Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. listopadu 2024
Go verze
Filmové efekty - 2. díl: transitions, audio a video efekty v Adobe Premiere
8. srpna 2003, 00.00 | V dnešním díle seriálu o filmových efektech se podíváme na zoubek přechodům mezi klipy a audio a video efektům, které nám dává k dispozici Adobe Premiere.
Předcházející díl seriálu naleznete ZDE.
Hlavní použité nástroje:
Transitions, Motion, Transparency, Audio Effects, Video Effects
I obyčejným skládáním videoklipů za sebe lze sice docílit docela dobrého výsledku, většinou se však neobejdeme bez nejrůznějších úprav obrazu (dobarvování, gamma korekce, inverze, atp.), nebo zvuku (echo). Velice používanými jsou i přechody mezi jednotlivými klipy. Přechodem se myslí "transformace" jednoho obrazu do druhého.
Transitions:
Premiera nám nabízí celou řadu přechodů, z nichž naprostá většina je nepoužitelná v klasickém filmu, ale hodí se na televizní (sportovní) přenosy, nebo střih videa z dovolené.
Klasický přechod z nabídky Transitions (pokud na ploše nevidíte okno s přechody, zapněte si jej pomocí Window - Show Transitions) lze vytvořit pouze na speciálním kanále vtipně pojmenovaném Transition do oblasti, kde se dva klipy vzájemně překrývají (viz obr. 1)
Obr. 1.: Oblast, kde je možno vytvořit přechod mezi klipy
Máme-li takovouto oblast, můžeme do ní stylem Drag&Drop vložit požadovaný přechod. Chceme-li měnit jeho parametry, stačí dvakrát kliknout na přechod a zobrazí se nám nabídka (ukázka viz obr. 2). Některé Transitions nemají žádné volitelné parametry, jiné jich mají více (jako třeba tloušťku a barvu dodatečně vkládané čáry, apod.). Záleží jen na vás jak si s nimi pohrajete. U všech se ale dá měnit směr přechodu od jednoho klipu k druhému pomocí malé ikonky se šipkou (viz obr. 2).
Obr. 2.: Změna parametrů klipu
A nyní si prosvištíme jednotlivé skupiny.
3D Motion - nalezneme zde nejrůznější přechody simulující otáčení falešného 3D objektu v podobě jednoho klipu do druhého. Ať už jde o videa "naplácnuté" na krychli, která se otočí (Cube Spin), nebo třeba zavírání dveří (Doors) či stahování a roztahování opony (Curtain). Docela použitelný je přechod Spin, kdy se obraz otočí kolem svislé osy a na druhé straně je druhý klip.
Obr. 3.: Přechod Doors
Dissolve - mnoho klasických filmových střihů je tvořeno právě prolínačkami, které se nacházejí v této skupině přechodů. Téměř nejpoužívanější je Cross Dissolve. Jeden klip postupně mění svoji průhlednost, až není vidět vůbec (viz obr. 4). Další prolínání je realizováno například postupným sčítáním barev přes bílou (Additive Dissolve), čímž můžeme docílit (při krátkém trvání přechodu) efektu mírného blesknutí.
Obr. 4.: Ukázka Cross Dissolve přechodu
Iris - zajímavé transformace nalezneme i v této skupině. Nabízí různé způsoby clonění a odcloňování obrazu, z nichž některé se hodí pro sestřih videa z dovolené, jiné pro film. V počátečních érách kinematografie byl oblíbený střih, který je velice podobný přechodu Iris Round.
Obr. 5.: Iris Round přechod
Page Peel - pokud chcete, aby se vaše video ztratilo jako by se otáčela stránka, je tato skupina stvořena právě pro vás. Stránky se zde otáčejí na několik možných způsobů, ať už jedním rohem napřed, celou stranou (jako by bylo přilepené na válci), anebo ze středu do stran. U všech těchto přechodů máte možnost měnit směr otáčení.
Obr. 6.: Ukázka přechodu Roll Away
QuicTime effects - zde si můžeme vybrat z celé řady přechodů, které jsou však vlastně všechny v základním balíku Premiéry. Transitions QuickTimu však umožňují v mnohém větší kontrolu nad výsledkem, neboť dovolují modifikovat více parametrů.
Slide - v této skupině se nachází nejrůznější transformace simulující výměnu jednoho obrazu za druhý, jako je například Push odsunující ze scény jeden klip druhým, nebo Swap, který prohodí klipy, jako bychom přesunuli jeden list papíru do popředí.
Obr. 7.: Transition Swap
Special Effects - zde se nachází velice užitečný přechod Image Mask, který funguje trochu jako alpha kanál jednoho klipu.
Stretch - podstata této skupiny přechodů spočívá ve značné deformaci obrazu, jako je již z názvu patrné roztáhnutí (Stretch In).
Obr. 8.: Stretch In
Wipe - zde najdeme velké množství dalších přechodů, které se příliš nehodí do klasického filmu, nebo reklamy, ale jsou báječné pro střih sportovních utkání.
Zoom - jak již název napovídá, princip této skupiny je v přezoomovávání mezi klipy.
Video effects:
Tak, ve zkratce jsme si přiblížili jednotlivé skupiny přechodů, které můžeme k našemu střihu používat. Teď se pustíme do video efektů, které jsou k mání v Premiéře. Vesměs je budeme používat pro barevné korekce (třeba zesvětlování klipu, pokud máme záběry podexponované) nebo třeba pro rozostřování či inverze. Mnoho těch Premiérovských známe z Photoshopu, akorát že zde jimi budeme ovlivňovat celou sekvenci snímků.
Adjust - zde nalezneme klasické filtry, jako je Brightness and contrast, nebo třeba Posterize.
Blur - rozostřování má Premiéra k dispozici celou řadu. Dá se ho využít velice dobře pro nejrůznější efekty například s titulky. Více si ukážeme v příštím tutoriálu.
Channel - nachází se zde pouze filtr pro inverzi barev obrazu.
Distort - skupina s těmito video efekty je schopna změnit náš obraz nejrůznějšími geometrickými transformacemi k nepoznání. K dispozici je například filtr Wave nebo také Bend.
Image Control - zde se nachází užitečné filtry, jako je Black and White nebo Gamma Correction, díky němuž můžeme poměrně jednoduše napravit některé drobné chyby, které jsme udělali během snímání obrazu kamerou.
Obr. 9.: Pokus o částečnou nápravu obrazu efektem Gamma Correction
Perspective - tato skupina nám umožňuje hrát si s obrazem v prostoru, např. rotovat jej pomocí Basic 3D, nebo si vytvořit "Picture in Picture" díky efektu Transform.
Pixelate - pokud chcete nějak umělecky znejasnit obraz, doporučuji tuto skupinu videoefektů, které jsou dobře známy i z Photoshopu.
QuickTime - díky tomuto balíčku si můžete vytvořit například jednoduchý oheň nebo mrak, anebo přidat, což je někdy velice efektní, do obrazu prach a škrábance starého filmového pásku.
Obr. 10.: Zestárnutí obrazu pomocí Film Noise
Render - zde se nachází pouze jeden efekt, a to Lens Flare, který simuluje odlesk slunce v čočce kamery. Přidáním tohoto efektu do některých scén můžeme docílit zvýšení realizmu (ale nesmí se to přehánět).
Sharpen - tato skupina nabízí tři různé způsoby zostření obrazu - Gaussian Sharpen, Sharpen a Sharpen Edges. Vhodným použitím filtru zostření s jinými filtry se dá vytvořit iluze "cartoonovského" stylu.
Stylize - kromě již známých filtrů z kreslících programů se v této skupině nachází i efekt stroboskopu (Strobe Light), který simuluje klasické blikání na diskotéce. My si však v nastavení efektu můžeme zvolit například i takovou možnost, že místo obyčejného bliknutí bílé nebo jiné barvy se nám obraz invertuje. Toho docílíme změnou operátoru ovlivňujícího stroboskop.
Time - báječný efekt Echo se skrývá právě v této skupině. Pokud například chcete, aby se někdo, nebo něco ve filmu pohybovalo jako Johny Cage ve hře Mortal Kombat, docílíte toho právě díky Echu. Je ale trochu obtížnější nastavit parametry tak, aby obraz nebyl přesvětlený.
Obr. 11.: Efekt Echo
Transform - skupina umožňující různé otáčení, ořezávání a posouvání obrazu.
Video - poslední skupina video efektů Premiéry slouží k úpravě obrazu například pro změnu barev do normy NTSC.
Audio effects:
Součástí každého filmu je už dlouhou dobu zvuk. A i když se to nezdá, někdy je důležitější než samotný obraz. Premiéra nabízí několik různých efektů, pomocí nichž si můžeme upravit použité audioklipy tak, aby více vyhovovaly našim potřebám.
Bandpass - zde nalezneme kupříkladu filtr hipass, který ponechá v audioklipu pouze výšky.
Channel - díky efektům z této skupiny můžeme ovlivňovat levý a pravý audiokanál. Některých efektů této skupiny lze docílit i prostřednictvím Pan Rubberbandu (viz obr. 12) aniž bychom dodávali do videoklipu audiofiltr.
Obr. 12.: Panning s použitím Pan Rubberband
Dynamics - v případě, že chceme odstranit z audiostopy mírný šum, můžeme to udělat (poměrně nekvalitně) filtrem Noise Gate, který nalezneme zde.
EQ - v případě, že hledáte způsob jak některé frekvence zvýraznit (klasický equalizer) a jiné potlačit, nemusíte se pídit více. Kategorie EQ nabízí různé možnosti jak toho dosáhnout.
Effect - několik způsobů, jak dodat do zvuku efekty, které mohou znít velice zajímavě.
Reverb and Delay - skupina, která obsahuje velice užitečný efekt ozvěny (Echo) anebo filtr Reverb pomocí něhož lze dodat studiové nahrávce dojem reprodukce v nějakém klubu.
Kromě filtrování obrazu a tvorby přechodů mezi jednotlivými klipy se dají s videem v Premiéře dělat ještě další dvě věci - pohybovat s celým obrazem (Motion) a kontrolovat průhlednost (Transparency).
Motion:
V případě, že budeme kupříkladu chtít dodat do videa první padající sněhovou vločku, můžeme použít právě nástroje Motion, který nalezneme v Effect Controls klipu. Obrázek vločky (vytvořený třeba ve Photoshopu s vlastním alpha kanálem) rozpohybujeme tak, že v nastavení pohybu (Setup - viz obr. 13) zadáme několik klíčových pozic, kde se vločka bude nacházet (třeba jednu pozici nad obrazovkou, druhou uprostřed a poslední pod obrazovkou). Přidávání klíčových bodů je stejné jako u zadávání změn hlasitosti (viz předchozí díl seriálu) - tedy stačí kliknout na čáru znamenající časový průběh a vytvoří se nový bod. Pro jeho smazání použijeme (máme-li jej označený) klávesu Delete.
Pohyb pomocí nástroje Motion může být lineární, anebo také zrychlovaný (Accelerate) či zpomalovaný (Decelerate). Během přesunu obrazu je možné s klipem otáčet (Rotate), nebo jej přibližovat (Zoom), či na chvíli pohyb zastavit (Delay). Poslední co můžeme ještě s obrazem dělat, je deformovat jej pomocí čtyř kontrolních bodů umístěných v rozích.
Transparency:
Chceme-li vytvářet složitější komponované scény v Premiéře (jako třeba dodat rychle se pohybující barevná oblaka, slunce, měsíc a létající talíř do záběru s normální oblohou), neobejdeme se bez chytrého využití vrstev. S tím, co jsme si doposud řekli bychom ale mohli leda plácnout jeden obraz přes druhý. Díky nástroji Transparency lze využívat například záběrů natočených na modré pozadí. V Effect Controls (Window - Show Effect Controls) se nám objeví možnost využití průhlednosti pokud je klip umístěn ve druhé, nebo vyšší vrstvě (první vrstva je určena pro Transitions). V nastavení průhlednosti (Transparency - Setup (viz obr. 14)) volíme druh klíčování (Key Type). K dispozici je náhled na danou vrstvu.
Nejčastější druh klíčování pro titulky je (pokud jsme titulky vytvořili v Premiéře) Black Alpha Matte, což znamená, že černá barva (pozadí) bude průhledná. Mimo titulky mnohdy využijeme klíčovací typ Alpha Matte - to tehdy, pokud obraz nese vlastní informaci o alpha kanálu (například .psd obrázek z Photoshopu). V případě, že už máme větší rozpočet a natáčeli jsme na modré nebo zelené pozadí, poslouží nám Blue Screen nebo Green Screen Key Type. Dalším poměrně často využívaným druhem určování průhlednosti je Image Matte - volíme obrázek, který bude tvořit alpha kanál klipu. Právě tohoto bychom využili, pokud by jsme rádi měli na pozadí za nějakou budovou jiná oblaka, než jaká byla zachycena kamerou - pro vrstvu s budovou by se využila průhlednost typu Image Matte. Posledním docela často využitelným typem klíčování je Chroma. Zde si vybíráme barvu, kterou určíme za průhlednou (v případě natáčení na modré pozadí by to mohla být modrá barva). Chroma nám ale dovoluje natáčet například i na pozadí z balícího papíru (což jsem viděl u jednoho amatérského snímku), jehož barvu potom snadno vyloučíme z klipu.
Tak, nyní máme přehled o tom, co můžeme s audiem a videem v Premiéře dělat. Někomu se možná může zdát, že toho není až tak mnoho, ale věřte-nevěřte, z těchto základních kamenů se dá postavit solidní dílo. Již v příštím díle seriálu si ukážeme, jak v praxi využít některé uvedené efekty k tvorbě úvodních titulků, které se hodí například do akčního filmu.
Výsledek práce s Premiérou na tvorbě nízkorozpočtového snímku můžete vidět na amatérském akčním filmu Paradox
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Filmové efekty - 1. díl: základy práce s Adobe Premiere
- Filmové efekty - 2. díl: transitions, audio a video efekty v Adobe Premiere
- Filmové efekty - 3. díl: triky s titulky a export videa
- Filmové efekty - 4. díl: kompozice obrazu z několika vrstev
- Filmové efekty - 5. díl: hrátky s časem
- Filmové efekty - 6. díl: Premiéra a Photoshop
- Filmové efekty II - 1. díl: Adobe Premiere Pro
- Filmové efekty II - 2. díl: Satelitní simulace 1.část
- Filmové efekty II - 2. díl: Satelitní simulace 2.část
- Filmové efekty II - 3. díl: Jak na export videa nejen v Adobe Premiere, 1. část
- Filmové efekty II - 7. díl: Dvě finty pro Adobe Premiere, které byste měli znát
- Filmové efekty II - 8. díl: k čemu je Transparent video a Calculations?
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
9. ledna 2025
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
9. ledna 2025
Profesionální scaner Scanner Heidelberg TOPAZ I. optické rozlišení bez interpolace 3800DPI
-
17. ledna 2025
-
21. ledna 2025