Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. listopadu 2024
skenerista, osvitář
Adobe představuje Adobe Acrobat 7 - tajemství odhaleno
15. listopadu 2004, 07.00 | Společnost Adobe dnes uvedla novou verzi svého zásadního nástroje pro práci s PDF.
Acrobat 7 přináší zajímavá vylepšení i zcela nové funkce, jež potěší uživatele v
publikačních provozech stejně dobře, jako v kancelářích či na pracovištích technické
grafiky. Podrobný přehled novinek přinášíme v tomto článku.
Formát pro meziplatformní výměnu dokumentů PDF je dnes zřejmě nejdůležitějším prostředkem daného typu v mnoha oblastech, kancelářemi počínaje a polygrafickými provozy konče. Široké škále jeho možností odpovídá pestrá paleta nástrojů, z nichž nejdůležitější je Adobe Acrobat, prostředek, jež v různých podobách dovoluje vytvářet PDF dokumenty z různých zdrojů a poté je dále zpracovávat (prohlížení, tisk, editace, komentování aj.). Důležitým souputníkem Acrobatu je Adobe Reader, prohlížeč PDF dokumentů pro nejrůznější počítačové platformy, který je, na rozdíl od Acrobatu, k dispozici zcela zdarma.
Uvedení nové verze Acrobatu (a k němu přidružené verze PDF) je vždy zásadní událostí. Nejinak tomu bylo před víc jak dvěma lety, kdy Adobe uvedla Acrobat 6. Ten byl pro své funkce mnohými označován za update desetiletí a tak bylo otázkou, co nového bude Adobe schopna nabídnout v další verzi tohoto produktu. Odpovědi se uživatelé dočkali dnes, neboť Adobe uvedla Acrobat 7. A jedná se o update dle našeho názoru víc jak zdařilý. Ostatně posuďte sami, neboť v tomto článku se vám pokusíme představit všechny podstatné nové či vylepšené funkce, které Acrobat 7 nabízí.
Základní informace
Stejně jako ve verzi 6 je i nový Acrobat distribuován jako trojice různě výkonných a zpoplatňovaných řešení, kterými jsou Elements (tvorba PDF v kancelářích), Standard (tvorba a komentování PDF) a Professional (k funkcím verze Standard přidává pokročilé nástroje pro pre-press a elektronické formuláře), trojici doplňuje nová verze Readeru, která, jak ukážeme dále, nabízí za určitých podmínek poměrně přelomové funkce. Cenové podmínky jsou u jednotlivých podob Acrobatu obdobné jako ve verzi 6 (28 USD Elements, ovšem nejméně 1000 licencí!, 299 USD Standard, 449 USD Professional). Rovněž systémové nároky se příliš nemění (takže Windows 2000/XP/Tablet PC, Mac OS X, Pentium nebo Power PC G3 a vyšší, RAM alespoň 128 MB), podle tvrzení Adobe se nicméně značně urychlily jak provádění jednotlivých operací, tak spouštění, které bylo u Acrobatu 6 skutečně nepříjemně zdlouhavé.
Tolik obecné přiblížení. Podívejme se nyní na jednotlivé novinky. Předesíláme ovšem, že jsme zatím neměli možnost produkt sami vyzkoušet a tak vycházíme z firemních materiálů Adobe a také prezentace, kterou pro novináře před několika dny uspořádaly v Praze společnosti Adobe a její tuzemský distributor Amos Software.
Tvorba a organizace souborů
Dle našeho názoru poměrně zásadním vylepšením, jež ocení asi každý uživatel, je možnost konvertovat do podoby PDF dokumentu obsah složek poštovního programu Microsoft Outlook. Po konverzi vznikne dokument, jehož navigační struktura (záložky) odpovídá původní poště a ve kterém lze velmi snadno vyhledávat informace s pomocí odpovídajícího engine Acrobatu či Readeru. U jednotlivých zpráv jsou přitom zachovány formátování, odkazy či souborové přílohy. Uvedeným způsobem je tedy velmi elegantně vyřešen letitý problém zálohování elektronické pošty.
Především do kancelářských provozů pak míří i vylepšení utility PDFMaker pro aplikace Microsoft Office či prostředků pro tvorbu PDF z více zdrojů (zapamatování a opakované použití sestavy souborů, odpovídající navigační struktura, vylepšená práce se záhlavími, zápatími či čísly stránek, vodoznaky, podklady atd.). PDFMaker pro Internet Explorer nyní dovoluje do PDF dokumentu stáhnout a převést obsah uživatelem na dané stránce vybraných odkazů, nikoli tedy pouze celou stránku či obsah všech odkazů (daného typu do určité úrovně) jako doposud. Vylepšeno je pak i zpracování příloh PDF dokumentů: uživatel k nim může připojit popisky, lze je prohledávat i upravovat (s uložením změn do PDF dokumentu) a individuálně zabezpečit.
Zásadním novým nástrojem je Organizer. Jedná se o prostředek, dovolující ve stylu Průzkumníka Windows procházet PDF dokumenty, uložené na disku, přičemž pro snadnou orientaci lze využít nastavitelné miniatury stránek. Organizer rovněž umožňuje PDF dokumenty seskupovat pro větší přehlednost do kolekcí, zobrazovat PDF otevřené před určeným počtem dnů, využívat seznam dokumentů tříděný podle metadat, jako jsou název či velikost dokumentu atp. Přímo z prostředí Organizeru lze spouštět různé workflow, jako je například komentování. Vylepšeny byly nástroje pro vyhledávání, a to jednak co se týče jejich rychlosti a rozhraní, tak i schopnosti práce s metadaty (rozšířená podpora XMP, prohledávání metadat na úrovni objektů).
Skupinová spolupráce
Zásadní novinkou je možnost anotování PD dokumentů v bezplatném Readeru. Věc má sice malý háček, spočívající v tom, že takovýmto způsobem lze zpracovávat pouze dokumenty příslušně nastavené v ne právě laciném Acrobatu Professional, přesto se ale jedná o vylepšení přelomové. (Dosud bylo možno komentování naznačeným způsobem nastavit pouze s pomocí drahých serverových řešení Adobe.) Zejména pre-pressové provozy budou totiž takto moci podstatně pružněji vyměňovat korektury se svými klienty, své místo si pak uvedená funkce najde i v oblasti kanceláří při zpracování dokumentů. Prostředky pro komentování byly jinak vylepšeny (nové nástroje Callout a Dimensioning, lepší práce se seznamy komentářů atp.) a rozšířeny o podporu řady technologií (komentování v prostředí Safari, RSS, Lotus Notes adress book aj.).
Formuláře
Adobe v poslední době hodně usiluje o větši prosazení svých formulářových technologií. A je to poznat i na novém Acrobatu, neboť verze Professional dnes k tvorbě formulářů disponuje v podstatě plnou verzí produktu Adobe LiveCycle Designer, který nabízí tvorbu formulářů na skutečně vysoké úrovni a to nejen co se týče vzhledu, ale rovněž interní business logiky (postaveno na XML). Data sebraná pomocí formulářů je nyní možno prostřednictvím Acrobatu Professional exportovat do tabulkových procesorů, což přibližuje PDF formuláře výrazně blíže menším kancelářským provozům.
Zabezpečení a elektronický podpis
Především se skupinovou spoluprací a formuláři významně souvisí prostředky pro zabezpečení a elektronický podpis PDF dokumentů. V případě zabezpečovacích nástrojů bylo zjednodušeno užití uživatelem definovaných bezpečnostních pravidel, vylepšení doznaly práce s vodoznaky a zabezpečení souborových příloh (možno nezávisle na PDF dokumentu). Nabízena je rovněž podpora pro zpracování a příjem dokumentů chráněných pomocí Adobe Policy Serveru, nabízející takové módy použití dokumentu jako jsou autentifikace, expirace, audit či kontrola verzí. Acrobat také podporuje Advanced Encryption Standard a obsahuje podporu pro single-sign-on identity prostřednictvím Kerbera ve Windows.
Snazší by měla být i práce s elektronickým podpisem. Přidána byla podpora nejrůznějších technologií, jako jsou authenticated timestamping (RFC 3161), PKITS, OCSP, XML podpisy či hardwarové tokeny. Podporovány jsou cross/bridge certifikáty, Updated Certified Document a long time validace digitálních podpisů.
Kreativní provozy
Mimo výše přiblížených obecných vlastností typu Organizeru či anotování v Readeru budou pro většinu našich čtenářů zřejmě nejzajímavější funkce, určené pro oblast pre-pressu (spojené především s verzí Professional). Zajímavá vylepšení zde začínají u Acrobat Distilleru, jehož úlohy bude nyní možno řadit a spravovat s pomocí front a jehož nastavení budou snáze editovatelná. Mnohem důležitější ovšem je možnost automatického převodu barev do modelu CMYK a vkládání OpenType fontů do PDF 1.6 souborů. Nové sady nastavení dovolí vytvářet soubory odpovídající PDF/X:2003 pro bezpečnou výměnu podkladů v polygrafii a PDF/A pro archivaci. Někteří vydavatelé pak možná ocení funkce, automatizující vydávání elektronických knih a magazínů.
Nový Acrobat Professional obsahuje také řadu funkcí, dovolující lépe kontrolovat dokument před jeho výstupem z workflow. Preflightový engine by měl takto nabídnout prostředky, usnadňující kontrolu dokumentu i spolupráci s klienty, včetně integrace preflightových varování do anotačních nástrojů Acrobatu. V rámci preflightu lze automaticky opravit vlasové linky (hairlines), tj. zesílit je na stanovenou mezní hodnotu.
Přímo v Acrobatu je možno měnit barvové prostory obrázků či stránek, mapovat přímé barvy (pomocí Ink Manageru) a uložit nastavené sloučení průhlednosti do souboru (dosud byl k dispozici pouze náhled). V rámci softproofingových funkcí lze nyní využít upozornění na výskyt barev mimo gamut, čisté černé, velikosti tiskového bodu mimo zadaný interval či přílišné pokrytí barvou. U dokumentu je také možno pomocí verze Professional aktivovat funkci pro náhled přetisků v Readeru. K dispozici jsou pak i nástroje pro tvorbu, vyplňování a úpravy JDF jobtiketů.
Přístupnost
Výrazně rozšířeny byly nástroje pro zpřístupnění obsahu PDF dokumentů zrakově postiženým osobám. Prostředky uvedeného typu budou mít stále větší význam i v publikačním průmyslu, protože se dá předpokládat, že legislativy různých států budou následovat příkladu USA, ve kterých je již poměrně důsledně vyžadováno, aby určitý typ informací byl automaticky k dispozici i v podobě pro zrakově postižené. Rozšíření se týkají jak prostředí Acrobatu či Readeru (prohledávání a nápověda prostřednictvím čtecího engine, vysoký kontrast textu, předčítání obsahu formulářů, podpora unixového rozhraní Gnome aj.), tak odpovídajících nástrojů (tvorba přístupného PDF s editorem vizuální struktury, kontrola přístupnosti ad.). Přeformátování obsahu podle velikosti okna dokumentu (reflow) bude možné i u netagovaného PDF, což ocení i majitelé mobilních zařízení, vybavených odpovídající instalací Readeru.
Technická grafika
Značně posíleny byly i možnosti nástrojů pro práci v oblasti technické grafiky, do které Adobe vstoupila s šestou verzí Acrobatu. AutoCAD PDFMaker by měl generovat menší PDF soubory než dříve, Visio PDFMaker dovolí vkládat metadata na objektové úrovni - oba doplňky jsou k dispozici pouze pro verzi Professional. V té bude rovněž možno proměřovat vzdálenosti a oblasti, přičemž výsledky jsou exportovatelné do tabulkového procesoru. Posíleny byly možnosti kreslicích nástrojů, včetně rozšíření o nové prostředky Callout a Dimensioning. Poznámky z PDF dokumentu lze automatizovaně převést do dokumentu AutoCADu.
Závěrem
Adobe Acrobat 7 si dovolujeme při pohledu na výčet jeho nových vlastností označit za velmi povedený produkt. Těšíme se, až do naši redakce dorazí jeho zkušební či ostrá verze, a my se budeme moci s našimi čtenáři podělit o bližší zkušenosti s výše představenými novinkami. Tuzemské uživatele pak jistě potěší zpráva, že česká verze Acrobatu 7 by měla být k dispozici v únoru a i současná anglická verze zvládá podle sdělení Adobe podporu různých jazyků, češtinu z toho nevyjímaje, lépe, než kdy dříve.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
9. ledna 2025
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
9. ledna 2025
Profesionální scaner Scanner Heidelberg TOPAZ I. optické rozlišení bez interpolace 3800DPI