Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
DTP Tools Annotations: načtěte poznámky z PDF přímo do InDesignu
Adobe InDesign 2011
21. července 2011, 00.00 | Zpracováváte v InDesignu často korektury provedené v PDF dokumentu? Pak by pro vás mohl být velkým pomocníkem nový plugin Annotations, který dovoluje PDF anotace přímo načíst do dokumentu InDesignu. Více podrobností přinášíme v tomto článku.
Využití PDF k připomínkování, schvalování a korekturování dokumentů patří z jedněm z obvyklých cest pre-pressového zpracování publikace (jinou variantu představují zejména různé redakční editory, resp. systémy, a na obzoru jsou třeba i nové slibné cesty spolupráce skrze cloud dokumenty). Obvyklou praxí v Adobe InDesignu je export náhledu zvolených stránek dokumentu do PDF souboru, který se pak zašle spolupracovníkům (redaktoři, editoři, korektoři) či klientům k připomínkám. PDF náhled lze přitom komentovat s pomocí mnoha rozmanitých nástrojů nejen v komerčním Acrobatu, ale po příslušném nastavení i v bezplatném Readeru. Poté, co sazeč obdrží zpět dokument s poznámkami, provede odpovídající zapracování změn do zdrojového dokumentu InDesignu, daný cyklus lze pak i několikrát opakovat.
Na první pohled je zřejmé, že přenášení poznámek mezi PDF dokumentem a InDesignem je poměrně pracné a náchylné k chybám, a to i při zobrazení na velkém monitoru či více monitorech, jenž umožní vedle sebe vidět jak PDF, tak InDesign dokument. Daný problém slibuje do značné míry vyřešit nový plugin InDesignu Annotations z dílny známé společnosti DTP Tools. V současnosti je k dispozici v betaverzi, nicméně po vypršení čtrnáctidenní trial lhůty je třeba jej zakoupit, a to za cenu 59 euro. Dostupný je takto pro InDesign CS3-5.5 na platformách Mac i Windows – široký záběr podporovaných verzí zde jistě potěší.
Po instalaci přidávají Annotations do prostředí InDesignu stejnojmenný panel. Jeho prostřednictvím lze načíst poznámky z jednoho či více PDF dokumentů. Pro korektní zapracování vyznačení textových úprav a poznámek závislých na vzdálenosti je zapotřebí, aby jednotlivé stránky v PDF a InDesignu byly rozměrově shodné. Při načtení lze zvolit pouze vybrané stránky PDF dokumentu, takto je možná i kumulace vícero korektur téhož dokumentu apod. Korektně lze zpracovat i poznámky z PDF obsahující dvojstránky. Podporováno je zpracování textových editací, nalepovacích lístečků, zvýraznění textu, podtržení a přeškrtnutí, callout boxů a různých vektorových objektů, volná malba nicméně v této verzi podporována není. Při importu lze určit jaký typ poznámek má být do dokumentu načten a jaký nikoliv.
Načtené anotace lze v InDesignu procházet a spravovat jak na zmíněném panelu Annotations, tak i přímo v dokumentu, při dodržení požadavků na shodu zdrojového a PDF dokumentu přitom umístění poznámek odpovídá přesně původní pozici v PDF. U poznámek spojených se zpracováním textu je možné jejich automatické přímé zapracování do dokumentu pouhým stiskem tlačítka (po jedné nebo všechny naráz), není tedy zapotřebí nic přepisovat.
Sazeč či designér má takto poznámky mnohem lépe při ruce přímo v layoutu a zapracování jejich obsahu je tudíž rychlejší, efektivnější a méně náchylné k chybám. K dispozici je přitom jednoduchý mechanismus dovolující jak „odškrtnout“ zapracovanou poznámku, tak případně odmítnout změnu či poznámku přímo vymazat. Možné je také vkládání vlastních nalepovacích lístečků s textovými poznámkami a tedy rozšíření poznámkového workflow přímo v InDesignu. Postupy zpracování v Annotations jsou přehledně ukázány na tomto videu.
Annotations jsou velmi zajímavým pluginem, který může být velmi užitečný na většině pre-pressových pracovišť. (Načítání poznámek z PDF dokumentů do InDesignu nabízí i Recosoft PDF2ID – způsob jeho použití je ovšem od Annotations značně odlišný, nemluvě pak o ceně. ) Jeho nasazení může výrazně šetřit čas i zpřesnit zpracování v různorodých komentářových workflow. Bude tedy určitě zajímavé sledovat, nakolik se doopravdy ujme a s jakými jeho případnými rozšířeními přijde výrobce v dalších verzích.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024