Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Jak se skenuje se SilverFastem, 6.díl
17. února 2006, 00.00 | V dnešním díle o SilverFastu - účinném softwaru pro ovládání skeneru a digitalizaci snímků, si v praxi ukážeme něco z oblasti správy barev. A sice, naučíme se, jak pomocí SilverFastu správně provést kalibraci skenneru.
Máme zde v pořadí již šestý článek, zabývající se účinným softwarem pro ovládání skenerů - SilverFastem. V minulosti jsme si již ukázali základy skenování různých předloh, dále rekonstrukce poškozených a starých obrázků, dokonce i barevné korekce. Dnes se pustíme do neméně praktické záležitosti, tentokrát se zaměříme na správu barev. Naučíme se, jak korektně provést kalibraci našeho skeneru (neboli vytvořit nový ICC profil). Jen pro úplnost, malá rekapitulace předchozích dílů neuškodí.
- Skenování se SilverFastem, 1.díl: Odrazné předlohy
- Skenování se SilverFastem, 2.díl: Průsvitné předlohy
- Skenování se SilverFastem, 3.díl: Restaurování snímků (prach / škrábance)
- Skenování se SilverFastem, 4.díl: Odstranění šumu a zrna
- Skenování se SilverFastem, 5.díl: Barevné korekce
Color Management
Nastavení správy barev slouží k věrnému a správnému barevnému zobrazení skenovaných předloh na vašem PC. Jelikož ale Skenner, potažmo aplikace SilverFast sama o sobě nemůže vědět, jaké barvy jsou ty správné, musíte mu to "říci". Jinými slovy, je potřeba provést správnou kalibraci barev. Nejprve musíte zvolit odpovídající - identický barevný prostor v SilverFastu a vašem počítači - Photoshopu. Jako první bod si tedy otevřete Photoshop - Úpravy - Nastavení barev a zvolíte v záložce Pracovní prostory - Adobe RGB (1998) . Tento režim poskytuje velký barevný rozsah (gamut) a hodí se právě pro převody dokumentů do CMYK prostoru (tento mód je doporučován právě pro skenování a podobně).
Poté je nezbytné provést to samé v SilverFastu, abychom pracovali ve stejném prostoru (jinak by nám byla kalibrace k ničemu). Spustíme SilverFast a v základním dialogovém oknu klikneme na ikonu Options (Možnosti).
V následujícím okně rozbalíme roletu CMS (Color Management) . Ve skupině Color Management (v horní části okna) nastavíme - Internal - Monitor: Automatic a v následujícím podokně profilů - Profiles for ICM: Adobe RGB (1998) . Nyní můžeme změny uložit a zavřít (Apply + OK).
Teď jsme připraveni pro vytvoření nového ICC profilu a můžeme přistoupit k samotné kalibraci. K tomu použijeme normalizovaný IT8 terč, jenž by měl být v základním vybavení SilverFastu (my jsme použili kalibrační terč Kodak Q-60 R2). Jako první umístíme předlohu (IT8 terč) do skenovací plochy. Dávejte pozor na správné a rovné umístění předlohy a pozor na prach a další nečistoty. Stiskněte Prescan. Objeví se vám náhled.
Dále klikněte na ikonu IT8 calibration (přesně uprostřed panelu ovládacích tlačítek - červeně označená). Tím zobrazíte další identifikační terč (jakási síť s jednotlivými okny pro každý barevný odstín). Zároveň se vám spustí nové dialogové okno IT8 Calibration.
Onu "síť" musíte umístit přesně do vytyčeného barevného prostoru na skenovanou předlohu - kalibrační terč, tak jak to je zobrazeno na okně IT8 Calibration (viz následující obrázek). Zde je potřeba, být zvlášť důsledný a přesný, aby jednotlivá okna nepřesahovala do více barevných odstínů. Máte-li hotovo, stiskněte Start.
Nyní probíhá již samotná kalibrace. Chvíli to potrvá - něco kolem 20-30 sekund. Pokud jste vše udělali správně, SilverFast automaticky otevře z vašeho PC nabídku referencí pro kalibrační IT8 terče (složky ve formátu txt, z nichž každá obsahuje spektro-fotometrické hodnoty použitého terče). Nyní musíte podle výrobce (LaserSoft Imaging nebo Kodak - což je náš případ), typu (Reflective, Transparency) a identifikačního čísla vybrat správný soubor a potvrdit - Otevřít. Veškerá požadovaná data najdete na kalibračním terči.
Jako poslední krok ještě musíte svůj nově vytvořený ICC profil uložit na HDD vašeho PC. A sice pod cestu: Windows.....Drivers - color. Pak již stačí jen zadat název a nový profil je vytvořen.
Pokud jste provedli vše korektně, pomocné dialogové okno vám potvrdí, že kalibrace proběhla úspěšně - "Calibration was successful" (viz obrázek).
Toto dialogové okno potvrdíte OK a tím je kalibrace nyní kompletní a aktivní. Pro kontrolu vám úspěšné provedení operace bude od teď zároveň signalizovat také ikona IT8 Calibration (na vertikální ovládací liště uprostřed), která je nyní místo šedé zbarvena do modra.
V záložce Option, pod základním dialogovým oknem SilverFastu, v kolonce "ICC Profiles", máte nyní nastavenou vaši aktuální kalibraci. Profilů můžete podle potřeby stejným způsobem vytvořit více.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024