Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Poznejte Scribus aneb sazba ve stylu open source (1): Prostředí a práce s dokumenty
1. února 2006, 00.00 | V souvislosti s uveřejněním první testovací podoby sázecího programu Scribus pro
platformu Windows jsme se rozhodli našim čtenářům přiblížit daný produkt trochu blíže.
Vždyť jaké jiné řešení poskytuje zdarma pokročilé funkce pro počítačovou sazbu, které
bychom jinak našli jen u drahých komerčních programů.
O sázecím programu Scribus jsme na Grafice psali již několikrát: není divu, neboť se jedná o řešení, které dnes patří k tomu nejzajímavějšímu, co lze (nejen) ve světě open source software najít. Ambice vytvořit produkt, schopný alespoň částečně konkurovat aplikacím jako jsou QuarkXPress či Adobe InDesign je samozřejmě velmi smělá, ale, jak se při pohledu na Scribus zdá, zřejmě docela dobře realizovatelná. Až dosud jsme se nicméně mohli spokojit pouze s rámcovým přiblížením produktu, neboť jeho domovskou platformou je v oblasti publikování přece jen málo rozšířený Linux. V těchto dnech byla ale vypuštěna první testovací nativní verze (1.3.2 devel.) pro platformu Windows (existuje pak i nativní podoba pro Mac OS X), která nás přivedla k záměru přiblížit Scribus, jeho současné možnosti ale i nedostatky poněkud blíže formou několikadílného seriálu. Domníváme se totiž, že i když se zatím jedná o řešení nehotové (samotní tvůrci varují před používáním dané verze v rámci publikačních projektů), je již natolik zajímavé, že za přiblížení stojí.
Dnes se takto podíváme především na prostředí programu a základy práce s dokumenty. Těm, kdo by pak chtěli mít ještě před dalším čtením jasno, co zhruba lze od Scribusu očekávat, pak doporučujeme naše starší články na dané téma (které nicméně vzhledem k datu svého vzniku mnohé současné důležité vlastnosti daného produktu nezmiňují).
Prostředí Scribusu
K Windows verzi
Námi testovaný pokusný port pro Windows má své stránky. Na nich je možné jak stažení instalačního souboru (17,33 MB je na řešení pro kvalitní sazbu skutečně úctyhodně nízký objem), tak získání dalších informací. Dozvědět se lze takto, že Scribus v současnosti můžete provozovat pouze ve Windows 2000 SP4 nebo Windows XP, jiné verze nejsou podporovány. Provozní nároky jsou každopádně poměrně skromné (Pentium III a vyšší o rychlosti alespoň 750 MHz, 256 MB RAM a více), pro optimální výkon je doporučeno vypnutí XP Themes. Zásadním doplňkem, který je zapotřebí instalovat, je Ghostscript, bez kterého jinak nebude fungovat zpracování EPS a PostScriptu. Port je deklarován jako beta software, občas dochází k pádům a například překreslování obrazovky či jiné operace prováděné v aplikaci zejména u rozsáhlejších dokumentů nepatří bohužel k těm nejrychlejším. Podle dokumentace je rovněž Scribus hodně háklivý na použití špatně vytvořených písem. Ale celkově se dá určitě s touto podobou Scribusu pracovat, resp. pohrát si s vlastnostmi tohoto řešení a připravit se tak na verzi stabilní. Každopádně je třeba se smířit se značně nehotovou dokumentací - leccos se ostatně asi bude ještě dopracovávat.
Prostředí
Scribus se v mnohém snaží napodobovat to, co uživatelé znají od komerční konkurence. Stránková montáž probíhá tedy důsledně WYSIWYG v jednom či více oken (ale pro rychlé úpravy je zde story editor textu a vypnout či omezit lze třeba zobrazování grafiky), k ovládání programu se užívá jak nabídek a nástrojových panelů, tak řady odpovídajících paletek. Plně konfigurovatelné jsou klávesové zkratky přiřazené jednotlivým příkazům a k dispozici jsou i lokalizace pro různé jazyky. Pokus o českou existuje, ale je zatím značně nehotový, soudě dle lamentu, který jsme nalezli na Internetu by pak autor dané lokalizace velmi přivítal pomoc dalších dobrovolníků (najde se mezi čtenáři Grafiky, často dobře obeznámenými s typografií, nějaký takový?). Kapitolou samou o sobě je využití funkcí Scribusu pomocí skriptovacího modulu pro jazyk Python (kterému se budeme věnovat podrobněji někdy příště): již v dodávce produktu je několik skriptů, které naznačují jak silné mohou být možnosti takovéhoto zpracování.
Předvolby
Za zmínku stojí i nastavování předvoleb programu. Možnosti jsou zde vskutku bohaté a pokrývají prakticky všechny funkce Scribusu. Řadu těchto nastavení pak lze nastavit a uložit individuálně pro daný dokument. V předvolbách jsme nemohli přehlédnout možnost automatizovaného ukládání dokumentu v zadaném časovém intervale. A co více, Scribus disponuje zajímavým, propracovaným systémem odvolávání změn (zaznamenání historie akcí, které lze odvolávat/aplikovat jak pro celý dokument, tak i individuální objekty), jež ovšem zatím evidentně nepracuje naplno (nezohledňuje se například editování obsahu rámečků aj.). Především tím, že jde o první pokusný port si pak vysvětlujeme také některé nedostatky rozhraní. Konkrétně je to třeba absence funkce drag & drop či nesnadná změna velikosti u ovládacích paletek (za okraj chytejte velmi opatrně).
Historie akcí
Práce s dokumenty
Scribus pracuje s vlastním dokumentovým formátem, který je postaven na XML. To mimo jiné znamená, že v nekomprimované podobě (možná je i komprimace pro šetření diskového prostoru či snazší přenosy) je dokument Scribusu čitelný a editovatelný libovolným textovým editorem (málo pravděpodobné využití), snadno zpracovatelný jinými nástroji pro XML (výhledově velmi zajímavá možnost) a konečně pak i přenositelný mezi platformami a více odolný proti poškození (značně užitečné vlastnosti, které jsme zatím dopodrobna neověřovali).
Vytvořit dokument lze buď zcela od základu nebo s pomocí šablony či skriptu. V prvním případě je možno nastavit řadu parametrů, jako jsou layout (jednostránkové, dvoustránkové, 3- a 4-stránkové skládání), velikost, orientace, geometrie (okraje) či počet stránek, stránky lze automatizovaně vyplnit textovými rámečky. K načítání šablon se nabízí překvapivě dobře vybavené prostředí, které nabídne seznam šablon rozdělený do skupin, ke každé šabloně jsou připojeny základní údaje o jejich nastaveních. Součástí dodávky je několik šablon použitelných třeba k tvorbě časopisu či brožury, další lze najít na stránkách projektu.
Konečně třetí, v jiných sázecích aplikacích méně obvyklou (byť obvykle možnou) variantou, je tvorba dokumentu s pomocí skriptu. Zajímavost této metody dokládají ukázky dodávané s produktem. Ty dokáží například vygenerovat kalendář (pro různé jazyky a roky, různého vzhledu) či vzorník písem (volba písem do vzorníku, generování jednotlivých stránek, vytvoření odpovídajícího obsahu) - vskutku záležitosti, které stojí za bližší vyzkoušení.
Scribus neumí načítat konkurenční formáty, tedy dokumenty InDesignu, QuarkXPressu či PageMakeru. Zajímavé zde je, že podle (námi neověřovaných) informací z diskuzních fór open source komunita od vývoje příslušných funkcí ustoupila, když svého času poměrně narazila při tvorbě filtru pro převod dokumentů QuarkXPressu (varování ze strany společnosti Quark před neautorizovaným rozkódováním formátu), otázkou je, jak se věci změní v nejbližší budoucnosti, když třeba právě Quark hodlá formát XPressu zpřístupnit v XML podobě. V seznamu importovatelných formátů pak nenalezneme ani dokumenty Wordu či RTF. Tím ale (z pohledu někoho zásadní) nedostatky končí a začínají poměrně dobré zprávy. Scribus je především velmi dobře propojen s OpenOffice a tak zejména načtení dokumentů textového procesoru Writer (přes který lze zkonvertovat velmi dobře právě RTF a DOC dokumenty) probíhá velmi uspokojivě. (U obrázků ve formátu kreslicí aplikace Draw nicméně zamrzí podpora pouze staršího formátu sxd.) Scribus také umí zpracovat HTML (značně omezená sada tagů) a dále textové soubory s oddělovači (jedna z možností jak zajistit rychle databázový výstup). A za rozhodně nadstandardní si dovolujeme označit možnosti práce s grafikou ve formátech EPS či PostScript (velmi solidní zpracování díky nasazení Ghostscriptu), PDF a formátech bitmapových (JPEG, TIFF, PNG, PSD aj.), když třeba PSD export zachovává a dále dovoluje využít nastavení vrstev či ořezových cest a u JPEG fotografií lze pracovat i s EXIF informacemi. Scribus se pak snaží nabídnout i podporu vektorové grafiky ve formátu SVG, a to především takové, kterou vytváří kreslicí program Inkscape, kompatibilita zde nicméně podle našich zkušeností není zcela stoprocentní. Každopádně i tak vypadaly třeba dodatečné možnosti úprav cest v takto importovaných grafikách hodně zajímavě. Blíže se pak k importu textu i grafiky vrátíme v dalších pokračováních tohoto seriálu.
Úpravy importované SVG grafiky
Mimo prostého uložení dokumentu je ve Scribusu k dispozici export do různých formátů (PDF, EPS, obrázkové formáty aj.) a také funkce Collect for Output (dokument a jeho obrázky či písma se uloží do adresáře pro odeslání na jiné pracoviště). Zmíněným možnostem se budeme opět blíže věnovat někdy příště.
Závěrem
Tolik zatím k základům práce ve Scribusu. Příště se podíváme na práci se stránkami a objekty, přičemž můžeme čtenáře dopředu ujistit, že zajímavých vlastností zde bude skutečně hodně.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Poznejte Scribus aneb sazba ve stylu open source (1): Prostředí a práce s dokumenty
- Poznejte Scribus aneb sazba ve stylu open source (2): Stránky a objekty
- Poznejte Scribus aneb sazba ve stylu open source (3): Text
- Poznejte Scribus aneb sazba ve stylu open source (4): Grafika
- Poznejte Scribus aneb sazba ve stylu open source (5): Barvy, výstup, skriptování
- Scribus: zajímavá platforma pro elektronické publikování?
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024