Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
skenerista, osvitář
Jak se skenuje se SilverFastem, 4. díl
1. února 2006, 00.00 | V dnešním tutoriálu se po delší odmlce opět vracíme k našemu seriálu, zabývajícím se SilverFastem, coby účinným pomocníkem pro ovládání skeneru a digitalizaci snímků. Dnes si ukážeme, jak odstranit z fotografií zrno a šum.
V prvních dvou dílech jsme se věnovali základům skenování - reflexním a transparentním předlohám. Ve třetím díle jsme si představili pokročilejší postupy z oblasti "Restaurování starých snímků" - konkrétně odstraňování prachu a škrábanců. Dnešním tutoriálem nepřímo navážeme na předchozí díl a budeme pokračovat v podobném duchu. Ovšem s tím rozdílem, že tentokrát se naučíme odstraňovat z fotografií další nežádoucí artefakty, kterými jsou zrno a šum.
- Skenování se SilverFastem, 1.díl: Odrazné předlohy
- Skenování se SilverFastem, 2.díl: Průsvitné předlohy
- Skenování se SilverFastem, 3.díl: Restaurování snímků (prach / škrábance)
Možná někdo namítne, že redukci zrna a šumu přeci můžete provést dodatečně až v některém z grafických programů?! Ale proč to dělat složitě, když to jde jednoduše a navíc již během samotného skenování. Samozřejmě záleží na fotografii - v jakém je stavu a jak silně se zde projevuje šum a zrnitost. Takže jako první samozřejmě vložíme předlohu do skenovacího zařízení. Pozor na čistotu a správné, rovné umístění do skenovací plochy.
Základní nastavení
Máme-li vše na svém místě, spustíme SilverFast a začneme tím, že si správně nastavíme všechny potřebné parametry. Nejprve v roletce General nastavíme správný režim Normal, Batch - sólově nebo dávkově (zde stačí Normal), dále typ předlohy - v našem případě Reflective a do třetice typ skenování: Positive.
Poté stiskneme tlačítko Prescan pro zobrazení náhledu skenovaného snímku. Nyní si nastavíme aktuální snímanou plochu - obrázek ořízneme. V případě potřeby můžeme ještě provést dodatečné úpravy (např. otočení - rotaci). To však zde již není potřeba.
Další parametry
Máme-li náhled takto připraven, přepneme na roletku Frame a zadáme ostatní parametry: bitovou hloubku (nejvyšší, tj. 48 bitů), typ obrázku (standard, nebo přesnější definici - krajina, noc, sníh, atd.) a na závěr velikost a rozlišení. Posledně jmenované parametry opět volíme s rozmyslem (je zbytečné vysoké rozlišení, tiskneme-li snímek do formátu 10 x 15 cm). Navíc výsledný datový objem obrázku dosahuje při vysokých hodnotách desítky megabajtů, proto doporučujeme zvolil rozlišení dle reálných potřeb.Velikost nastavíme v palcích (inches), cm nebo obrazových bodech (pixels), rozlišení nastavíme v "dpi", udávající počet obrazových bodů na palec (1 inch = cca 2,54 cm). A na závěr nás čeká to nejpodstatnější - nastavení požadovaného filtru. My zadáme GANE - filtr, odstraňující zrnitost a šum.
Výběrem položky GANE se nám automaticky aktivuje nové okno které zobrazí dvojici náhledů, z nichž v tom levém máme obraz ještě před úpravami a pravý nám ukáže obraz již upravený! Na novém okně (přesněji spíše dvoj-okně) stiskneme Prescan, čímž se nám kurzor změní na výběr (tvaru čtverce). Tímto čtvercem si na velkém náhledu vybereme oblast, kde je zrnitost dobře patrná a klikneme na ní. Tím spustíme import vybrané části do obou oken náhledu filtru GANE.
Černobílého náhledu se nenechte zmást, ten je tam jen pro ukázku, že je možné pracovat také v monochromatickém módu (stačí zaškrtnout "Monochrome"). Jinak výběr lokality na snímku závisí čistě na vás, ale je dobré zvolit místo s nejpatrnější zrnitostí nebo šumem. Dalším krokem už je samotné nastavení redukce zrnitosti nebo šumu, kterou lze nastavit buďto automaticky (Low, Medium, High), nebo manuálně (Custom). Automatická volba je většinou nejpoužívanější a převážně postačí.
Pokud však chcete mít větší kontrolu nad výsledkem, je lepší zvolit manuální (Custom) mód. Ten aktivujeme kliknutím na ikonku "Panáčka" pod nápisem "GANE Parameters". Zde nastavujeme intenzitu "vyhlazení" a práh (přechody mezi jednotlivými obrazovými body), ovšem v tomto případě se jedná o velice citlivou záležitost, do které by se měli pouštět jen pokročilí uživatelé. Zde je potřeba být opatrný a nastavovat oba parametry jen velmi zlehka. Cílem je snímek tak akorát "vyhladit", ale ne až příliš rozostřit - zkrátka dosáhnout kompromisu mezi tím (my si zvolíme citlivost cca 45% a práh 24%). Na obou oknech je patrný jasný rozdíl.
Pro lepší orientaci a větší přehled si můžeme celou vybranou část přiblížit pomocí lupy - a to až 8x zoomem.
Máme-li tedy nastavenou redukci zrnitosti a šumu (ať již za asistence automatického nastavení a nebo svépomocí), můžeme nyní přistoupit k poslednímu kroku. A sice stisknout OK (na okně GANE) a pak už jen pro jistotu překontrolovat správné nastavení všech parametrů...a stisknout SCAN. Pak již jen zadáte cestu, kam si přejete fotografii uložit, vše potvrdíte a máme hotový snímek s jednoduchou úpravou zrna a šumu.
Porovnání úrovně GANE - úrovně vyhlazení (od shora dolů - malá, střední, velká).
Eliminace zrna a šumu
"GANE® Grain and Noise Elimination" aneb redukce zrnitosti a šumu již v náhledu, představuje účinnou metodu, jak se zbavit nežádoucích artefaktů (jako je zrno nebo šum) na snímcích. Funkce GANE odstraňuje překážky při skenování vysoce citlivých filmů. Algoritmus vyhlazení šumu umožňuje softwarovou cestou redukovat ostré hrany a nepřirozené barevné skvrny (zrno a šum). Hodně se zde používá rozostřování, které vede k pozvolnějším přechodům mezi jednotlivými obrazovými body. Ovšem právě proto je třeba dávat zvýšený pozor při manuálním nastavování parametrů.
Původní předloha
Výsledný obrázek
Závěr
GANE: Grain and Noise Elimination představuje jednoduchou, ale účinnou funkci, která je pomocí SilverFastu nastavitelná jednoduše - v několika nepříliš složitých krocích. Náročnější a pokročilejší uživatelé, mohou dát přednost i manuálnímu nastavení. Samozřejmostí zůstává interaktivní náhled snímku. Význam funkce GANE - Grain and Noise reduction, uplatníte zejména u konstrukčně starších skenerů a digitálních kamer.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024