CINEMA 4D R14: nové funkce (02) – kalibrace kamery - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Digitální video

CINEMA 4D R14: nové funkce (02) – kalibrace kamery

22. srpna 2012, 19.37 | Jednou ze zajímavých novinek CINEMY 4D R14 je nástroj pro srovnání kamery podle fotografie. Tim nemyslím jen prosté zachycení úběžníků a z toho analýza ohniskové vzdálenosti, ale také, pokud to je možné, i základního modulu velikosti scény.

 

 

 

Tedy rekonstrukce fotoaparátu z obrazu. Nikoli kamery ve smyslu filmu, protože to nám nástroj neumožňuje. Je určen jen a pouze pro srování kamery k fotografii, nikoli k videu. Toto zarování bylo možné provádět i ručně, ostatně už jsem jej kdysi prezentoval v jednom z výukových videí. Nová vlastnost CINEMY 4D R14 je ale podstatně efektivnější a také rychlejší.

 

CINEMA 4D R14, nové funkce (02) – kalibrace kamery 

 

Postup v kostce

 

Základem všeho je samozřejmě kamera, na kterou nastavíme pomocí Správce objektů vlastnost Kalibrace kamery. Ta je klíčem ke všemu. Pomocí této funkce načteme nejdříve zpracovávanou fotografii. Měli bychom ji ale nejdříve upravit. Zejména odstranit deformaci obrazu zaviněnou použitým objektivem, protože systém CINEMY 4D není schopen tyto deformace korigovat a navíc by mohlo dojít k tomu, že výsledný obraz nebo video bude deformován hned dvakrát. Nejdříve je deformovaný samotný obraz na pozadí – fotografie a následně můžeme například deformovat i samotnou fyzikální kameru. Tedy pravidlo zní: upravit deformaci v obrazu. 

 

Další činnost se již týká samotného zarovnání. Je nutné přejít na další záložku a vybrat si, zda využijeme zadání čar jdoucích do úběžníků (respektive čar, které vlastně polohy úběžníků definují), anebo zda použijeme mřížku. Mřížka je výhodnější pro planární plochy, u kterých máme patrné rovnoběžné (v reálu) rohové body. Klasickým příkladem budiž například dlažba. Jinak se ale jedná jen o zjednodušený systém čar jdoucích do úběžníků. 

 

Při práci, ať s tím či oním, je v místě, kam chceme umístit bod čáry anebo mřížky, také místo přiblížení. Jakési lupy. Ta je zobrazena ve vlastním okénku plujícím vedle aktivního kurzoru. Nastavení této lupy samozřejmě můžeme upravit.

 

Je-li vše zadáno, ať čáry nebo mřížka, stačí jen systému sdělit, které čáry patří které ose, respektive směru. Toto zadání se definuje pomocí klávesy Shift a kliknutím na čáru. Ta postupně nabývá barvy červenou, zelenou, modrou nebo šedou. Jinými slovy – barvy os, nebo nic. Po dokončení zadání (případně pro všechny tři úběžníky) je bezprostředně propočítána kamera. Pokud navíc chceme zanalyzovat pozici kamery, můžeme využít tzv. připínáček. Díky němu lze absolutně vypočítat jak polohu kamery, tak velikost modulu (spolu se zadáním velikosti v jedné z os). 

 

Kalibrace kamery je vynikající pomůcka, navíc skvěle zpracovaná. Není až tak komplexní jako specializované systémy, ale je dostatečně nativní a také výkoná pro 95 % případného užití. A to je jednoznačně dost. 

 

Co mi v nástroji/vlastnosti chybí? Možnost „oddeformovat“ obraz, jinými slovy jej narovnat, a také možnost zpracovat animace. Jinak je perfektní. Video je na Vimeo.com.

 

Pavel ZochPh.D.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: