Em Software DocsFlow: revoluce ve zpracování dokumentů v InDesignu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Em Software DocsFlow: revoluce ve zpracování dokumentů v InDesignu?

Adobe InDesign 2011

29. června 2011, 00.00 | Přinese plugin DocsFlow revoluci ve zpracování textu v InDesignu? Možná ano, neboť dovoluje do dokumentů InDesignu linkovat „cloud“ dokumenty z Google Docs. Jaké jsou výhody a budoucí výhledy daného pluginu, resp. příslušné importní metody?

Společnost Em Software, známá dosud zejména svými produkty (EmData, EmCatlog, Xtags) pro publikování z databází a souborů s tagy v prostředí InDesignu a QuarkXPressu, nabídla nedávno v betaverzi nový plugin InDesignu DocsFlow. Toto zatím dosti jednoduché řešení nabízí koncept, který má dle našeho názoru šanci změnit zásadním způsobem dosavadní praxi ve zpracování dokumentů v InDesignu (potažmo sázecích aplikacích jako takových). DocsFlow totiž umožňuje do dokumentu InDesignu linkovat dokumenty známé online cloud služby Google Docs. Jak toto řešení v současnosti funguje? V čem je jeho princip tak převratný? A jaké jsou další plány výrobce pro daný produkt? To jsou otázky, na které se pokoušíme odpovědět v tomto našem článku.

Základní přiblížení

DocsFlow je v současnosti k dispozici pouze pro macovskou verzi InDesignu CS5/5.5, Windows verze je nicméně přislíbena. Ovládání doplňku je velmi snadné a popisuje jej tento online manuál. V podstatě zde jde o využití jediného příkazu (File-Place from Google Docs) pro linkování nebo umístění Google Docs dokumentu (či dokumentů) do dokumentu InDesignu. Za účelem tohoto importu se přitom uživatel musí přihlásit do odpovídajícího Google Docs účtu, poté vybírá dokument z odpovídajícího seznamu načteného online (je tedy zapotřebí připojení k Internetu).

docsflow1f.jpg

Dokument z Google Docs je možno linkovat do dokumentu InDesignu stejným způsobem jako dokumenty ve formátech textových procesorů a editorů či spreadshetů. K dispozici je takto odpovídající synchronizace pro zohlednění úprav provedených v prostředí Google Docs či InDesignu (indikace pomocí odpovídajících ikon na panelu Links). V prostředí editoru článků lze přitom změny trasovat. Z palety Links lze i otevřít Google Docs k editaci v prostředí dané služby. Možné je rovněž umístění obsahu dokumentu bez linkování, podstatně zajímavější je ale první ze zmíněných možností. Mimochodem, převod z Google Docs do InDesignu je zajištěn s využitím ICML, tedy jazyka textových tagů InDesignu, resp. redakčního editoru InCopy. Paleta Links pak poskytuje ohledně linkovaného dokumentu řadu informací převzatých z jeho metadat, konkrétně to jsou údaje o názvu, autorovi, formátu, velikosti, datu modifikace či vložení apod.

Způsob převodu je v současnosti plně v rukou pluginu a uživatel tedy nemůže využít vlastní nastavení, obdobná tomu, co je k dispozici například pro import z Wordu. Nicméně výchozí nastavení od výrobce zřejmě vyhoví v řadě případu (čím méně „exotického“ formátování, tím lépe), neboť se převádí nejen formátování textu (řezy, konce řádků a odstavců, výčty, odstavcové styly), ale rovněž tabulky, obrázky (coby vložené grafiky v ukotvených rámečcích), odkazy a poznámky.

docsflow2f.jpg

Proč revoluce?

I jednoduchá myšlenka může mít dalekosáhlé důsledky, což v případě DocsFlow platí v podstatě stoprocentně. Provázání dokumentu InDesignu s obsahem Google Docs řeší řadu současných palčivých problémů spojených se zpracováním textu v pre-pressovém workflow. Odpadají takto zejména zdlouhavé a k chybám náchylné procesy předávání textových podkladů a jejich následné editace ze strany klienta, editora či redaktora (náhledy v PDF apod.). Jistě, stejně efektivně lze dané problémy řešit použitím redakčního editoru InCopy či dokonce komplexních redakčních systémů, jenž dovolují editaci článků v prostředí webového prohlížeče. Nejedná se ovšem o nijak laciná řešení a čas zabere i jejich instalace a zaškolení obsluhy. Google Docs jsou oproti tomu zdarma, dostupné komukoliv, jejich ovládání je snadné, a co je ještě důležitější, dovolují snadno realizovat skupinovou editaci.

Daný způsob online synchronizace dovoluje (zatím ale jen omezeně) řešit i jiný obvyklý (často spíše nesplnitelný požadavek) zadavatelů tiskových zakázek: předání finální podoby zpracovaného textu k případnému pozdějšímu využití. Namísto složitého exportování stačí „pouze“ dohlédnout na to, aby se do Google Docs opravdu umístila poslední verze daného článku (automatizovaný zpětný převod z InDesignu do Google Docs je otázkou příštích vylepšení pluginu).

Nicméně samozřejmě, jsou zde i mnohá „ale“. Redakční řešení zmíněná výše totiž oproti Google Docs poskytují uživateli skutečně věrný náhled vysázené podoby textu, což urychluje zpracování zejména v případě tzv. copyfitu, tedy korektního „napasování“ textu do příslušných rámečků v InDesignu. Navíc je v jejich funkční výbavě sada formátovacích prostředků, které dokáží naplno využít možnosti formátovacího enginu InDesignu (ale příliš mnoho možností na straně editora zde může být pro leckterého sazeče spíše noční můrou nežli vítanou pomůckou).

Závěrem

Myšlenka stojící za DocsFlow vypadá skutečně velmi zajímavě, řešení je ale zatím jen ve velmi rané fázi. Mohlo by se nicméně posunout významným způsobem, pokud by Em Software realizoval alespoň některé z námětů, které zveřejnil na svých stránkách. Konkrétně k nim totiž patří například možnost vyhledávání Google Docs dokumentů (podle jména či visačky), uživatelem definovaný převod stylů a formátování dokumentu, předformátování s pomocí tagů vložených do Google Docs dokumentů, zpětné načtení obsahu editovaného článku do předlohového Google Docs dokumentu, export článku InDesignu s příslušným layoutem do PDF souboru uloženého do Google Docs pro náhledování, záměna grafik grafikami ve vysokém rozlišení či lepší kvalitě nebo též možnost realizovat daný typ importu pro nejpopulárnější Wiki formáty či též alternativy ke Google Docs, jako jsou Zoho Docs nebo Microsoft Office Live. V současnosti přivítá Em Sofware jakékoli postřehy týkající se zveřejněné betaverze, spojené například s chováním při zpracování rozsáhlých dokumentů či dokumentových celků linkovaných do jediného dokumentu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: