Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Novinky v Adobe Photoshopu 7 - File Browser
Photoshop 7
8. srpna 2002, 00.00 | Jednou ze zajímavých funkcí nového Adobe Photoshopu 7 je File Browser - praktický nástroj pro prohlížení a klasifikaci velkého množství obrázků. Jaké funkce nástroj nabízí a jak s ním pracovat?
Většina uživatelů používající Adobe Photoshop pracuje s obrovským množstvím obrázků uložených na lokálních discích, síti nebo archivačních CD. Rychlé nalezení správného obrázku je tak pro efektivní práci s programem velmi důležité. Starší verze Photoshopu tomu příliš nenahrávaly, nová sedmá verze nabízí v této oblasti jedinečný nový nástroj - File Browser (v redakci zatím disponujeme pouze anglickou verzí Photoshopu 7, proto budeme v tomto článku vycházet z anglického označení funkcí). Ten sice nenabízí žádné zázračné funkce, které by nebyly k dispozici v programech specializovaných na prohlížení obrázků, ale přímá integrace tohoto pomocníka nadchne patrně každého uživatele. V tomto článku se proto podíváme na funkce a možnosti, jaké File Browser nabízí.
File Browser se spouští příkazem File>Browse (nebo Shift+Ctrl+O na PC) a nabízí základní nástroje pro katalogizaci a prohlížení obrázků. Mj. umožňuje procházet datovou adresářovou strukturu, vytvářet nové adresáře, přejmenovávat, přesouvat a kopírovat obrázky, řadit obrázky do jednoduchých skupin, zobrazovat dodatečné informace o souborech, rotovat obrázky a především zobrazovat obrázky v různě velkých náhledech.
Základní vzhled prohlížeče vidíte na následujícím obrázku:
V levém horním okně prohlížeče je zobrazená adresářová struktura zvoleného disku, pod ním velký náhled vybrané fotografie, pod kterou jsou zobrazeny další dodatečné informace o souboru - buď základní, jako je jméno souboru, formát, rozlišení, bitová hloubka atd. nebo i velmi podrobné EXIF data získaná z digitálního fotoaparátu informující o podrobnostech vzniku digitální fotografie (nastavení blesku, citlivosti, expozičního času atd.)
Některé informace zobrazené u snímku pořízeného digitálním fotoaparátem
Vpravo má uživatel k dispozici náhledy všech snímku v daném adresáři - jejich velikost je možné měnit (k dispozici jsou tři velikosti náhledů, případně náhled s bližšími informacemi o snímku).
Množství náhledů v pravém okně, případě velikost levého náhledu se mění jednoduše změnou velikosti prohlížeče. Případně lze informační okna obsažené na pravé straně zcela vypnout a získat pak například následující vzhled:
Základní nástroje prohlížeče
Kromě možnosti prohlížet obrázky nabízí File Browser následující základní funkce:
Otáčení obrázků - Kliknutím na šipku umístěnou ve spodní liště prohlížeče je možné obrázek otočit o 90 stupňů - a to buď po směru chodu hodinových ručiček kliknutím levým tlačítkem myši, nebo opačným směrem kliknutím pravým tlačítkem myši (na PC, na Mac je třeba při kliknutí myší stisknout Control). Rotace se přitom neprovádí na souboru uloženém na disku, ale pouze v paměti prohlížeče - původní soubor tedy zůstane zcela netknut. Praktické ale je, že pokud se otočený soubor otevře následně v Photoshopu (na soubor stačí kliknout myší), otevře se již otočený. Otáčet lze i několik obrázků najednou - funkce se aplikuje na všechny vybrané obrázky.
Kopírování a přesouvání obrázků - obrázky lze přesouvat klasickým způsobem drag and drop - kdy se přesunutím obrázku myší na nějaký adresář obrázek na nové místo překopíruje a v původním místě se smaže, nebo při současném stisknutí klávesy CTRL pouze překopíruje na nové místo, tj. bude existovat na disku na dvou místech.
Klasifikace obrázků - pro jednoduchou klasifikaci obrázků nabízí File Browser položku "Rank" - do tohoto pole lze napsat až 15ti znakový kód pomocí kterého lze později obrázky řadit. Někdo si tak funkcí může fotografie "známkovat" s tím, že po seřazení má lepší obrázky vpředu výpisu, jiný si je může řadit do jednoduchých kategorií, nebo třeba podle kódu zakázky či zákazníka. Tuto funkci samozřejmě nelze jakkoliv srovnávat s možnostmi katalogizačních programů, nicméně myslím, že řadě uživatelů může pomoci nastavit v obrázcích alespoň základní pořádek potřebný ke zpracování obrázků v rámci větší zakázky. TIP: pokud vyplňujete klasifikaci u více obrázků, můžete se mezi poli rychle pohybovat klávesou Tab (nebo Shift-Tab pro přechod zpět); to samé platí i při přejmenování obrázků. Obrázky lze také klasifikovat hromadně, ale pouze předpřipravenými klasifikačními písmeny A až E (označte obrázky a klikněte pravým tlačítkem myši).
Přejmenování obrázků - poměrně jasnou a standardní funkcí je možnost přejmenovat zvolený obrázek tím, že na současný název klikne myší a napíše název nový. Tato operace se již odehrává na skutečném souboru, tj. skutečně přejmenuje obrázek pro všechny ostatní aplikace. Specialitou nástroje je ale možnost hromadného přejmenování obrázků skrytá pod funkcí Batch Rename (funkci nalezne v menu prohlížeče dostupném po kliknutí na šipku v pravého horním rohu dialogového okna).
Funkce hromadného přejmenování umožňuje najednou změnit jméno buď u všech obrázků daného adresáře nebo u vybraných obrázků. Nově pojmenované obrázky přitom lze nechat ve stávajícím adresáři (stará jména tak nevratně zmizí), nebo je možné je přesunout do jiného vybraného adresáře (překopírují se tam kopie obrázku s novým jménem).
Nové jméno obrázku lze přitom složit pomocí několika proměnných - uživatel může například zadat klíčové slovo a nechat jej doplnit automatickým číslováním (auto1.gif, auto2.gif atd.). Tato funkce může nalézt uplatnění při třídění fotografií pořízených digitálním fotoaparátem, kdy jsou snímky podle různých výrobců kódovány buď datem pořízení nebo pouze pořadovým číslem.
Cache, aneb jak dlouho si vše Photoshop pamatuje?
Budete-li procházet prohlížečem různé adresáře obsahující obrázky jistě si všimnete, že první zobrazení náhledů trvá určitou dobu, po kterou se náhledy generují (mimochodem velmi rychle), při dalších návštěvách adresáře s již vygenerovanými náhledy se vše zobrazí okamžitě - a to naštěstí i při opětovném spuštění Photoshopu. Je tomu tak proto, že náhledy, rotace a klasifikace se ukládají do speciálního pomocného souboru Photoshopu, ze kterého File Browser získává informace i po vypnutí a opětovném zapnutí programu. To má však několik úskalí, které je třeba mít na paměti:
- náhledy, nastavení rotace a klasifikace jsou k dispozici pouze uživateli daného Photoshopu (ostatní ji nevidí, a to i když se pracuje s obrázky uloženými na síti). Potřebujete-li tyto informace sdílet s ostatními, pak je třeba použít funkci Export Cache, která do daného adresáře vytvoří soubory AdobePS7.md0 a AdobePS7.tb0. Jakmile File Browser programu (i z jiného počítače) narazí na tyto soubory, použije je a uživatel tak vidí okamžitě všechny náhledy a nastavení tak, jak byly uloženy. Se soubory pracuje Adobe Photoshop například i v případě, že jsou spolu s obrázky vypáleny na CD. Tj. funkci Export Cache nelze u adresářů, kde si dáte práci s klasifikací nebo otáčením obrázků jinak, než doporučit. O tato data můžete totiž přijít i tak, že adresář s obrázky přejmenujete - v takovém případě prohlížeč vytvoří pro daný adresář vše znovu ze zdrojových obrázků, pokud tedy neobjeví v daném adresáři zmiňované soubory AdobePS7.md0 a AdobePS7.tb0.
- za druhé je důležité si uvědomit, že data jsou do pomocného souboru ukládána neustále při každém prohlížení nových souborů - pomocný soubor tak může časem pořádně narůst a je třeba jej proto pravidelně promazávat. K tomu slouží funkce Purge Cache, která by se měla v případě pravidelného používání prohlížeče užívat opravdu také pravidelně.
Tip na závěr: File Browser lze mít otevřeny pod hlavními obrázky upravovanými v Photoshopu. Je však dobré si uvědomit, že tak zbytečně neustále spotřebovává výkon počítače - lepší je použít funkci Dock to Pallete Well a schovat si celý prohlížeč do palety Photoshopu.
Prohlížeč s aktuálním nastavením pak vyvoláme kliknutím na jméno palety.
TIP2: Chcete-li pomocí prohlížeče otevřít dokument obsahující hodně vrstev, tak aby všechny viditelné vrstvy byly sloučené do jedné, stačí při dvojkliku na otevíraný soubor stisknout Shift + Alt. Do Photoshopu se pak otevře "plochá" verze obrázku, kterou program ukládá do PSD a TIFFu automaticky (pokud tato volba nebyla ručně odznačena při původním ukládání obrázku do souboru).
Závěr?
File Browser je velmi praktická součást Adobe Photoshopu 7. Nepředstavuje sice klíčovou funkci programu, ale jde o nástroj, který si určitě oblíbí drtivá většina uživatelů.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Co nového přináší Adobe Photoshop 7?
- Novinky v Adobe Photoshopu 7 - File Browser
- Novinky v Photoshopu 7 - Patch Tool (Záplata)
- Novinky v Photoshopu 7 - Healing Brush (Retušovací štětec), 1. díl
- Novinky v Photoshopu 7 - Healing Brush (Retušovací štětec) - dokončení
- Novinky v Photoshopu 7 - štětce podrobně
- Adobe Photoshop 7.0 CZ v prodeji
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
9. ledna 2025
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
9. ledna 2025
Profesionální scaner Scanner Heidelberg TOPAZ I. optické rozlišení bez interpolace 3800DPI
-
17. ledna 2025
-
21. ledna 2025