Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Go verze
Filmové efekty - 5. díl: hrátky s časem
video
31. října 2003, 00.00 | V seriálu o filmových efektech budeme pokračovat dílem zaměřeným na různé hrátky s časem a obrazem. Ukážeme si, jak lze dobře využít jednoduché funkce Speed a dalších nástrojů z Adobe Premiere. Řekneme si také, co a jak musíme natočit, abychom docílili populárních efektů z akčních filmů, jako je Bullet Effekt z Matrixu.
Hlavní použité nástroje:
Speed, Echo, Razor
V drtivé většině moderních akčních filmů se objevují zajímavé trikové záběry, které vlastně ani nejsou sami o sobě speciálními efekty, ale jen dobrou prací člověka ve střižně. Tomu ale muselo předcházet pečlivé natočení celé scény, samozřejmě. Při tvorbě filmů s vysokým rozpočtem je většinou vše vždy velice dobře rozmyšleno dopředu a každý záběr rozepsán v technickém scénáři. I když my asi filmy za miliony točit nebudeme, měli bychom si ale z přístupu profesionálních tvůrců vzít příklad. Před natáčením jakýchkoliv záběrů mít vše dopředu promyšleno a pokud možno i sepsáno na papíře, neboť ve shonu, který natáčení provází se snadno něco přehlédne.
Z vlastní zkušenosti vím, že se to vyplatí, protože to právě často nedělám. Pak nastávají veliké potíže. Když ne přímo na place, tak zcela jistě ve střižně, protože najednou zjistím, že mi chybí důležité záběry, které už nebudu mít nikdy možnost znovu natočit.
Ne nadarmo je filmové předpřípravě věnována velice dlouhá doba. Pilování scénáře a popis vzhledu jednotlivých záběrů zaberou měsíce práce a nezřídka se stává, že samotné natáčení trvá vlastně jenom chvíli.
Obr. 1.: Bullet efekt v Paradoxu
Dnes se tedy půjdeme podívat na zoubek některým trikovým záběrům, které byly pořízeny jen s naprosto minimálním rozpočtem. I když jsem vedl zpočátku tohoto článku dlouhou řeč o tom, jak je důležité mít vše dopředu dobře rozmyšleno, následující záběry vznikly spontálně, na "místě činu". S dobrou přípravou by se ale daly natočit ještě lépe a povedly by se i jiné pokusy, které ztroskotaly ve střižně kvůli nedostatku potřebného materiálu.
Tvorba "BULLET EFEKTu"
I s amatérským vybavením se dá někdy dosáhnout záběrů ne nepodobných těm, které proslavily akční film Matrix. Bullet efekt je vlastně oblet v nulovém čase. Objekt, okolo nějž se kamera otáčí je obestaven fotoaparáty, které všechny v jednu a tu samou chvíli stisknou spoušť. Poskládáním záběrů z různých úhlů za sebe pak dostaneme animaci, která se odehrála v jeden moment. Jak se ale dělaly takové záběry v Matrixu asi všichni čtenáři tohohle článku dobře ví. Rozhodně se všichni shodneme na tom, že tento typ záběru obohatil světovou kinematografii a nejednomu divákovi způsobil v kině mírný pokles čelisti, nevěřícné zírání a komentář: "to je božííí".Víme tedy, jak to dělají profesionálové se spoustou foťáků a dobrou synchronizací. Jak dosáhnout toho samého, ale s nulovým rozpočtem? Přesně toho samého popravdě nedosáhneme vždy. Bullet efekt lze ale napodobit velice dobře, pokud máme následující: 1) dobrého herce, který se dokáže "ve vteřině" zastavit a ztuhnout, 2) starý dětský kočárek (nalezený během natáčecího dne na smetišti) a 3) pár lidí (počet je úměrný množství chybějících koleček na kočárku), kteří budou kameramana na vozíčku tlačit.
Obr. 2.: Použití smetištního kočárku pro speciální efekty
Ve filmu Paradox jsem tohoto efektu využil ve scéně, kdy hlavní hrdina (hraje ho Jakub Řehan) přibíhá doprostřed záběru, otáčí se, protože je pronásledován, kamera kolem něj "zascratchuje", on vystřelí a pokračuje dál v pohybu. Ono "scratchování" kamery (pohyb tam a zpět, jako když DJ točí s deskou) je doděláno později ve střihu (k tomu se dostaneme za chvíli). Na placu je ale potřeba pro tento pohyb natočit plynulý záběr. Kameraman (moje osoba) seděl na kočárku a ve chvíli kdy se herec otočil a zastavil v pohybu, jej začali pomocníci tlačit dopředu v mírném oblouku. Povrch byl poměrně rovný (starý, ale ne děravý asfalt) a tak se podařilo pořídit asi 5vteřinový, pomalý, oblet. Jen na začátku záběru došlo k malému skoku kvůli terénní nerovnosti.
Jak postupně s opakovanými záběry odpadávaly kolečka z kočárku, byly oblety více a více trhané, takže se nakonec použily počáteční záběry.
Zkuste si tedy natočit něco podobného. Někdo se pohybuje, pak se zastaví a vy kolem něj uděláte pomaloučký pohyb, abyste se dostali do jiného úhlu pohledu. Je důležité nehnout s kamerou ani o píď nahoru či dolu. Pohyb musí být plynulý.
Zpracování v Adobe Premiere
Pokud jsme pořídili dobrý záběr na place, máme téměř po práci, neboť v Premiéře už jen zrychlíme jednotlivé části záběrů. Po nagrabování videa a vybrání příslušného záběru máme na Timeline jeden přibližně 10vteřinový klip. Ten rozřízneme na několik částí tak, aby v první bylo objevení se agenta v záběru, jeho otočení a následné zamrznutí. Druhá část jsou právě ty snímky, kdy se kamera otáčela okolo nehybného herce (přibližně 5 sekund), v poslední části pak agent pokračuje v pohybu.Obr. 3.: Momentální stav na Timeline
K vytvoření "scratche" budeme muset prostřední sekci dále rozřezat. Potřebujeme, aby se kamera dostala asi tak do dvou třetin "obletu", pak se o třetinu vrátila zpátky a následně dokončila pohyb původním směrem. Nestříhejte ale samotnou prostřední část, ale raději jen její kopii (tu vytvořte klasickým Ctrl+C, Ctrl+V v druhé videostopě). Na obrázku 4 rozděleno na části A,B a C. Řez jsme tak provedli proto, abychom získali na časové ose záchytné body (i s obrazem).
Obr. 4.: Rozřezání klipu na části A,B a C.
Přidejte si raději do projektu dvě další videostopy, aby se vám lépe pracovalo, neboť nyní budete muset změnit Out Point části A tak, aby odpovídal In Pointu části C. K tomu budete muset přesunout klip A (nebo B) do vyšší stopy. Dále změníme In Point části C tak, aby odpovídal Out Pointu původní části A (tedy nyní In Pointu části B). Vypadá to složitě, že? Jednodušší bude, když se podíváte na obrázek 5, ze kterého celou tuto monstrózní machinaci pochopíte natotata.
Obr. 5.: Stav po přesouvání In a Out Pointů jednotlivých částí.
Pokud bychom si nyní přehráli scénu, nic zajímavého bychom neviděli, klip by se přehrál úplně stejně, jako po nagrabování do počítače. Nyní ale posuneme klipy A,B i C tak, aby na sebe navazovali (viz obr. 6), smažeme původní prostřední část a posuneme původní koncovou až za klip označený jako C. Dále změníme rychlost (Speed) sekce B na -100 %, čímž docílíme jeho zpětného přehrávání. Po přehrání dostaneme náznak "Bullet Efektu", nebo spíše kamerového "scratche".
Obr. 6.: Přesunutí klipů za sebe
Výrazného zlepšení efektu dosáhneme zrychlením částí A,B i C. Nejlepší by bylo, kdyby zrychlení nebylo skokové, ale pozvolné. Bohužel nevím, zda Premiéra něco takového dokáže, ale vypadá to, že bychom po ní chtěli asi moc. Pro naše účely ale bohatě postačí, když zrychlíme všechny části na dvojnásobek (tedy sekce A a C na 200 % a sekci B, protože je pozpátku na -200 %) a poté z každé z nich vyřízneme prostředek a ten zrychlíme na 400 % (u sekce B tedy na -400 %). Dosáhneme tak postupného zrychlování a zpomalování pohybu kamery.
Obr. 7.: Zrychlení jednotlivých částí (A1 = 200 %, A2 = 400 %, A3 = 200 %, B1 = -200 %, B2 = -400 %, atd.)
Střih obrazu je tedy hotov, zbývá jej podpořit audiostopu, na které by se hodil právě nějaký zvuk "scratchování". Těch je naštěstí na internetu ke stažení poměrně dost. Můžete zkusit třeba stránky www.partnersinrhyme.com.
Čím se právě liší profi efekt od našeho amatérského je, že ONI (rozumějte profíci) to dokáží skutečně v jednom okamžiku, takže herec může být například zrovna uprostřed skoku a výsledek je nádherný oblet kamerou. My ale asi těžko donutíme herce, aby uprostřed skoku zamrznul, visel ve vzduchu a teprve poté, až si to všechno pěkně, pomaličku natočíme, pokračoval v pohybu a dopadl na zem.
Obr. 8.: Výsledný střih kamerového "scratche" si můžete stáhnout zde
Zrychlená postava
Poslední, co si v dnešním tutoriálu ukážeme, je zrychlený pohyb jedné postavy ve stylu "stínového pohybu" Johny Cage z populární automatové hry Mortal Kombat. V našem případě se hlavní hrdina ve filmu sklání, aby ověřil, že jeho protivník je mrtvý. Předtím než to udělá ale odkládá kufřík na zem. Najednou z pozadí vyrazí jiný padouch a z důvodů, které tu nebudu rozepisovat má schopnost zrychlit svůj pohyb natolik, že agent zjistí přítomnost nepřítele až potom, co přišel o kufřík.Obr. 9.: Mafián krade kufřík agentovi
Co vlastně budeme natáčet? Jednoduchá akce agenta - ten jde k mrtvole, položí kufřík na zem, v tu chvíli vyráží nepřítel (můžeme mu říkat třeba mafián), aby se zmocnil kufříku. Běží k agentovi, ten strnul v poloze nahmatávání tepu (toto je velice důležité, kdyby se agent stále pohyboval, nemohli bychom jednoduše zrychlit část klipu). Mafián (ztvárněný hrdinou akčních filmů Pavlem Holcem) bere kufřík, mizí s ním ze záběru, teprve nyní se začne agent znovu pohybovat.
Celý tento záběr trvá přibližně 9 vteřin. V následujícím postupu používám zdrojový klip, který však z důvodu velikosti neumisťuji na web. Vyzkoušejte si trik na něčem podobném sami.
Zpracování v Adobe Premiere
Umístěte si klip na Timeline a ořízněte nepotřebné části, tzn. nepovedené pokusy, zbytečné přesahy, prostě vše, co ve výsledném záběru nebude. Nyní rozdělte (Cut) tento klip na tři části tak, aby v první bylo vše až do zastavení pohybu agenta, v druhé rozříznuté části proběhnutí mafiána a jeho mizení ze záběru, a ve třetí pak znovu pohyb agenta, jak se otáčí za mafiánem.Obr. 10.: Základní rozstřižení klipu - současný stav na Timeline
I když mafián běžel, jeho pohyb nebyl příliš rychlý, proto použijeme funkci Speed z popup menu prostřední části původního klipu (to je ta, kde se agent nehýbe a mafián bere kufřík) a změníme hodnotu 100 % na takových 400 % (změna ale závisí na tom, jak rychle se herec pohyboval). Smažeme mezeru vzniklou zkrácením doby trvání prostřední části a přidáme opět na ten samý klip efekt Echo, který najdeme ve skupině Time Videoefektů. Důležité je vše ale dobře nastavit, jinak bude klip s efektem přesvětlený - musíme nastavit Echo Operator na Minimum. Nastavení efektu je vidět na obrázku 11.
Obr. 11.: Efekt Echo na klipu
Pokud nám herci všechno skvěle zahráli (to znamená, že jsme měli dobrý zdrojový materiál k úpravám), pak by měl efekt vypadat poměrně dobře. Důležité ale je podpořit všechno, co se ve filmu děje správným zvukem. Přidejte proto ještě na Timeline nějaký zvuk zvýrazňující zrychlený pohyb mafiána.
Obr. 12.: Výsledný střih zrychleného pohybu mafiána si můžete stáhnout zde
To by bylo pro dnešek vše. V příštím díle si ukážeme, jak do videa přidat například efekt střelby z pistole, aniž bychom museli shánět nějakou skutečnou. Vystačíme si s obyčejnou kuličkovou replikou od Vietnamců a zbytek dokreslíme.
Hrátky s časem byly mnohokrát použity v amatérském akčním filmu Paradox z nichž některé byly popsány v tomto článku. Ukázka tvorby některých efektů je i ve Filmu o filmu Paradox.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Filmové efekty - 1. díl: základy práce s Adobe Premiere
- Filmové efekty - 2. díl: transitions, audio a video efekty v Adobe Premiere
- Filmové efekty - 3. díl: triky s titulky a export videa
- Filmové efekty - 4. díl: kompozice obrazu z několika vrstev
- Filmové efekty - 5. díl: hrátky s časem
- Filmové efekty - 6. díl: Premiéra a Photoshop
- Filmové efekty II - 1. díl: Adobe Premiere Pro
- Filmové efekty II - 2. díl: Satelitní simulace 1.část
- Filmové efekty II - 2. díl: Satelitní simulace 2.část
- Filmové efekty II - 3. díl: Jak na export videa nejen v Adobe Premiere, 1. část
- Filmové efekty II - 7. díl: Dvě finty pro Adobe Premiere, které byste měli znát
- Filmové efekty II - 8. díl: k čemu je Transparent video a Calculations?
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024