Corel v praxi – Sazba v CorelDraw - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Vektory

Corel v praxi – Sazba v CorelDraw

16. října 2001, 00.00 | CorelDraw rozhodně není program určený pro sazbu, přesto je k tomuto účelu pravidelně využíván některými uživateli. Podívejme se, jaké jsou jeho reálné možnosti a limity v této oblasti.

Corel v praxi – Sazba v Corelu

Na úvod dnešního článku mi dovolte krátkou poznámku k jeho názvu. Nerad bych se zde hádal o vhodnosti použití aplikace Corel Draw k sazbě tiskovin. Je neodiskutovatelné, že Corel Draw není primárně určen k sazbě a jeho nástroje jsou v této oblasti značně omezené oproti běžným sázecím programům. Nicméně se najde řada jedinců, kteří v Corelu opravdu sází a to převážně dokumenty kratšího rozsahu. A právě jim je tento článek určen.

Dnešní tip se týká pouze odstavcového textu. Často se při jeho sazbě dostaneme do situace, kdy je třeba text nějakým způsobem zkrátit či prodloužit a nechce se nám to řešit pomocí zmenšování či zvětšování písma. V takových případech obvykle sáhneme po změně prokladu. Pokud si dobře pamatuji, v aplikaci Corel Ventura jsou pro tuto situaci předvolené klávesové zkratky Ctrl+ú a Ctrl+) (na anglické klávesnici to vypadá o něco lépe: Ctrl+[ a Ctrl+]). Corel Draw tyto zkratky postrádá a je na nás, abychom si je vytvořili.

Otevřeme-li dialog Nástroje\Možnosti… a rozbalíme položku Pracovní plocha\Vlastní\Klávesové zkratky, jak je tomu na obrázku, najdeme úplně na konci seznamu příkazů Text\Přechod v textu\ v poli Příkazy: dvě položky, které jsou předmětem našeho zájmu. Jsou to: Zvětšit prokládání a Zmenšit prokládání.

Přiřadit jim novou klávesovou zkratku je pak již dílem okamžiku. Zvolíme daný příkaz v sekci Příkazy: a umístíme kurzor do políčka Stiskněte novou klávesovou zkratku:. Následně učiníme to, k čemu nás příkaz nabádá a stiskneme Ctrl+), jak ukazuje obrázek. Vše potvrdíme tlačítkem Přiřadit a celý postup opakujeme i pro druhý příkaz na zmenšení prokladu.

Funkčnost provedených změn si pak snadno ověříme na libovolném odstavcovém textu. Velmi výhodný je fakt, že se takováto změna prokladu vztahuje na vybraný text, nikoliv na celý odstavec, jako je tomu v případě Text\Formátovat text… záložka Mezery (ovšem na druhou stranu je nutné dodat, že v tomto dialogu ošetřujeme separátně mezery mezislovní a mezipísmenné, což může být v mnoha situacích výhodnější).

Budeme-li chtít zjistit, který parametr naše dva nové příkazy mění, otevřeme si dialog Text\Formátovat text…, kde si na záložce Písmo všimneme postupných 5% změn u položky Rozsah prokládání:.

Pozn. 1
Pokud máme vybranou část textu, kde je použito více různých nastavení prokladu, políčko Rozsah prokládání: zůstává prázdné. Doplníme-li hodnotu, nastavení celé vybrané oblasti textu se sjednotí dle tohoto nového parametru.

Pozn. 2
Tlačítko Zpět nevrací pouze jeden stisk našich nových příkazů Ctrl+ú a Ctrl+), ale všechna stisknutí těchto kláves od provedení výběru části odstavcového textu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: