Typografické nešvary VI. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Typografické nešvary VI.

6. března 2000, 00.00 | Tentokrát se zaměřuji na výběr vhodného písma. Jaká písma pro sazbu knih, jaká použít na vývěsní štít? Pokusím se naznačit správný směr.

Tentokrát se zaměřuji na výběr vhodného písma. Jaká písma pro sazbu knih, jaká použít na vývěsní štít? Pokusím se naznačit správný směr.

NEVHODNÉ PÍSMO

Velice často se v dnešní době setkávám s nevhodně zvolenými písmy. Někdy mi až rozum zůstává stát nad užitím některých řezů pro označení obchodů či jako titulků na plakátě. Občas se mě lidé ptají, zda existují nějaká pravidla pro užití různých písem. Odpovídám, že naštěstí nikoli, ale není to tak docela pravda. Pokusím se shrnout některá nepsaná pravidla pro výběr správného typu písma.

Kritérium čitelnosti

Téměř každý text je určen ke čtení. Proto je s podivem, jak často se kolem nás objevují nápisy špatně nebo dokonce úplně nečitelné. Při cestě českou krajinou si těchto jevů všímám. Některé vsi či městečka mají své reklamní a informační cedule vyvedené ručně zručným a školeným písmomalířem, většinou však převládají nápisy vyřezané plotterem ze samolepicích fólií. Tyto stroje ale bohužel obsluhují výtvarným vkusem zcela nedotčení amatéři, kteří zásadně vybírají ze vzorníku ta nejméně čitelná a zcela nevhodná písma. K čemu slouží nad obchodem s potravinami zdeformovaný nápis v Brush Scriptu, který není dobře čitelný ani zblízka? Daleko větší pozornost je třeba věnovat při sazbě dětské literatury a textů pro starší generaci. Pravidla sazby pro děti jsou popsána v mnoha typografických učebnicích, málokde se ale píše o specifickém vnímání seniorů. Ve stáří dochází ke snížené schopnosti čtení písma na barevném či dokonce fotografickém podkladu. Špatně čitelné bývá pro staršího člověka i čtení negativních textů. Mnohé časopisy natolik šetří prostorem, že sází texty velmi malými stupni písma; pokud staří lidé se zhoršeným zrakem takovéto tiskoviny vůbec čtou, nezbývá jim než použít lupu. S věkem se také mění vnímání některých barev, častým jevem bývá neschopnost rozeznat zelenou a modrou barvu. Proto je třeba vybírat jednoduchá nepřezdobená písma, sázet texty v přiměřené velikosti (se zvolením té správné vám jistě rádi pomohou vaši rodiče nebo prarodiče) a pokud možno tisknout jednou barvou na čistém podkladu.

Kritérium dobové adekvátnosti

Každé písmo je do určité míry obrazem doby, ve které vzniklo. Třeba secese výrazně na krátký čas ovlivnila typografické cítění na přelomu století, o pár desítek let později to byl funkcionalismus nebo konstruktivismus. Výběr písma by měl zohlednit dobu vzniku písma. Snažíme-li se napodobit v sazbě knihu ze 17. století, nemůžeme ji vysázet písmem Caslon, které vzniklo na počátku století 18. atd. Obzvláště směšně působí "secesní" písma na kočárkárnách paneláků předělaných na trafiku. Informace o době vzniku písem se obvykle dovíte na stránkách distributorů. Může vám pomoci i server www.myfonts.com, který poskytuje i množství informací o autorech.

Kritérium tvarové vhodnosti

Existuje mnoho písem, jejichž tvary dnes chápeme jako písma neutrální. Proto se téměř nemůžeme dopustit chyby, když k sazbě knihy použijeme Baskerville, Garamond či Times. Podobně nic nezkazíme sazbou letáku z Futury, Helvetiky, Gillu či Universu. Naprostá většina písem ale má svůj osobitý výraz, který může být do určité míry na škodu. Příliš ozdobné písmo v sazbě novin by na sebe zbytečně strhávalo pozornost a zpomalovalo čtení. Výše zmíněná antikvová písma také získala přídomek "chlebová" - tiskaři si sazbou knih z těchto písem vydělávali na svůj denní chléb. Ozdobná písma pak existovala jen ve velkých velikostech pro sazbu titulků či plakátů. Současná technologie tuto závislost písma na dané velikosti zrušila, proto je třeba nezaměňovat akcidenční (příležitostná, titulková) písma s chlebovými a věnovat zvýšenou pozornost volbě vhodného písma. To si bohužel často neuvědomují architekti. Podobných příkladů jako s kočárkárnou je v každé městě dost. Moderní "kyber" písmo na výloze secesního domu, nevkusné rádoby skripty na štítu renesančního sgrafitového domu atd. Náprava obecného vkusu, porozumění řeči písma, pochopení souvislostí bude asi trvat dlouho. Doufám, že se dožiji doby, kdy české obchody budou mít tak krásné a kultivované vývěsní štíty, jako obchody v Londýně.

Kritérií pro výběr vhodného písma by se jistě našlo ještě více. Při své práci často travím mnoho času listováním vzorníky písem a hledání toho pravého. Vzorníky písem bývají v prodeji i v českých knihkupectvích. Nedávno jsem viděl dva několikasetstránkové v prodejně levných knih na Václavském náměstí v Praze (nad knihkupectvím Academia). Nemáte-li po ruce vzorník, můžete využít internetových stránek. Na www.myfonts.com nebo www.itcfonts.com si můžete nechat zobrazit libovolné slovo v jakémkoli z nabízených fontů v mnoha různých velikostech. Jako orientační pomůcka vám může posloužit i klasifikace písma; podrobné informace o různých klasifikacích najdete na www.typo.cz.

Další díly seriálu:
Typografické nešvary V
Typografické nešvary IV
Typografické nešvary III
Typografické nešvary II
Typografické nešvary I

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: