Novinky v Photoshopu 7 - Healing Brush (Retušovací štětec) - dokončení - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Novinky v Photoshopu 7 - Healing Brush (Retušovací štětec) - dokončení

21. srpna 2002, 00.00 | Ve včerejším článku jsme si ukázali základní možnosti práce Healing Brush (Retušovací štětec) - dnes se podrobněji podíváme na různé režimy interakce, které můžeme při práci s tímto nástrojem použít.

Ve včerejším článku jsme si ukázali základní možnosti práce Healing Brush (Retušovací štětec) - dnes se podrobněji podíváme na různé režimy interakce, které můžeme při práci s tímto nástrojem použít.

Interaktivní režimy pracují stejně, jako například při malování - podle zvoleného režimu se konkrétně u retušovacího štětce ovlivňuje, na základě matematických výpočtů, způsob prolínání zdrojových a cílových pixelů (např. násobí, ztmavují aj.).

Interakcí nabízí Healing Brush několik - postupně si v tomto článku stručně popíšeme na několika příkladech jejich základní charakteristiku. Počáteční bod jsem vždy označil červeným terčíkem a zeleným místo, kde jsem začal kreslit. Ke každé interakci uvádím alespoň jeden příklad, i když je jasné, že praktické nasazení funkce je výrazně rozmanitější, ale to bychom jen jednou interakcí zabrali celý tutorial, ne-li více. Obrázky jsou uvedeny následovně: vlevo - místo, odkud začíná brát nástroj informace, uprostřed - plocha kam kreslíme, vpravo - výsledek

Normal
Při tomto režimu se neprovádí žádné další výpočty. Jde o výchozí nastavení štetce, jehož popis naleznete v minulém díle tutoriálu.

 

Replace
Tento režim nahradí část obrázku (přemaže ji), tj. pracuje podobně jako razítko. Místo nástroje je však často lepší použít některý z klonovacích nástrojů.

 

Multiply
Při vytváření konečného obrazu pracuje Photoshop s informaceemi o barvě z podkladu (ze všech kanálů) a násobí je barvami, které kreslíme hrotem štětce. Bílou barvu nebere vůbec.

 

Darken
Program při tomto režimu porovnává světlost pixelů na podkladu a pixelů hrotu štětce. Použije ten tmavější. Umyslně jsem uvedl tento mód hned po Multiply, protože oba dávají při použití nástroje Healing Brush podobné výsledky (Darken je více agresivní).

 

Screen
Tento režim představuje opak nástroje Multiply, ale používá daleko složitější algoritmy, které je zbytečné rozebírat. (Pro ty, kteří jdou skutečně rádi až na jádro věci: Režim Bere barevnou informaci z podkladu (ze všech kanálů) a násobí je inverzními barvami, které kreslíme hrotem štětce). Režim ignoruje černou barvu.

 

Lighten
Režim porovnává světlost pixelů na podkladu a pixelů na štětci a pak použije ty světlejší. Lighten je obdobou předchozího módu (v nástroji Healing Brush), ale je více agresivní. Pokud se pozorně podíváte, uvidíte nepatrné rozdíly mezi Screen a Lighten.

 

Color
Tento mód pracuje v režimu HSB (Odstín, Nasycení a Jas). Z označeného místa si bere odstín a nasycení barev, s podkladu, na který kreslíme pouze světlost (jas). Tato interakce je docela efektivní s vlastní texturou.

 

Luminosity
je přesným opakem módu Color => z označeného místa načítá světlost (jas) a z podkladu, na který kreslíme, odstín a nasycení barev.

 

Věřím, že z tohoto představení interaktivních režimů nástroje je patrné, že Healing Brush je skutečně velmi praktický nástroj, který především zkušenějším uživatelům nabízí mocné možnosti retuše. A co se konkrétních režimů interakce týče - nejlepší je si jejich možnosti vyzkoušet v praxi na reálních obrázcích.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: