplikace (včetně spuštění přímo z pracovní plochy s pomocí odpovídajícího příkazu kontextové nabídky) s použitím již zmíněného driveru - zde lze kontrolovat parametry, jako jsou stránkový rozsah určený k vytištění či orientace stránky.

fpaper1f.gif

Prostředí FlashPaperu

Vytvořené dokumenty může uživatel v prostředí FlashPaperu procházet s pomocí prohlížeče, jež nabízí takové funkce, jako je zmenšení/zvětšení náhledu, pohyb po stránkách či vytištění dokumentu a rovněž prohledávání nebo kopírování textu - poslední dvě uvedené funkce jsou opět novinkou. Víc než pro takovéto použití se ovšem předpokládá umístění vytvořených dokumentů do webovských prezentací, kde si je mohou uživatelé prohlížet s pomocí bezplatného FlashPlayeru. Dokumentace produktu přitom poskytuje příslušné návody, jak provést uvedené začlenění v aplikacích Macromedia (Breeze, Contribute, Flash).

Další novou funkcí FlashPaperu je poněkud překvapivě podpora tvorby PDF dokumentů, a to způsobem, obdobným výše popsanému převodu do SWF. Podle výrobce je uvedený typ převodu vhodný pro tvorbu dokumentů, určených k zasílání e-mailem (odeslání z Office lze zajisti hned po vytvoření s pomocí odpovídající funkce FlashPaperu) či archivaci. Odpovídající nastavení přitom dovolují u takovýchto PDF dokumentů kontrolovat pouze zabezpečení jejich funkcí (otevření, tisk atp.), ne však takové parametry, jako jsou komprese či vkládání písem.

Jaké je poslání FlashPaperu?

Rozsah funkcí, způsob ovládání a zejména úzká integrace s Microsoft Office naznačují, že Macromedia směřuje FlashPaper do kancelářských provozů, zejména těch větších, ve kterých by měl být FlashPaper prostředkem pro unifikovanou výměnu dokumentů prostřednictvím Webu (podnikový intranet, veřejná WWW prezentace) či e-mailu (PDF). Zde by měly být hlavními výhodami možnost využití bezplatného FlashPlayeru (pro SWF) či Acrobat Readeru (pro PDF) i těmi uživateli, kteří samotným FlashPaperem nedisponují. Uvedenou výhodu výrobce zdůrazňuje i v případě dokumentů jiných než kancelářských aplikací, když připomíná, že SWF dokument lze s pomocí FlahPaperu dále stejně dobře vytvořit z dokumentu AutoCADu či QuarkXPressu. Současné převodní možnosti FlashPaperu i samotné vyjadřovací schopnosti SWF každopádně předpokládají především online využití takovýchto dokumentů, nikoli jejich kvalitnější tisk.

macro3f.gif

FlashPaper umí z dokumentů Microsoft Office vytvářet SWF i PDF

FlashPaper kontra PDF

Svým posláním se FlashPaper do značné míry dostává tam, kde již delší dobu působí společnost Adobe se svým PDF a příslušnými aplikacemi. V kancelářské oblasti, která je pro FlashPaper nejvýznamnější, přitom dnes Adobe nabízí cenově výhodný převodník Acrobat Elements (cena od 50 USD), který je ovšem k dispozici pouze ve velkých objemech, a dále Acrobat 6 Standard (299 USD), nabízející mimo tvorby rovněž částečné možnosti editace PDF dokumentů a rozsáhlý aparát pro anotování a on-line spolupráci. Pro pre-press je zase k dispozici Adobe Acrobat 6 Professional (449 USD), jež k uvedeným funkcím přidává například možnost separací či preflightu a pro oblast kanceláří dosti důležité elektronické formuláře. K prohlížení či tisku je pak k dispozici multiplatformní Adobe Reader. Uvedenou širokou nabídku doplňuje mnoho dalších produktů, pocházejících od Adobe i jiných výrobců, majících podobu samostatných aplikací nebo pluginů Acrobatu. Mnohé z řešení (jako například interpret PostScriptu a PDF GhostScript) jsou přitom k dispozici i zdarma, alternativní kreatory a editory (typu produktů společnosti Global Graphics Jaws PDF Creator a Editor), zaměřené na kanceláře, jsou dostupné za velmi příznivé ceny. Pro tvorbu SWF z aplikací zůstávají oproti tomu uživatelé odkázání pouze na FlashPaper.

Mimo rozsáhlého množství aplikací je třeba brát v potaz i vyjadřovací sílu PDF: tento formát dovoluje nést i velmi složité charakteristiky, spojené s tiskovým výstupem, stejně dobře, jako širokou škálu multimediálních prvků (včetně SWF prezentací). V případě již zmíněného Acrobatu je přitom třeba poznamenat, že se převod z nativních aplikací do PDF provádí přes PostScript, což zaručuje podstatně věrnější a kvalitnější zachycení původní předlohy, než tisk přes GDI služby systému, jako v případě FlashPaperu. Platí to i o převodu z Microsoft Office, pro který Adobe poskytuje utilitu PDFMaker, řídící činnost Distilleru a dovolující mimo odkazů či záložek zachovat například také nastavení prezentací PowerPointu (PDF, resp. Acrobat či Reader, podporují odpovídající prezentační mód). Co je navíc důležité, uživatel může převod pomocí Distilleru dopodrobna kontrolovat, což se týká zejména komprese grafiky a vkládání písem: z téhož zdroje lze tudíž generovat různé podoby pro různé účely (obrazovka, stolní tiskárna, komerční tisk). FlashPaper oproti tomu nenabízí prakticky žádné možnosti kontroly převodu a jim generované soubory jsou jednoznačně vhodné pouze pro on-line využití s případným nenáročným výstupem na stolní tiskárně.

fpaper2f.gif

Adobe PDFMaker: nástroj pro tvorbu PDF z Microsoft Office pomocí Acrobat Distilleru

Znamenají ovšem tyto i mnohé další, zde neuvedené přednosti PDF a jeho nástrojů vůči FlashPaperu, že se uvedený prostředek nemá šanci prosadit? Dle našeho názoru nikoli. Klíčovým faktorem totiž v tomto případě podle našeho názoru není celkový potenciál dané technologie, ale cílová uživatelská skupina. V případě FlashPaperu ji tvoří především takoví kancelářští uživatelé, v jejichž provozech funguje dobře intranet či Internet, a kteří využívají aplikace Macromedia, určené pro webovské publikování v dané oblasti (Contribute). Pro ně je FlashPaper velmi jednoduchým a přitom dostatečně výkonným nástrojem, dovolujícím snadno vyměňovat dokumenty, vytvořené zejména v Microsoft Office či jiných kancelářských aplikacích, v rámci provozů i s externími zákazníky, nebo publikovat informace na Webu. V potaz je zde třeba brát i cenu FlashPaperu, která je přece jen výrazně nižší než u Acrobatu Standard či Professional.

Vyjadřovací schopnosti dané technologie ovšem dle našeho názoru v současnosti rozhodně nedostačují k věrné a kontrolované reprodukci dokumentů, vytvořených z prostředí náročnějších publikačních aplikací typu Adobe InDesignu či QuarkXPressu. Výrobce nicméně může časem provést rozšíření, jež uvedený handicap odstraní.

Závěrem

FlashPaper je i ve své druhé verzi zatím jen zárodečnou, nicméně značně perspektivní technologií pro elektronické dokumenty. Jako o opravdovém plnohodnotném konkurentovi PDF bude v případě FlashPaperu možné hovořit až v případě, že Macromedia dopracuje vyjadřovací schopnosti této aplikace a samotného SWF. I v současné podobě má nicméně FlashPaper značnou šanci uchytit se, a to především v kancelářských provozech, využívajících aplikace Macromedia pro webovské publikování. Další vývoj kolem tohoto produktu bude každopádně zajímavé sledovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: