Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Adobe posiluje významně Flash Platform: Flash Professional CS5 dovolí tvorbu nativních iPhone aplikací, Flash Player 10.1 bude k dispozici pro mnoho platforem
6. října 2009, 00.00 | Při příležitosti konference Adobe MAX 2009, jenž probíhá v těchto dnech v Los Angeles, oznámila společnost Adobe několik zásadních novinek spojených s platformou Flash. Konkrétně bude ve Flashi Professional CS5 možno snadno vyvíjet aplikace pro iPhone, Flash Player 10.1 pak nabídne nejen zásadní zvýšení výkonu a rozšíření o mnohé nové technologie, ale bude rovněž použitelný na mnoha mobilních zařízeních. Více podrobností přinášíme v tomto článku.
Při příležitosti konference Adobe MAX 2009, která se letos (narozdíl od předchozích dvou ročníků, jenž pokryly i evropský kontinent – viz reportáže zde a zde) koná pouze v USA, konkrétně Los Angeles, představila společnost Adobe několik zásadních připravovaných novinek ve svém technologickém produktovém portfoliu, spojených s platformou Flash. O jaké novinky se konkrétně jedná a co přinesou již v brzké době uživatelům?
Flash Professional CS5: tvorba aplikací pro iPhone
Zřejmě nejdůležitější událostí dnešního dne je zveřejnění prvních informací o připravované podobě aplikace Flash Professional CS5, určené k tvorbě Flash prezentací. Naprosto zásadní je zde především ohlášení možnosti vytvářet s pomocí Flashe CS5 aplikace pro Apple iPhone. Je takto třeba zdůraznit, že se jedná opravdu o tvorbu aplikací a nikoli dostupnost Flash Playeru pro iPhone: jeho implementaci pro iPhone Apple stále odmítá a tak se i nadále při brouzdání Webem na iPhonu budou uživatelé muset bez tohoto obsahu obejít. Flash CS5 ovšem dovolí převést Flash aplikaci napsanou v jazyce Action Script 3 do podoby kompilované nativní iPhone aplikace. Tu pak bude možno poskytovat (zdarma či za úplatu) zákazníkům prostřednictvím App Store Apple obdobně (schvalovací proces, nutnost se registrovat do vývojářského programu Apple aj.), jako je tomu v případě dosavadních aplikací vytvářených zejména v Objective-C či též třeba s pomocí JavaScript frameworků jako jsou PhoneGap nebo NimbleKit a nejnověji též .NET aplikací převáděných s pomocí frameworku Novell MonoTouch.
Aplikace pro iPhone vytvořené s pomocí Flashe CS5 by měly být podle informací Adobe použitelné se všemi verzemi iPhonu i iPodu Touch s iPhone OS 3.0 a vyšším. Na MAX 2009 byly předvedeny první konkrétní ukázky takto vytvořených aplikací naprogramovaných pomocí betaverze Flashe CS5.
Netřeba asi zdůrazňovat o jak zásadní počin se v daném případě jedná. Tvůrci Flash aplikací takto získají zcela nový odbytový kanál a nabízí se i nové cesty synergie mezi publikačními kanály prostřednictvím Flashe (tvorba různých readerů, multimediálních výukových kurzů apod. dostupných jako webové, mobilní Flash, AIR a iPhone aplikace). Dá se tedy očekávat, že Flash CS5 půjde díky dané možnosti značně na odbyt. Podrobněji bychom se k dané problematice v blízké budoucnosti ještě rádi vrátili (otázkou je třeba to, nakolik budou dané aplikace moci přistupovat k zabudovaným funkcím iPhonu – částečně o dané problematice hovoříme v následující části věnované Flash Playeru 10.1).
Další novinky oznámené ohledně Flashe CS5 již tak přelomové nejsou, ale rozhodně stojí za zmínku. Konkrétně je jisté, že nový Flash dovolí naplno využívat pokročilé možnosti práce s textem prostřednictvím nového Text Layout Frameworku, majícího v mnohém obdobné schopnosti, jaké nabízí engine sázecího programu InDesign. Na XML založené FLA soubory by měly usnadnit správu a modifikaci zdrojů projektů a dále též skupinovou spolupráci nad těmito soubory. Panel Code Snippets nabídne připravené úseky ActionScript 3 kódu pro snazší vývoj aplikací, zabudovaný ActionScript editor bude rozšířen o doplňování kódu pro uživatelské třídy a k dispozici bude i integrace s Flash Builderem, použitelným takto jako ActionScript editor pro Flash projekty.
Možnosti nového Flashe Professional CS5 si budou uživatelé moci odzkoušet formou betaverze ještě předtím, než se daný produkt dostane do prodeje. Se zveřejněním se počítá do konce tohoto kalendářního roku.
Flash Player 10.1
I když označení představené nové podoby Flash Playeru (jenž bude k dispozici v betaverzích nejdříve koncem roku) evokuje, že se jedná o nepříliš zásadní desetinkový update z dosavadní podoby 10, je opak pravdou. Nyní je totiž tento runtime, umožňující přehrávat Flash aplikace a prezentace, dostupný s mnoha novými vlastnostmi, pro výrazně více platforem – zejména těch mobilních, a podle tvrzení Adobe se zapracovalo i na tolik potřebné optimalizaci interpretace kódu, která je u verze 10 v případě starších počítačů či výkonově slabších netbooků značně neuspokojivá.
Nový Flash Player bude k dispozici i pro Windows 7 a Mac OS X 10.6, a dále samozřejmě starší podoby Windows a Mac OS X či též různé podoby Linuxu. Mobilní platformy zahrnou nyní Microsoft Windows Mobile (betaverze do konce roku), Google Android (beta na začátku příštího roku), Palm webOS (betaverze do konce roku), Symbian S60 (betaverze na začátku příštího roku) a BlackBerry (datum uvedení příslušné podoby není zatím známo). Adobe tudíž upustila od myšlenky nabízet nadále pro mobilní zařízení odlehčený Flash Player Lite, a vývojáři a designéři tedy budou moci konzistentně vytvářet tentýž obsah pro mnoho zařízení (samozřejmě se zohledněním specifik jako je velikost obrazovky, výkon, paměť aj.). Aktivity spojené s mobilními zařízeními jsou vyvíjeny v rámci Open Screen Projectu, a patří k nim i oznámení spolupráce Adobe se společností Nvidia na optimalizaci Flashe pro její grafické čipy montované do netbooků a dále kooperace se společností Qualcomm za účelem zprovoznění Flashe na Snapdragon chipsetech montovaných do smartphonů.
Možnost využít nový Flash Player na mnoha výkonnostně různých zařízeních je dána především všestranným a výrazným zvýšením výkonu. To se týká renderingu, skriptingu, ošetření runtime chyb (globální error handler) a pádů webového prohlížeče (out-of-memory management), konzumace paměti, doby náběhu, spotřeby energie a nároků na procesor (k dispozici bude třeba i možnost měnit dynamicky frekvenci snímků podle zátěže hardwaru). Dále je k dispozici podpora hardwarové akcelerace pro grafiku a video, včetně podpory hardwarového dekódování H.264 videa. Mnohé z těchto optimalizačních technik ocení uživatelé na všech platformách, výrazný je zejména dopad pro mobilní zařízení a netbooky.
Rozmanité jsou specifické funkce poskytnuté pro mobilní zařízení. Zahrnují podporu multi-touch a gestového ovládání, virtuálních klávesnic pro vkládání textu, zabudovaných akcelerometrů a sledování změny orientace obrazovky.
Informace zobrazované ve Flash prezentaci se nyní mohou nastavovat podle nastavení národního prostředí operačního systému, na kterém je prezentace spuštěna – týká se to třeba formátu zobrazení data a času či měn nebo též způsobu řazení textu. Rozšířeny jsou možnosti integrace do prostředí webových prohlížečů, desktopová podoba pak nabízí i browser privacy mode, kdy lokální data a údaje o aktivitě v prohlížeči nejsou uchovávány obdobně, jako je tomu v případě brouzdání HTML stránkami. K dispozici dále jsou či budou technologie pro ochranu Flash obsahu (zejména pro online video, vyžaduje Flash Access 2.0 SDK jenž bude dostupný v první polovině roku 2010), HTTP streaming médií (H.264 nebo VP6, Adobe ohlásila plán na vývoj nového otevřeného protokolu pro HTTP streaming s kódovým označením Zeri), optimalizaci přehrávání online videa (dynamic streaming, smart reconnect a seek – vyžadují Flash Media Streaming Server 3.5.3 dostupný od listopadu, buffered stream catch-up pro synchronizaci přehrávání v reálném čase), peer-to-peer propojení a přístup k binárním datům z mikrofonu (pro různorodé audio aplikace, včetně třeba vocoderového zkreslení, karaoke, sonografické analýzy, detekce výšky tónu aj. – dostupné ovšem pouze pro desktopovou podobu Flash Playeru).
AIR 2.0
Na MAX 2009 byla demonstrována i nová verze 2.0 platformy AIR, dovolující využít Flash runtime (a také případně HTML s JavaScriptem) k tvorbě online desktopových aplikací. Mnohé novinky jsou pochopitelně úzce vázány na vylepšení Flash Playeru 10.1 zmíněná výše (žádoucí bude zejména optimalizace výkonu a nároků), dále by měl AIR 2.0 nabídnout například rozšířenou podporu mass storage zařízení. Betaverze AIR 2.0 by opět měla být dostupná do konce tohoto roku.
Flash Builder a Catalyst v druhé betaverzi
Nových betaverzí dostupných na serveru Adobe Labs se dočkaly připravované nástroje Adobe Flash Builder (tvorba RIA aplikací založených na Flex frameworku) a Catalyst (tvorba rozhraní aplikací designérskými nástroji). Druhá beta Flash Builderu vylepšuje možnosti editace a testování kódu, zjednodušuje konektivitu k Java službám a zvyšuje schopnost spolupráce s novou komponentou Flex frameworku "Spark". Nový Flash Builder rovněž dovoluje integraci s nově uvedenou LiveCycle Enterprise Suite 2 určenou pro enterprise práci s dokumenty.
Nová betaverze Flash Catalystu dovoluje snadno přidávat do projektů video s uživatelskými kontrolními prvky či též různé zvukové efekty. Dále je k dispozici možnost vytvářet mimo SWF výstupu rovněž výstup v podobě AIR aplikace.
Závěrem
Adobe představila taková vylepšení Flash platformy, kterým lze jen těžko vytknout nedostatečnost či nezajímavost (a Microsoft Silverlight má nyní rozhodně co dohánět). Samozřejmě je ale otázkou, jak budou vlastnosti představené formou dobře vyladěné pódiové show a PR článků fungovat i v reálném nasazení – na zatím alespoň předběžné podoby většiny výše popsaných aplikací a technologií si minimálně několik dnů či týdnů ještě počkáme.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024