Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Adobe Acrobat 8 Professional zblízka: Editace a prohledávání PDF dokumentů
2. října 2006, 00.00 | Poměrně zajímavá rozšíření v případě úprav obrázků či záhlaví a zápatí dokumentu, dosti
komplexní nový nástroj pro redakce důvěrných informací a dílčí rozšíření prohledávací funkce.
Takové jsou hlavní vlastnosti nového Acrobatu, které přibližujeme v tomto článku.
Tímto článkem pokračujeme v našem pravidelném přibližování vlastností nového Adobe Acrobatu 8, který společnost Adobe uvedla před několika dny a jež bude uživatelům plně k dispozici ještě do konce tohoto roku. Po předchozím komplexním, ale stručném přiblížení všech zásadních novinek jsme se nedávno blíže podívali na změny v uživatelském rozhraní daného produktu a tvorbě PDF. Dnes bude naše pozornost věnována rozšířeným možnostem úprav PDF, včetně zcela nové funkce pro redigování dokumentů, a také rozšířením, týkajících se indexování a prohledávání. Stejně jako v minulých dílech se náš výklad zaměřuje především na Adobe Acrobat 8 Professional ve verzi pro Windows.
Redakce dokumentu
Jednou z nejvýraznějších novinek nového Acrobatu je sada nástrojů pro redakci (redaction) dokumentu. Jedná se zde o možnost odstranit z dokumentu různými způsoby určený obsah, což se hodí například pokud je zapotřebí dokument rychle vystavit na Internetu, ale některé jeho údaje by neměly být takto k dispozici. Jinou typickou aplikací je interní cirkulace dokumentu mezi uživateli, přičemž ne všem by měly být dostupné informace v dokumentu obsažené. Naznačeným způsobem využijí Acrobat především podniky a organizace (právnické dokumenty, ochrana osobních údajů atd.), lze si nicméně představit i využití na publikačních pracovištích, například přípravu "osekané" online podoby publikace (periodika apod.). Prostředky daného typu bývají v současnosti k dispozici v podobě specializovaných řešení (pluginy či samostatné aplikace - viz třeba řešení společností Appligent nebo EverMap), nepatří ovšem obvykle k nejlacinějším. Jejich dílčím poskytnutím "zdarma" v rámci Acrobatu Professional tedy opět Adobe pro některé uživatele výrazně zvyšuje užitnou hodnotu daného řešení, i když specializované prostředky toho umožňují většinou mnohem více nežli dále popsané funkce.
Nastavení redigování
Uživatel má možnost především vyznačit požadovaný obsah manuálně: s pomocí příslušného nástroje zvýrazní tažením určitý text či poklepáním požadovaný obrázek. Tímto způsobem jsou objekty skutečně pouze vybrány k redigování, teprve po zadání odpovídajícího příkazu (Apply Redaction) dojde k samotnému provedení redakce. Ta spočívá v nevratném odstranění (je tedy vhodné redigování provádět vždy do nově uloženého dokumentu) daných informací z dokumentu a následném překrytí příslušných oblastí zvolenou barvou, případně pak i textem. V případě textu je přitom možno si vytvářet určité sady kódů.
K dispozici je dále možnost redigování s pomocí funkce hledání a nahrazení. Daným způsobem lze tedy zpracovat pouze textový obsah, výhodou je každopádně, že tak lze učinit naráz pro celý dokument či celou sadu dokumentů - prohledávání zde zajišťuje standardní funkce Acrobatu. Ve výsledcích vyhledávání uživatel selektivně určí, na které se má redakce vztahovat.
Konečně je pak možno redigovat i skrytý obsah PDF dokumentu, tedy metadata, souborové přílohy, anotace a komentáře, formulářovou logiku a formulářové akce, skrytý text (průhledný, překrytý jiným obsahem apod.), skryté vrstvy (odstraněním se viditelné vrstvy sloučí v jedinou), záložky či vložené indexy. Popsaná funkce, označená příkazem Examine Document, je použitelná i mimo samotné redigování. Mimochodem, nápověda nám dostupné betaverze hovořila i o značně zajímavé možnosti odstranit daným způsobem z dokumentu rovněž obsah skrytý oříznutím stránek, v rámci dané funkce jsme nicméně příslušnou volbu neobjevili.
Dialog funkce Examine Document
Záhlaví, zápatí, pozadí a vodoznaky
Zejména v případě publikací sestavených z vícero zdrojů přijdou vhod vylepšené funkce pro opatření dokumentu záhlavím, zápatím, vodoznakem či pozadím. Zřejmě nejužitečnější (i přes všechna dále zmíněná dílčí vylepšení) je takto možnost uložit si pojmenovaná nastavení skupin parametrů daných funkcí pro opakované použití. V případě tvorby záhlaví/zápatí pak na první pohled upoutá notně přebudovaný dialog dané funkce, jež nyní obsahuje i živý náhled aplikace daných prvků v aktuálním dokumentu. Zvolit lze inteligentnější chování daných funkcí, které zabrání vkládání nových informací přes existující obsah a zajistí umístění záhlaví či zápatí na shodnou pozici i při odlišných velikostech stránek. S použitím daných funkcí lze nyní rovněž na sadu dokumentů aplikovat i tzv. bates numbering, tj. sekvenční číslování se zadaným prefixem a suffixem, jež se používá například u právnických dokumentů.
Nové rozhraní funkce pro tvorbu záhlaví a zápatí
Editace obrázků a textu
Acrobat Professional nyní nabízí poměrně zajímavé možnosti úpravy obrázků - připomeňme že dříve bylo v podstatě možno provádět pouze přesuny na stránce, zkopírování a vložení či odstranění jako u jiných objektů, při výraznějších požadavcích bylo zapotřebí otevřít obrázek v přiřazené grafické aplikaci (Photoshop apod.), zde jej upravit a pak nechat výsledek úprav synchronizovat v dokumentu. Jednalo se takto o poměrně zdlouhavý a na systémové zdroje náročný proces, který asi příliš mnoha uživatelům nevyhovoval. Konkurenční řešení, především ARTS PDF Image Editor (v současnosti součást dodávky balíku ARTS PDF Aerialist Professional i konkurence Acrobatu Nitro PDF) a dále samozřejmě nejvíce Enfocus PitStop Professional přitom naznačovala, že editace daného typu nemusí být tak nepříjemnou záležitostí.
V současné rozšířené podobě se editační funkce chová podstatně více tak jako bychom od ní očekávali. Konkrétně nyní k dřívější možnostem přibyla možnost obrázek zaměnit jiným, oříznout jej, převrátit či rotovat (násobky 90 stupňů), dále lze provést i změnu velikosti. Skrze vlastnosti obrázku lze pak provést konverzi barvového prostoru, včetně vložení příslušného profilu. Stále se zde ještě nejedná o řešení, které by znamenalo plnohodnotnou konkurenci produktů jako je PitStop Professional, nicméně jde jistě o vykročení správným směrem.
Možností editace obrázků přímo v prostředí Acrobatu je nyní výrazně více
Jinak co se týče úprav textu, žádné významnější změny jsme zde zaznamenali. Výjimkou je snad jen možnost změny barvového prostoru obdobná obrázkům. Každopádně je třeba říci, že již v minulé verzi Acrobatu byla editace textu a jeho atributů na poměrně slušné úrovni (PitStop je na tom nicméně opět o dost lépe), i když o nějakých úpravách ve stylu textových procesorů nelze, již vzhledem k povaze PDF samotného, rozhodně hovořit.
Prohledávání
Drobnou, ale značně užitečnou novinkou, je možnost vložit do PDF dokumentu jeden či více rejstříků, jež se pak mohou použít při prohledávání. Zvlášť u rozsáhlých dokumentů či dokumentových celků může jít o velmi zajímavou pomůcku, dosavadní praxe - tj. přenos indexů mimo PDF dokumenty - klade dodatečné nároky na správu indexových souborů (a jejich dohledávání při prohledávání dokumentu), tímto zde starosti odpadají, na druhou stranu je třeba u PDF dokumentů s vloženými indexy počítat se zvýšeným objemem.
Pozměněné okno vyhledávací funkce
Jinak samotná prohledávací funkce doznala několika změn. Především je nyní její okno odděleno od okna prohledávaného dokumentu (uživatel si jej tedy může umístit kdekoli na obrazovce podle potřeb) a k dispozici je tlačítko, jež na obrazovce vedle sebe přehledně aranžuje dané okno a prohledávaný dokument: výsledky hledání se takto snáze procházejí.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Adobe Acrobat 8 přichází: na co se můžeme těšit?
- Adobe Acrobat 8 Professional zblízka: Rozhraní a tvorba PDF
- Adobe Acrobat 8 Professional zblízka: Editace a prohledávání PDF dokumentů
- Adobe Acrobat 8 Professional zblízka: Formuláře
- Adobe Acrobat 8 Professional zblízka: Skupinová spolupráce
- Adobe Acrobat 8 Professional zblízka: Preflight
- Adobe Acrobat 8 Professional zblízka: PDF balíček
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024