Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
VSE
Filmové efekty II - 2. díl: Satelitní simulace 1.část
video
14. dubna 2005, 00.00 | Tento díl seriálu bude věnován tvorbě simulování sledovacího systému pro družice. Takového, který občas vídáme ve špionážních filmech. Kromě Adobe Premiere budeme k práci potřebovat i program Adobe Photoshop. Vyzkoušíme si složitější animování a komponování scén složených pouze ze statických obrázků.
Hlavní použité nástroje:
Sequence, Motion, Opacity, Keyframe, Title
Druhé pokračování seriálu je zaměřeno na animování sledovacího systému pro satelity. Výsledná animace by se dala úspěšně využít jako smyčka běžící na monitoru někde na pozadí scény špionážního filmu. V tutoriálu budeme sice používat jenom jednoduché nástroje, ale celý postup je poměrně složitý, proto je tento článek rozdělen na dvě samostatné kapitoly. V té první si připravíme většinu jednodušších částí pro pozdější náročnou kompozici a ve druhé kapitole se pak pustíme do skládání střípků v ucelenou mozaiku tajných služeb.
Obr. 1.: Nějak takto by mohla vypadat výsledná animace
Idea
Cílem naší práce bude vyzkoušet si složitější kompozici z mnoha statických vrstev. Postupně vytvoříme sekvenci, v níž během časového odpočtu nastartuje (po chvilce nahrávání) mapa s pozicí satelitu. Ten poté během několika podrobnějších a podrobnějších špionážních snímků přiblíží záběr z mapy střední Evropy až na snímek vesnice v Beskydech. Jakmile satelit kontaktuje objekt, začne s přenosem dat vizualizovaným pomocí "progress baru". Chvíli po ukončení přenosu bude končit i naše animace. Potrvá celkově asi 30 sekund. Říkáte si možná, že je to trochu tvrdší oříšek. Ano, ale tohle všechno zvládneme! V dnešní části si připravíme některé jednodušší sekvence, s notnou pomocí Photoshopu, které použijeme v závěrečné kompozici. Představivosti se meze nekladou a proto ani vy neberte všechny rady jako nějaké dogma, ale spíše jako inspiraci, jak by se dalo k takovéto scéně přistupovat.
Základem je dobré pozadí:
Naše animace bude určena pro promítání na PC, takže budeme pracovat s obyčejnými, čtvercovými pixely a kvalitním rozlišením 800x600. Nastavení projektu Premiéry můžeme vidět na obrázku 2. Z toho vyplývá i velikost všech obrázků, které ve Photoshopu budeme kreslit, nebo upravovat.Obr. 2.: Nastavení projektu pro promítání na PC
Pro pozadí satelitní simulace může posloužit třeba mapa světa, která jednou za čas blikne, jakoby došlo k chybě v signálu. Použitý a již upravený obrázek mapy se nachází v adresáři images archivu, který najdete na konci tohoto článku. Spusťte Adobe Photoshop a otevřete soubor pozadi.psd. Tento obrázek je tvořen několika vrstvami (viz obr. 03). V jedné je barevné pozadí, v další částečně průhledná mapa Evropy, pak částečně průhledná mapa světa a ještě jednou mapa světa, která je ale nakreslená pouze pomocí proužků a její vrstva nemá sníženou hodnotu Opacity. Pokud totiž něco nakreslíme ve Photoshopu a pak to importujeme do Adobe Premiere, bude video vypadat přesně jako obrázek z Photoshopu, včetně průhledností. Pokud ale ve Photoshopu nastavíme parametr Opacity třeba na 25 %, bude se bohužel tato částečně průhledná vrstva zobrazovat v Premiéře stejně průhledně jako ve Photoshopu, ale hodnota Opacity bude 100 %. Tím pádem už nebude možné zvýšit průhlednost vrstvy v Adobe Premiere. My ale budeme chtít animovat hodnotu parametru průhlednosti z 25 na 60 %, takže musíme myslet o krok dopředu již při úpravě obrazu ve Photoshopu. Proto nemá proužkovaná mapa světa sníženou hodnotu průhlednosti.
Obr. 3.: Ukázka pozadí a jeho vrstev ve Photoshopu
Importujte obrázek do Premiéry jako Sequence (obr. 4), otevřete složku této sekvence a importujte do ní ještě zvuk sparks6.wav (ten naleznete opět v archivu na konci tohoto článku). Pokud bychom si nyní vloženou sekvenci přehráli, viděli bychom pouze statické pozadí. Navíc je vrstva s proužkovanou mapou světa příliš výrazná. Označte proto tuto vrstvu na časové ose, skočte na její začátek (například použitím klávesové zkratky Home) a přepněte se do okna Effect Controls. Rozbalte položku Opacity a změňte hodnotu ze 100 % na 25 %. Vida, hned pozadí vypadá lépe (obrázek 5). Ale stále není animované.
Obr. 4.: Importování souboru pozadi.psd jako Sequence
Obr. 5.: Momentální vzhled pozadí
Zajiskření signálu bude trvat jenom chvilku, vyhradíme si pro něj pouhých 5 snímků, které se ale ještě jednou v zápětí zopakují. Skočte tedy na časové ose 10 snímků před konec dosavadní sekvence a pomocí žiletky (Razor) rozřízněte vrstvu s proužkovanou mapou světa, poté se přesuňte o 5 snímků dále a proveďte opět rozříznutí a posledních 5 snímků smažte (obrázek 6).
Obr. 6.: Situace na časové ose po rozříznutí a smazání části vrstvy.
Nyní upravíme 5snímkový klip mapy světa. Označte si jej na časové ose, z nabídky efektů vyberte směrové rozostření (Video Effects - Blur & Sharpen - Directional Blur) a aplikujte jej na klip. Ujistěte se, že se na časové ose nacházíte na začátku tohoto klipu. Změňte úhel rozostření (Direction) na 90° a zapněte (kliknutím na ikonku ) animování parametru Blur Length. Vytvořte klíčový snímek pro parametr Opacity kliknutím na ikonku (obrázek 7).
Obr. 7.: Vytvoření klíčového snímku průhlednosti
Poté se přesuňte o dva snímky doprava (kupříkladu klávesovou zkratkou šipka doprava a změňte hodnotu rozostření na 30. Vytvoří se další klíčový snímek. Zároveň v tomto místě zvyšte hodnotu průhlednosti z 25 % na 60 % (obrázek současného snímku viz obr. 8). Nyní se přesuňte o dva snímky doprava a Opacity vraťte na 25 % a rozostření snižte na 0. Zkopírujte nyní tento 5snímkový klip a vložte jej na konec této video stopy.
Obr. 8.: Simulace bliknutí video signálu
Tím jsme vytvořili efekt dvojího bliknutí obrazovky. Pokud ho nyní ještě obohatíme o zvuk (sparks6.wav), který jsme již do projektu importovali, bude výsledek vypadat celkem věrohodně. Vložte tedy na časovou osu importovaný audioklip a posuňte jej tak, aby začínal o snímek později, než začíná první z 5snímkových klipů. Zkopírujte ještě celý obsah sekvence, vložte jej na konec časové osy a smažte poslední 2 sekundy. Budete tedy mít 10sekundové video, v němž kolem 6. vteřiny trvání dojde k záblesku (obrázek 9). Zkuste si nyní sekvenci přehrát.
Vzhledem k tomu, že budeme toto pozadí používat ve výsledné kompozici, urychlíme pozdější práci a rendering projektu, pokud si nyní sekvenci s pozadím vyexportujeme do kvalitního video souboru. Použijte například kodek Huffyuv (odkaz na něj naleznete na konci tohoto článku).
Obr. 9.: Současná situace na časové ose
Vytváříme Progress Bar
Pozadí již máme hotové, nyní by bylo vhodné nakreslit něco dalšího, co bude animovanou mapu využívat jako dekoraci na pozadí. Pro začátek vytvoříme takzvaný Progress Bar, tedy jakousi obdobu známých Windowsoidních čtverečků, které se postupně objevují podle toho, jak se chýlí ke konci nějaká činnost.Přejdeme opět do Photoshopu. V něm otevřeme již vytvořený soubor progress_bar.psd (obrázek 10). Každá tečka i každý čtvereček jsou v samostatné vrstvě a pro přehlednost jsou tyto vrstvy umístěny ve dvou složkách. Dále je zde ještě vrstva s bílým proužkem. Podle libosti obrázek upravte, poté jej importujte do Adobe Premiere jako Sequence. Kvůli přehlednosti můžete vytvořit složky odpovídající složkám ve Photoshopu (ze záhadných důvodů vývojáři Premiéry neumožnili import vrstev ve složkách) a přesuňte do nich odpovídající vrstvy (v Premiéře jim už ale budeme říkat klipy).
Obr. 10.: Soubor progress_bar.psd ve Photoshopu
Nyní se podívejte na tuto novou sekvenci. Rozšířením okrajů si upravte velikost okna Timeline, abyste viděli co možná nejvíce vrstev zároveň. Zkraťte délku trvání všech klipů na 4 sekundy. Animování Progress Baru totiž uděláme tak, aby každému procentu odpovídal jeden snímek (100 % = 100 snímků, což při 25 fps zabere přesně 4 sekundy). Zatím si budeme všímat pouze klipů s čtverečky. Protože je jich 25, bude každý indikovat posunutí o 4 procenta, tedy o 4 snímky. Najděte si stopu v níž se nachází klip s druhým čtverečkem. Ten se v animaci objeví až po 4 snímcích. Posuňte se tedy na časové ose ze snímku číslo 0:00 na snímek 0:04. Proveďte změnu In Pointu, aby klip druhého čtverečku začínal až v tomto místě. Pak se opět posuňte o 4 snímky doprava a proveďte to samé s dalším čtverečkem. A tak dále, dokud nedojdete k poslednímu čtverci. Klipy na Timeline budou vypadat jako pyramida (obrázek 11).
Obr. 11.: Situace na časové ose po zkrácení délky trvání jednotlivých klipů.
Pokud si nyní sekvenci přehrajete, uvidíte, jak se postupně objevují jednotlivé čtverečky. Podobnou věc provedeme i s tečkami. Těch ale není 25, ale 10, což znamená, že se každá další tečka objeví po 10 snímcích. Aby byla animace zajímavější, budeme tečky přidávat zprava a ne zleva. Možná jste si všimli, že tomu odpovídá i pojmenování vrstev z Photoshopu. Na časové ose vznikne tedy další pyramida, ale méně strmá, než ta předchozí.
Tip
Pro skákání po 10 snímcích je vhodné použít číselného vyjádření čtecí hlavy časové osy. Pokud budeme zadávat čísla snímku třeba jako 30, Premiéra si automaticky přepočítá, že 30. snímek se nachází na pozici 1:05 (obrázek 12). Takto můžeme postupovat až do 90. Trojciferné číslo ABC ale Premiéra interpretuje jako A-sekund, BC-počet snímků, tedy kdybychom po 90 zadali 100, tak čtecí hlava místo na 4 sekundy skočí na 1 sekundu a 0 snímků.Obr. 12.: Číselné zadání pořadí snímku
Zbývá nám ještě naanimovat bílý proužek. Budeme chtít, aby nejdříve nebyl vidět a pak se postupně posunoval (prodlužoval), podle toho, na kolika procentech se nacházíme. Na klip s tímto pruhem aplikujte efekt Crop (Video Effects - Transform - Crop). V nastavení efektu je potřeba zvolit počáteční hodnotu oříznutí obrazu zleva tak, aby na prvním snímku nebyla bílá čára vidět, ale hned v dalším už ano. Tedy oříznutí musí být provedeno těsně za koncem čáry, ne až na kraji obrazovky. Zvolte tedy parametr oříznutí v počátečním snímku na 76 a zapněte stopky pro animování parametru Left (ikonka ). Přesuňte se nyní na poslední snímek (nejrychleji pomocí klávesy End) a nastavte parametr Left na 25 (obrázek 13). Pokud si nyní sekvenci přehrajete, uvidíte 4sekundové video simulující Windowsoidní progress bar.
Obr. 13.: Oříznutí klipu efektem Crop
Přidání procent do Progress baru
Progress bar vypadá poměrně dobře, můžeme jej ale ještě oživit přidáním čísel. V Projektovém okně vytvořte novou složku, která bude obsahovat soubory s titulky (línější čtenáři mohou titulky najít v zazipovaném souboru s celý projektem). Poté na časové ose přejděte někam ke konci sekvence a založte nový titulek (klávesa F9). Do textu napište pouze znak "%" a umístěte jej za bílou čáru (obrázek 14).Obr. 14.: Tvorba titulku se znakem % (na obrázku označeno písmenem A)
Písmo zvolte dostatečně malé. Titulek by neměl být to první, co na Progress baru upoutá diváka. Postačí tedy velikost 30 bodů a font Courier - Bold. Zarovnejte titulek doprava (obrázek 15) a uložte si jej třeba jako proc.prtl. Umístíme ho na časovou osu, ale do nové sekvence. Tu vytvoříte například pomocí File - New - Sequence. Upravte délku trvání klipu na 4 sekundy.
Obr. 15.: Zarovnání titulku doprava
Teď budeme muset vytvořit titulky pro procenta od 0 do 100. Ale nebojte, není k tomu potřeba sta titulků, postačí nám jich dvacet a vytvořit jdou poměrně rychle. Desítkové a jednotkové cifry budeme mít v samostatných titulcích. Za tím účelem budeme editovat titulek s již napsaným znakem procenta. Připište před % cifru 0 a znak procenta nahraďte mezerou. Díky tomu, že jsme použili font Courier má mezera stejnou šířku znaku, jako %. Titulek uložíme třeba jako _0.prtl, pak 0 přepíšeme cifrou 1 a uložíme jako _1.prtl. Obdobně budeme postupovat až do čísla 9. Stejným způsobem vytvoříme i titulky s desítkovými ciframi. Takže vzniknou soubory 0_.prtl, 1_.prtl, atd. Zbývá je ještě správně umístit na časovou osu. Nad stopu se znakem procenta vložte titulek 0_.prtl a změňte délku jeho trvání na 10 snímků. Na stejnou stopu za něj přidejte titulek 1_.prtl. Tak pokračujeme i s ostatními titulky dokud nevyčerpáme všechny s desítkovými ciframi. Na další stopu vložíme titulek _0.prtl na dobu pouhého 1 snímku. Za něj pak na stejnou dobu titulek _1.prtl a tak dále až do devítky. Potom těchto 10 jednosnímkových klipů zkopírujeme a vkládáme za sebe tak dlouho, dokud se nedostaneme na konec sekvence (obrázek 16). Sekvenci s procenty nyní můžeme umístit do sekvence s Progress barem a dosáhnout tak kýženého efektu.
Obr. 16.: Aktuální situace na časové ose v sekvenci procenta
Aby byl Progress bar na již dříve vytvořeném modrém pozadí lépe "čitelný" umístíme jej do jednoduchého, částečně průhledného, rámečku. Ten najdete v souboru ramecek.psd. Importujte jej do Premiéry opět jako Sequence a prodlužte délku trvání obou jeho stop až na 2 minuty (kvůli pozdější kompozici s časových odpočtem). Teď budeme potřebovat ještě jednu pomocnou sekvenci Transfer, v níž bude na pozadí rámeček a nad ním Progress bar. Zapněte Adobe Title Designer (klávesa F9 v prostředí Adobe Premiere) a stvořte v něm titulek obsahující nápis "Data Transfer ...", který se bude nacházet uvnitř rámečku těsně nad Progress barem (obrázek 17). Titulek umístěte do nejvrchnější stopy sekvence Transfer a zkraťte délku jeho trvání na 4 sekundy. Stejně tak zkraťte délku trvání sekvence rámečku (obr. 18).
Obr. 17.: Vytvoření titulku Data Transfer
Obr. 18.: Zkrácení trvání klipů, aby odpovídaly délce Progress baru
Teď se pustíme do částečné kompletace scény, abychom viděli, co jsme už vytvořili. Založte novou sekvenci Kompozice, do které budete postupně umisťovat hotové polotovary. Do nejspodnější stopy vložte exportované animované pozadí a nad něj sekvenci Transfer (obrázek 19).
Obr. 19.: Kompozice s neprůhledným rámečkem.
Pozadí rámečku je zcela černé a neprůhledné, což nevypadá příliš dobře. Dvojklikem nad jménem sekvence rámečku v projektovém okně (nebo nad klipem na časové ose) se dostaneme na jeho vlastní časovou osu. Zde změňte průhlednost (Opacity) pozadí na 50 %. Výsledek současné kompozice můžete vidět na obrázku 20.
Obr. 20.: Kompozice s částečně průhledným rámečkem.
Časový odpočet
Posledním, co v tomto tutoriálu ještě dnes uděláme, je přidání časového odpočtu. Budeme postupovat obdobnou metodou, jako u animování Progress baru. Vytvoříme tedy několik titulků, které budou po sekundách odměřovat čas. Založte novou sekvenci Odpocet a do nejnižší stopy vložte sekvenci rámečku. Poté vytvořte nový titulek, který bude mít tvar _:__:__. Nyní je třeba udělat titulky pro jednotky a desítky sekund a pak ještě nějaké pro minuty. V našem případě si ale vystačíme s dvouminutovým odpočtem (tedy ve skutečnosti by nám stačilo 30 sekund, ale pokud bychom chtěli animaci rozšířit, připravíme si dvouminutový odpočet již nyní), takže bohatě postačí titulky 0_00___ a 0_01___. Titulky pro časový odpočet opět najdete v kompletním projektovém adresáři.Kompletace titulků na časové ose je již zřejmá a bude se provádět stejným způsobem, jako v případě procent u Progress baru, jenom délka trvání jednotlivých klipů bude odlišná, delší. Výsledek můžete vidět na obrázcích 21 a 22.
Obr. 21.: Složení titulků časového odpočtu na časové ose
Obr. 22.: Takto by časový odpočet mohl vypadat, pokud by byl umístěný nad vytvořeným pozadím.
Tím bychom pro dnešek skončili. V příštím díle se můžete těšit na tvorbu mapy světa s animováním polohy špionážního satelitu, který přiblíží obraz až na malou oblast v Beskydech. Dále přidáme zvuky podporující simulaci a složíme jednotlivé předpřipravené částí dohromady v jedno ucelené video.
Zde si můžete stáhnout soubory použité v tomto tutoriálu:
kodek Huffyuv: stáhnout
Projekt Satelitní simulace: stáhnout
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Filmové efekty - 1. díl: základy práce s Adobe Premiere
- Filmové efekty - 2. díl: transitions, audio a video efekty v Adobe Premiere
- Filmové efekty - 3. díl: triky s titulky a export videa
- Filmové efekty - 4. díl: kompozice obrazu z několika vrstev
- Filmové efekty - 5. díl: hrátky s časem
- Filmové efekty - 6. díl: Premiéra a Photoshop
- Filmové efekty II - 1. díl: Adobe Premiere Pro
- Filmové efekty II - 2. díl: Satelitní simulace 1.část
- Filmové efekty II - 2. díl: Satelitní simulace 2.část
- Filmové efekty II - 3. díl: Jak na export videa nejen v Adobe Premiere, 1. část
- Filmové efekty II - 7. díl: Dvě finty pro Adobe Premiere, které byste měli znát
- Filmové efekty II - 8. díl: k čemu je Transparent video a Calculations?
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024