Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Adobe Acrobat 8 přichází: na co se můžeme těšit?
18. září 2006, 00.00 | Produktová novinka roku pro publikační průmysl je zde: společnost Adobe dnes uvádí na
trh upgrade svého stěžejního produktu pro práci s PDF. Nový Acrobat, resp. jeho jednotlivé podoby,
přináší opět řadu vylepšení a nových funkcí. Jak vypadají? To se dočtete v našem
exkluzivním přehledu.
Řada produktů Adobe Acrobat a spolu s ní formát PDF má zásadní význam pro elektronické i tištěné publikování či výměnu a archivaci dokumentů v nejrůznějších oblastech. Velké pozornosti se proto vždy dostává uvedení nové podoby této řady. Nejinak je tomu i dnes, kdy se uživatelé dočkali Adobe Acrobatu ve verzi 8. Díky tuzemskému zastoupení společnosti Adobe, která novinky blíže představila vybraným českým novinářům již 5. září na utajené tiskové konferenci, máme nyní možnost přiblížit v tomto článku skutečně bezprostředně po oficiálním uvedení Acrobatu 8 všechny podstatná vylepšení i nové funkce, jež daný update přináší. Netřeba ale ovšem asi třeba zdůrazňovat, že se jedná o předběžný, stručný preview, podrobnější přiblížení novinek vydá na několik dalších článků, které plánujeme na Grafice publikovat v následujících dnech.
Verze a nároky
Stejně jako v minulé podobě 7 je i Acrobat 8 dodáván ve verzích Elements (vytváření a prohlížení PDF dokumentů), Standard (tvorba, prohlížení, anotace a práce s formuláři), Professional (funkce pro tiskovou produkci, tvorbu formulářů a technickou grafiku) a 3D (funkce verze Professional doplněné o podporu 3D grafiky). Cenová nastavení u těchto produktů budou podle našich informací stejná jako u verze 7. Sestavu tradičně doplňuje bezplatný Acrobat Reader, jež ve verzi 8 přináší zajímavá vylepšení zejména v případě práce s formuláři a elektronickým podpisem (viz další výklad). A úplnou novinkou je Acrobat Connect, řešení pro online spolupráci a sdílení dokumentů v reálném čase (opět blíže viz další výklad).
Prostředí Acrobatu 8 Professional
Systémové nároky se v podstatě nemění (Windows 200/XP/Tablet PC, Mac OS X 10.4.3 a vyšší, 256 MB RAM minimum, 512 MB doporučená hodnota), verze Standard se ovšem nyní dodává pouze pro Windows: na platformě Mac OS X není po daném řešení zase až taková poptávka, vzhledem ke kvalitní podpoře PDF v rámci samotného systému. K dispozici bude česká i slovenská varianta Acrobatu 8, přičemž podpora češtiny a slovenštiny se bude týkat jak OCR převodů PDF dokumentů získaných digitalizací papírových předloh, tak i převodu webového obsahu a e-mailů.
Rozhraní
Nová verze produktu má značně změněné rozhraní, a to jak co se týká vzhledu, tak i provozní logiky. Zvlášť v prvním případě nejsme tím, co jsme viděli v nám dostupné betaverzi (viz screenshoty), zrovna uchváceni, černošedý design na nás působí spíše ponuře, předchozí podoba Acrobatu nám přišla líbivější a elegantnější. Ale jedná se samozřejmě o ryze subjektivní postoj a také věc zvyku ...
Další změny v uživatelském rozhraní již hodnotíme spíše kladně. Práce s toolbary se výrazně zpřehlednila a zjednodušila, například díky možnosti z jediného dialogu (More Tools) nastavit chování jednotlivých toolbarů. Zcela se ztratil stavový řádek, jeho funkce nyní převzaly některé nástrojové panely umístěné výchozím způsobem navrch obrazovky. Přibyly nové nástroje, například pro export dokumentů či pro funkci Acrobat Connect. Navigaci v dokumentu zpříjemňuje náhled stránky, který se zobrazuje v závislosti na nastavení scrollbaru. Zejména začátečníci ocení sérii průvodců Getting Started, kteří jak po spuštění programu, tak volbě některých jeho vybraných nástrojů poskytnou přehledně základní informace a dovolí krok za krokem vyzkoušet řadu funkcí.
Konfigurace chování toolbarů
Tvorba PDF
Zásadní novinkou v případě tvorby PDF dokumentů z různých zdrojů je koncept tzv. PDF balíčku. Jde zde v podstatě o PDF dokument, který slouží coby kontejner pro vícero oddělených PDF dokumentů a dále souborů v různých jiných formátech. Danou možností vychází Adobe vstříc zejména požadavkům podniků a organizací, které zahrnují například potřebu, aby se PDF dokumenty podepsané elektronickým podpisem nekombinovaly do jednoho dokumentu, ale přitom zasílaly společně. Lze si pak představit zajímavé možnosti i v publikačním průmyslu, například zaslání PDF určeného k výstupu s přibalením zdrojových dokumentů pro případné úpravy na poslední chvíli, daným způsobem je možná také archivace apod. S obsahem balíčku je možno v prostředí Acrobatu a případně i Readeru dále manipulovat (v závislosti na nastavení uživatelských oprávnění), tj. přidávat či mazat v něm soubory, prohledávat jej atp.
Při hromadných nastaveních PDF publikace jsou nyní k dispozici vylepšení pro opatření publikace vodoznakem, záhlavím a zápatím, mimo jiné lze takto využít náhled v reálném čase při nastavování daných prvků či tzv. bates číslování, používané zejména u právnických dokumentů. Mimo informací z Microsoft Outlooku je nyní možno do podoby komfortního PDF dokumentu (či balíčku) převádět i zprávy z Lotus Notes (aplikace jako je Thunderbird Adobe nadále ignoruje). Podporováno je také generování personalizovaných PDF dokumentů s pomocí funkce mail merge Wordu. Acrobat 8 Profesional nyní dovoluje do PDF dokumentů převádět dokumenty AutoCADu bez nutnosti instalace dané aplikace. Acrobat 3D pak navíc nově podporuje vkládání dat PMI (výrobní informace produktu) do PDF dokumentů a rovněž export výrobních dat z PDF do různých 3D formátů (STEP, IGES, Parasolid aj.).
Tvorba PDF balíčku
Pre-press
I když nám dostupné materiály příliš o vylepšeních určených přímo pro oblast pre-pressu nehovořily (což o záměrech Adobe s novým Acrobatem zřejmě leccos naznačuje), nějaké jsme v nám dostupné verzi Acrobatu 8 Professional přece jen objevili. Konkrétně se řada vylepšení týká preflightu. Ten nyní dovoluje řadu problémových prvků v rámci kontroly dokumentu i automaticky opravit, u profilu lze přitom zvolit pouze kontrolu či rovněž provedení určených změn. Profily je možno organizovat do skupin, s možností vytvářet skupiny vlastní. Pro experty či zvědavce jsou nyní k dispozici nástroje COS Inspector sloužící k analýze interní struktury PDF dokumentu, Fonts Inspector pro analýzu použitých písem a Inventory Reportt pro sestavení přehledu všech elementů daného souboru, jako jsou barvové prostory, písma, obrázky, metadata, patterny aj. Preflightové droplety lze nyní opakovaně rekonfigurovat. Editační nástroj TouchUp pak dovoluje editovat barvový prostor přímo na úrovni jednotlivých obrázků.
Rozšířeny byly možnosti zpracování PDF/X (1a, 3 i 4 Draft) a PDF/A (1a a 1b) souborů, včetně možnosti provést jednoduše uložení do daných formátů přes exportní funkci. Dá se říci, že tímto krokem ztrácí dané formáty konečně esoterní nádech, který jim dodávaly dosavadní postupy pro jejich zpracování v Acrobatu: netestovali jsme ovšem zatím nijak úspěšnost a spolehlivost takovýchto převodů. Jinak je tvorba dokumentů v daných formátech samozřejmě podporována i v Acrobat Distilleru, ve kterém jsme si jinak nějakých významnějších novinek nevšimli.
V rámci preflightu lze nyní získat souhrnný přehled o různých parametrech PDF dokumentu
Z dalších pre-press vylepšení nás zaujala "dobře ukrytá" možnost vytisknout z prostředí Acrobatu stránky seřazené do podoby bookletu. Jinak by mělo být rovněž možné sdílet nastavení sloučení průhlednosti s ostatními aplikacemi Creative Suite. To, co pak naopak v novém Acrobatu již poněkolikáté postrádáme, je nějaké výraznější rozšíření funkce pro dávkové zpracování.
Komentáře a Adobe Connect
Vylepšení se významně týkají rovněž sdíleného komentování dokumentů, tj. funkce, která se v publikačních provozech uplatní stejně dobře jako v kancelářích. Především se nyní značně vylepšil mechanizmus práce s komentáři sdílenými pomocí serveru, po nahrání poznámek na server (síťová složka, webový či síťový server, WebDAV, prostor sdílený přes Microsoft SharePoint) jsou tyto v reálném čase sdíleny všemi účastníky anotačního týmu, vše tedy funguje značně transparentněji nežli dříve. Daná možnost je pak poskytována i vlastníkům bezplatného Readeru (dosud přes Reader fungoval pouze anotační cyklus založený na e-mailu). Z drobných vylepšení anotačních nástrojů nás zaujala například možnost zadat při zahájení anotačního cyklu termín, dokdy má být revidování provedeno, na dané datum jsou pak uživatelé příslušně upozorňování. Vylepšeny byly rovněž možnosti některých anotačních nástrojů (např. obláček, popisek či razítko) a také Review Trackeru pro sledování průběhu anotačního procesu.
Další vylepšení spolupráce slibuje nástroj Acrobat Connect. V době psaní tohoto článku jsme ovšem neměli daný produkt ani jeho bližší popis k dispozici. Na tomto místě se proto spokojme jen s několika základními údaji: Connect je podle všeho určitou variantou Macromedia Breeze, tedy je založen na technologii Flash, a umožňuje vyměňovat informace mezi uživateli na bázi online konferencí v reálném čase. K dispozici jsou v něm prostředky pro video a audio konference či VOIP, sdílené pracovní plochy, chaty, poznámky, tabule, hlasování apod. Produkt by měl být poskytován jak v základní podobě (provoz na subskripční bázi při ceně cca 395 USD za rok), tak verzi Pro (potřeba zakoupit licenci, nabízí například neomezený počet jednacích místností, VOIP, upravitelný vzhled rozhraní aj.).
Shared Review: nová cesta sdílení komentářů
Formuláře
Hodně novinek lze nalézt v případě formulářů. Nástrojem pro tvorbu daného typu obsahu nadále zůstává Acrobat Professional, doplněný o samostatný LiveCycle Designer, dodávaný coby jeho bezplatná součást. V Acrobatu lze nyní snadno na formulář přetvořit dokument, získaný převodem z jiné aplikace nebo naskenováním papírového formuláře: odpovídající funkce zde rozpozná možná pole a zajistí jejich přeměnu v "živé" prvky, dále je podporováno vytvoření na základě dat přenesených z tabulkového procesoru. Značně usnadněný je i návrh formulářů zcela od základů, k dispozici zde jsou šablony a názorní průvodci, kteří například dovolí vytvořit formulář obsahující personalizované prvky, jako je logo společnosti apod. Provázání s LiveCycle Designerem je nyní výrazně užší, tj. řadu funkcí tohoto produktu lze využívat přímo z prostředí Acrobatu.
Za zásadní pro další šíření PDF formulářů lze považovat rozšířenou podporu daných prvků v prostředí Readeru. Ten nyní dovolí formuláře nejen vyplňovat a tisknout, ale po vyplnění též uložit na lokální disk či digitálně podepsat. Dané funkce je nicméně potřeba povolit příslušným nastavením formuláře v Acrobatu Professional.
Vyjít vstříc chce Adobe těm, kdo používají formuláře v malém. Ve skupině až 500 lidí lze takto využít formulářový workflow na bázi e-mailu. Ten spočívá v tom, že uživatel nastaví ve vytvořeném formuláři jako způsob odeslání vyplněných dat přenos na e-mailovou adresu a přes e-mail pak na určené adresy formulář rozešle. K dispozici má pak nástroje, které mu dovolí přehledně zpracovat data vyplněná a nazpět zaslaná uživateli: mimo jiné je takto možno informace z formulářů přenést do tabulkového procesoru.
I po letmém odzkoušení si troufáme danou sadu funkcí skutečně ocenit. Vše funguje značně organicky a intuitivně, lze si dobře představit řadu situací, ve kterých takovéto formulářové workflow v malém může fungovat velmi úspěšně.
PDF formuláře lze nyní vytvářet z různorodých zdrojů
Zabezpečení a redigování obsahu
Dále posíleny byly možnosti práce se senzitivními informacemi v PDF dokumentech. Již jsme zmínili možnost použití elektronického podpisu v Readeru a také koncept PDF balíčku, jež se zabezpečením souvisí. V Acrobatu 8 Professional (a tedy i 3D) se dále nabízí rozsáhlá sada nástrojů pro redaction, tedy redigování (či, někdo by mohl říci, cenzurování) dokumentů. Ty dovolují zakrýt zvolenou barvou či určitým textem nahradit zvolené části dokumentu. Možné je přitom jak redigování manuální (tj. vyznačení požadovaných částí s pomocí odpovídajícího nástroje), tak i automatické (s pomocí vyhledávací funkce). Odstranit z dokumentu lze pak mimo textu a obrázků rovněž informace typu metadat, komentářů, záložek, skrytých vrstev apod. Celkově lze v daném případě říci, že se jedná o funkci použitelnou, která nicméně výrazně zaostává za specializovanými pluginy (jež jsou ovšem také odpovídajícím způsobem drahé).
Nastavení redigování
Závěrem
Novým Acrobatem si Adobe evidentně vyšlápla především do oblasti kanceláří, organizací a technických provozů, méně už pre-pressu a webdesignu. Svým způsobem se jedná o poměrně logický krok, protože posledních několik verzí Acrobatu bylo právě ve znamení vylepšování publikačních funkcí, přičemž zákaznická základna, jež dané funkce prakticky vůbec nepotřebuje, je evidentně silnější a z hlediska možných příjmů tedy zřejmě i zajímavější. Nicméně, jak i z našeho letmého přehledu plyne, v novém Acrobatu se leccos užitečného najde skutečně pro každého. Více informací hodláme přinést v dalších dnech v článcích, které se vybraným novinkám v Acrobatu 8 budou věnovat více do hloubky.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Adobe Acrobat 8 přichází: na co se můžeme těšit?
- Adobe Acrobat 8 Professional zblízka: Rozhraní a tvorba PDF
- Adobe Acrobat 8 Professional zblízka: Editace a prohledávání PDF dokumentů
- Adobe Acrobat 8 Professional zblízka: Formuláře
- Adobe Acrobat 8 Professional zblízka: Skupinová spolupráce
- Adobe Acrobat 8 Professional zblízka: Preflight
- Adobe Acrobat 8 Professional zblízka: PDF balíček
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024