Novinky v Photoshopu 7 - Healing Brush (Retušovací štětec), 1. díl - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



fotograf

Novinky v Photoshopu 7 - Healing Brush (Retušovací štětec), 1. díl

zaplata

20. srpna 2002, 00.00 | Nový nástroj, kterým disponuje Photoshop 7 nemá obdoby, je přímo
užasný. Bez námahy a jakýchkoliv zkušeností můžete snadno a rychle
vyretušovat či přidat do obrázku téměř vše. Přesvěčte se sami.

V minulém dílu našeho představování Photoshopu 7 jsme se zaměřili na nástroj Patch Tool (Záplata) umožňující velmi snadno a rychle provádět i složitější retuše ploch. Dnes se podíváme na podobný nástroj - Healing Brush (Retušovací štětec), který je však výrazně kreativnější.

Nástroj pracuje podobným způsobem jako klonovací nástroje, ale stejně jako Patch Tool, přizpůsobuje výsledek své práce okolí - z daného místa si načítá texturu, světla a stíny. Můžeme říci, že jeho předchůdcem jsou Razítka (viditelné pokud pustíme Mode:Replace). Ale ne úplně, protože nelze nastavit podobné drobnosti jako Opacitu, Brushes,... Narozdíl od posledně popisovaného nástroje, Patch Tool umožňuje Healing Brush práci v selekci a nastavení módu (interakce).

Funkce

Předtím, než si předvedeme praktické možnosti použití tohoto nástroje, pojďme se stručně podívat na funkce, kterými lze chování nástroje ovlivnit.

Brush
Rozbalovací paletka slouží k dolaďování nastavení štětce (velikosti, tvrdosti,......). Parametry můžeme nastavovat zadáním přesných čísel nebo posunutím ukazatele. U nastavení úhlu (Angle) a kulatosti (Roudness) i v náhledovém okně. V obrázku jsem pro představu uvedl maximální (popř. nejvhodnější) a minimální hodnoty.

 

Diameter - položka je snad všem jasná. Nastavuje se zde velikost (průměr) štětce od 1 do 2500 pixelů.

Hardness - zde nastavíme tvrdost štětce od 1 do 100 procent. Pokud nastavíme 100 %, má štětec ostré okraje a čím více se blíží číslo jedničce, tím více je hrana měkčí.

Spacing - pokud nastavíme hodnotu na 1%, je tah hrotem jednolitý. Pokud nastavíme hodnotu na 100 %, bude střed dalšího bodu vzdálený o 100 % velikosti (Diameter). Můžeme zadávat údaje od 1 do 1000%.

Angle - tento parametr nám udává náklon štětce ve stupních (od -180 přes 0 do 180). Náklon se neprojeví, pokud je Roudness nastaven na 100%

Roudness - hodnoty lze nastavit od nuly do sta procent. Nastavíme-li 100%, je štětec kulatý a čím více se blíží číslo nule, tím více je hrot štětce zploštělý.

Size :Off - velikost není ovlivňována (tovární nastavení). Další dva podporují tablet (Pen Pressure, Stylus Wheel).

Mode (interakce)
Režimům interakce se budeme věnovat v samostatném díle, který naleznete na Grafice zítra.

Source: Sampled a Pattern
Definování zdroje, odkud štětec nanáší obraz - zvolíme-li Sampled, používá štětec informace z obrázku. Pokud zvolíme Pattern - vybereme si nanášený vzor z nabídky (vzor můžeme vytvořit i vlastní).

Aligned
Určení pozice "zdroje" obrazu, ze kterého nanášíme obrazové body. Pokud je volba neaktivní (neodškrtnutá), zůstává zdroj stále na stejném místě. Pokud funkci aktivujeme (odškrtnem), bude se po dokreslení počáteční místo určení posouvat zároveň s kurzorem štětce.

POSTUP PRÁCE

Nyní si ukážeme, jak štětec použít s nastavením Sampled (klasicky a v selekci) a jak použít Pattern. Ve všech příkladech jsem použil mód Normal, protože postup práce je vždy stejný (jak reagují a kde je použít si řekneme a ukážeme v 2. části)

Příklad 1: Zub času se podepsal na dekoraci z volutového štítu (SAMPLED - klasicky)

Nastavíme si hrot štětce, který by měl mít velikost jako terčík na obrázku, abychom mohli kvalitně a jednoduše odstranit odřenou barvu. Je zcela na vás jestli aktivujete Aligned, výsledek by měl být stejný (na tomto obrázku). Se stisklým Altem klikneme levým tlč. myši na místo označené červenou tečkou (určíme tak počáteční místo, ze kterého si bude brát nástroj informace)

 

Nyní, když máme počáteční místo určeno, začneme kreslit z bodu (1) do bodu (2). Pak klepneme na plochu, která je označena č. 3.

 

Pouze dvěma (třemi) kroky jsme vyretušovaly sedřenou barvu (a veškerá kresba štítu zůstala zachována).

 

Příklad 2: Odstranění náramku v blízkosti rukávu (SAMPLED - v selekci)

Polygonálním lasem (L) nebo Patch Toolem (J) vybereme oblast, ve které budeme chtít s nástrojem pracovat. Můžeme selekci i upravovat. Já jsem nastavil Feather (Select/Feather... nebo Alt+Ctrl+D) na 3px.

 

Doladíme si velikost štětce přibližně na rozměry terčíku. Přidržíme Alt a kliknem na místo, které jsem označil červenou barvou (označení počátečního bodu)

 

Začneme kreslit od bodu (1) a v prostoru označeném zeleným okrajem až do bodu (2).

 

Pokud jste všechno správně provedli, měl by vám vzniknout podobný výsledek. Popřípadě můžete upravit okraje trička Smudge Toolem(R).

 

No a takto by to dopadlo, kdybychom selekci nepoužili.

 

Příklad 3: Fleky na pozadí (Pattern)

Stejně, jako v minulém článku o nástroji Patch Tool, je v takovém případě lepší použít texturu z jiné části obrázku (můžeme pochopitelně použít i přednastavenou, ale pravděpodobnost, že naleznete nějakou skutečně podobnou je velmi nízká).

 

Poté, co jsme si vzorek shotovili nebo vybrali (musíme mít zaškrtlé Pattern, abychom mohli kreslit vzorkem nebo si vzorek vybírat z nabídky) pustíme se do retušování. Musíme začít tak, aby se nám textura napojovala na podklad. Já jsem začal v bodě (1), vybarvil vnitřek, který je obtáhlý zeleným okrajem a zkončil v bodě (2).

 

Na příkladu je vidět, že pokud fotíme objekty se stejným pozadím, je vzorek docela užitečný, ale pokud potřebujeme upravit celou část fotky, je lepší použít funkci Sampled, případně nástroj Patch Tool.

 

UKÁZKY

Na závěr jsem umístil pár náhledů obrázků tak, jak vypadaly před a po úpravě.

 

 

 

V zítrejším dokončení článku se podíváme na kouzla, která se dají provádět s nástrojem za použití různých interaktivních režimů.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: