Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
skenerista, osvitář
Jaká budoucnost čeká Quark?
quark
7. dubna 2004, 00.00 | Žije výrobce kultovního QuarkXPressu z podstaty nebo má stanovenu progresivní koncepci
dalšího rozvoje? Jaký bude XPress 7? O zodpovězení těchto i dalších otázek se pokoušíme
v tomto článku.
Málokdo z obeznámenějších čtenářů Grafiky bude asi polemizovat s tvrzením, že společnost Quark prochází již po několik let vývojem, který je, mírně řečeno, rozporuplný. Nejvíc se tento stav odráží v případě vlajkového produktu uvedeného výrobce, tedy sázecího programu QuarkXPress. Ten ve své zatím poslední, tedy šesté verzi, nabízí solidní sadu funkcí pro profesionální předtiskovou přípravu a částečně i elektronické publikování. (Blíže viz příslušnou sérii našich článků - 1, 2, 3) Celková škála nabízených možností ovšem výrazně bledne ve srovnání s konkurenčním Adobe InDesignem CS, handicap se pak násobí porovnáním cen obou produktů (resp. XPressu a komplexní sady publikačních aplikací Adobe, sdružených v podobě Creative Suite). Obdobně ztrácí Quark vůči Adobe i na poli redakčních systému, když jeho editor CopyDesk nabízí jen zlomek funkcí, poskytovaných současnou podobou obdobného produktu Adobe InCopy. Lépe se pak v poslední době dařilo spíše jen enterprise řešení DMS, zajišťujícímu content management, provázaný s XPressem, zde se ovšem jedná o produkt, který je funkcemi a hlavně cenou zcela mimo zájem běžných uživatelů. Mnoho zákazníků i partnerů (integrátoři, distributoři aj.) si pak v minulých letech poměrně často stěžovalo na problémovou podporu či dokonce aroganci ze strany Quarku v souvislosti s prodejem a provozováním jeho produktů. Často se tedy mohlo zdát, že Quark za své přežití vděčí pouze tomu, že pro většinu stávajících uživatelů jeho produktů není zkrátka vůbec jednoduché postavit své publikační workflow na jiném řešení (ve hře jsou také desítky nejrůznějších doplňujících modulů - extenzí XPressu, které nabízejí mnohdy zcela jedinečné publikační funkce).
Poslední doba ovšem naznačuje změny k lepšímu: tak nějak lze interpretovat závěry článku Craiga Clinea "Reinventing Quark: Teaching an Old Dog New Tricks", který se v těchto dnech objevil na serveru CreativePro. My bychom se na tomto místě rádi pokusili zprostředkovat informace, podané v tomto i dalších zdrojích, týkající se současnosti a odhadované budoucnosti společnosti Quark.
Restrukturalizace a změna vztahu k zákazníkům
Signálem změny je především poměrně komplexní obměna na vedoucích postech ve společnosti - v únoru nastoupil na místo CEO stávající prezident Quarku Kamar Aulakh, který dále jmenoval do čela společnosti několik nových jmen. (Předchozí CEO, Jürgen Kurz, zůstal na postu senior vicepresidenta pro vývoj.) Rozrůstá se tým zaměstnanců společnosti: počet vývojářů se zvýšil asi o třetinu, na víc jak tisíc osob (80 procent z nich pracuje na enterprise produktech), přibyly rovněž osoby zajišťující technickou podporu (rozšíření o 60 procent) a zákaznický servis (rozšíření o 50 procent). Integrátorům, konzultantům, vývojářům a dalším osobám (včetně certifikovaných koncových uživatelů), spolupracujícím se společností při vývoji a nasazení jejich produktů, nabídl Quark revitalizovaný QuarkAlliance program, spočívající například v možnosti participovat na testování nových produktů, využívat různých promočních programů a v neposlední řadě lépe komunikovat s výrobcem. Cenově zvýhodněny by pak měly být rozsáhlejší nákupy produktů i služeb společnosti registrovanými zákazníky. Současná poměrně kontroverzní licenční politika Quarku, týkající se především nasazení XPressu na více počítačích (podrobnější nastínění problému nalezne čtenář například zde), by měla být námětem diskuse se zákazníky a případně změněna k lepšímu.
QuarkXPress 7 ve znamení XML
Následující vývoj vlajkového produktu Quarku by měl být ve znamení standardu XML. Stávající možnosti (extenze Avenue.quark) by měly být rozšířeny tak, aby produkt dokázal nejen snadno exportovat, ale i načítat obsah, kódovaný s pomocí uvedeného standardu. (O poptávce po uvedeném typu řešení svědčí nedávné příznivé přijetí extenze Atomik RoundTrip.) XML je podle Quarku zásadní pro nová publikační workflow, ve kterých bude tištěný výstup pouze jednou z cest distribuce informací (multikanálové publikování). Použití uvedeného standardu by navíc mělo zaručit snadnou "škálovatelnost" řešení Quarku: S rostoucími nároky bude uživatel moci přejít od XPressu k enterprise systémům (viz další výklad) bez nutnosti změny informačních toků. Quark pak hodlá rozvíjet i napojení XPressu na PDF workflow (současná exportní funkce výrazně zaostává za tím, co nabízí InDesign), i když význam uvedeného formátu bude, podle J. Kurze, určitě XML zastíněn v oblastech, vyžadujících zmíněné multikanálové publikování.
QPS, QCM, QDDS: systémy pro velké provozy
Quark v posledních měsících výrazně mění podobu svých řešení, určených pro velké publikační provozy či enterprise oblast. Zavedený Quark Publishing System (QPS), používaný od roku 1992 v prostředí agentur, magazínů či novin, je dnes nabízen v celkem třech podobách - Classic, Plus a Enterprise. Odlišnosti jednotlivých verzí jsou dány především předpokládaným počtem uživatelů, od kterého se odvíjí zejména databázový systém, na kterém je dané řešení postaveno. (Podrobnosti, spojené s technickou realizací uvedených produktů a dalšími řešeními, popsaný v této části, lze dohledat ve výše zmíněném článku C. Clinea.) Do enterprise oblasti (reklama, katalogy, finančnictví, farmacie, automobilový průmysl aj.) pak směřuje Quark Content Manager (QCM). I ten je nabízen v obdobně výkonnostně odlišných podobách Standard a Enterprise.
Enterprise verze v obou produktových řadách jsou různým způsobem rozšiřovatelné s pomocí odpovídajících modulů. Ty nabízí například možnost snadné správy a publikování obsahu různými kanály (Editorial Manager), sledování a řízení workflow (Workflow Engine), sdílení zdrojů s externími uživateli (Media Portal), využití Wordu jako editoru pro přípravu podkladů (TextXPress), správu autorských práv (Rights Manager) či distribuci informací prostřednictvím Webu (Web Content Management). (Podrobnější popis těchto i jiných modulů je opět obsažen v citovaném článku.)
Rodinu "velkých" řešení Quarku pak od nedávna rozšiřuje Quark Dynamic Document Server (QDDS). Jedná se o řešení, které umožňuje využít XPress coby publikační engine při sestavování personalizovaných publikací prostřednictvím Internetu.I z obecných informací, které jsme v našem výkladu podali, je asi zřejmé, že uvedené systémy nepatří k těm, které by bylo možno rychle a snadno implementovat, o jejich ceně ani nemluvě (je třeba počítat s investicemi v řádek desítek či stovek tisíců USD). Je ale dobře vidět, že se Quark pokouší (obdobně jako jeho hlavní rival Adobe) opustit stojaté vody předtiskové přípravy a stát se poskytovatelem řešení pro multikanálové publikování v enterprise oblasti. Lze se přitom ptát, nakolik je toto jeho směřování dáno celkovou změnou povahy publikačního průmyslu a nakolik se pouze jedná o příklon k finančně výrazně zajímavějšímu odbytišti.
Závěrem
Je samozřejmě otázkou, jak se současné změny v činnosti a strategii Quarku promítnou do tuzemských podmínek. Ty jsou značně skromnější, než řekněme v USA: Uživatelé tedy zůstávají chladní vůči smělým vizím pro nové publikační workflow či enterprise publikování, neboť je zkrátka nemají jak využít. Mnohem víc je zajímá základní nástrojový repertoár XPressu a pochopitelně i cena zmíněného produktu - o tom, jakých změn se dočkáme v této oblasti, se zatím lze pouze dohadovat.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024