Jak převést v CorelDRAW odstavcový text na křivky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Velký formát

Jak převést v CorelDRAW odstavcový text na křivky

4. dubna 2000, 00.00 | Rozbití textu do křivek je oblíbený postup jak zamezit náhradě fontů při přenášení souborů CorelDRAW na jiný počítač. Jak si však poradit u odstavcového textu?

Tedy aby bylo jasno, CorelDRAW není sázecí program, není ani zlomový software a práci s větším množstvím textu vřele doporučuji přenechat vhodnějším programům typu PageMaker, Quark či Ventura. Je pravda, že spousta uživatelů si z "Corela" udělali jakýsi univerzální grafický editor, a používají jej na zlom, maskování bitmap a podobné činnosti, pro které je podle mého (a doufám, že nejen mého) názoru CorelDRAW naprosto nevhodný. Znám dokonce i několik šílenců, kteří v CorelDRAW píšou obchodní dopisy, faktury a jiné textové záležitosti. Nechme nářků a pojďme k našemu problému.

CorelDRAW má v podstatě dva textové nástroje: Řetězcový text (ve starších verzích označovaný jako Umělecký text - viz anglická verze: Artistic text) a Odstavcový (Paragraph) text. První z nich je používaný řekněme v 90ti procentech práce s textem, a co se týká jeho rozbití do křivek, pak na tomto místě nečiní problémy. Ve vyšších verzích (tuším že od sedmičky) je navíc sympatické, že při převádění do křivek respektuje omezení počtu uzlů dané PostScriptem. Blíží-li se počet uzlů křivky krizové hodnotě, Corel sám od sebe rozdělí objekt na více částí, a k dobru je spojí do skupiny. Když si vzpomenu, jak jsem musel v "pětce" větší textové objekty "rozbrejkovávat" a posléze kombinovat do menších, jsem vývojářům Corela docela dost vděčný. Je sice pravda, že od té doby se také podstatně vylepšily možnosti exportního filtru do EPSu, ale to už jsme v jiné kapitole. Vraťme se k odstavcovému textu.

V úvodu jsem sice napsal, že použití CorelDRAW pro nějaké rozsáhlejší textové dokumenty nedoporučuji, čímž ovšem použití odstavcového textu úplně nevylučuji. Jsou případy, kdy je nanejvýš vhodné sáhnout po tomto nástroji, třeba jen proto, že má lepší možnosti zarovnání do bloku, než jeho kolega, Řetězcový text. Nastane-li ovšem situace, kdy je třeba soubor přenést na jiný počítač, a nikdo neví, jak je to s fonty na jeho harddisku, nastává problém. Stejný problém mají signmakeři, jejichž řezací plotry Odstavcový text jaksi pochopitelně ignorují. Odstavcový text, alespoň pokud je mi známo, prostě na křivky převést nejde. Nezbývá, než se uchýlit k zákeřné lsti a vybruslit z problému hezky česky. Jednoduché a prosté, pomůže nám export do formátu Adobe Illustratoru a následný import zpět do Corela. Pro zdárný průběh je třeba udělat jen dvě opatření.

Exportní filtr do Adobe Illustratoru

První, takříkajíc povinné opatření spočívá v zaškrtnutí volby Křivky (Curves). Není třeba asi rozebírat proč. Všimněte si, že používám export do formátu Illustratoru verze 5. Není to pro nic jiného, než dobré zkušenosti. "Pětka" se mi pro tento účel prostě osvědčila, tak proč se nedržet dobré cesty. Druhé opatření je určené zmíněným signmakerům, jež ke své práci potřebují "čisté" vektory. V tomto případě by bylo chybou mít aktivovanou volbu Simulovat komplexní vyplněné křivky (Simulate complex filled curves). To, co je dobré pro Photoshop, není ideální pro zpětný import do CorelDRAW (nebo některý z řezacích programů). Zmíněná volba totiž udělá to, co vidíte na následující ilustraci.

Nežádoucí rozřezání křivek

"Duté" tvary (platí i v případě jiných objektů, než písma) jsou rozdělené na dva objekty, což např. pro řezací plotr není zrovna to pravé. Proto je třeba mít volbu Simulovat komplexní vyplněné křivky deaktivovanou, aby výsledek odpovídal požadavkům.

Na závěr ještě jednou shrnutí postupu jak převést Odstavcový text do křivek:
Vybraný textový objekt exportovat do formátu Ai s aktivovanými výše popsanými volbami. Vzápětí následuje import onoho "áíčka" zpět do CorelDRAW, nezbytné umístění, a jako poslední záležitost, vymazání původního odstavcového textu. Pokud budete chtít zachovat možnost editace textu, je samozřejmě třeba takto upravenou grafiku uložit do nového souboru.

Relevantní články:

Z Corelu do Photoshopu aneb od vektoru k bitmapě
Bezplatný export pro Flash z Corelu 9
Vodící linky v CorelDRAW - znáte je dobře?
Potíže s vrstvami v CorelDRAW
Corel Photo-Paint 9 pro Linux zdarma!
Corelovsky hezky česky
CorelDRAW 9 - premiéra
Co nového v CorelDRAW 9?
CorelDRAW na plný plyn - ořezová cesta - proč ne?
CorelDRAW na plný plyn - 20+1 myších dvojkliků
CorelDRAW na plný plyn - věda zvaná vektorizace
CorelDRAW na plný plyn - Správce pohledů
CorelDRAW na plný plyn - ladíme nový dokument
Corel představil preview balíku CorelDraw 9
CorelDRAW na plný plyn - nesem vám soubory

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: