Purup+Barco = Esko-Graphics - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Reportáže

Purup+Barco = Esko-Graphics

24. dubna 2002, 00.00 | Pokud jste na IPEXu hledali společnosti Purup-Eskofot nebo Barco Graphics, hledali jste marně. Nově vzniklá společnost se již prezentuje pod novým jménem i nový vizuálním stylem.

Hlavní sponzor zpravodajství
z IPEX 2002:

PRESSTEK

Partneři zpravodajství:
Grafitec
Elektronika-Navrátil
Xerox ČR
Indigo

Mediální podpora:
Printing.cz

Pokud jste na IPEXu hledali společnosti Purup-Eskofot nebo Barco Graphics, hledali jste marně. Po sloučení na podzim minulého roku (viz náš článek Barco Graphics se spojuje s Purup-Eskofot) firmy představily na IPEXu závěrečnou fázi své konsolidace v podobě zcela nové společnosti nejen s novým jménem, ale i naprosto odlišným vizuálním stylem, který vstoupí do oficiální platnosti prvního května. Od této doby se na světovém, ale jistě i domácím trhu budeme setkávat se společností Esko-Graphics vystupující pod zeleno-šedými barvami. Ve vedení společnosti nahradí dosavadního prezidenta a CEO, Williama Schulin-Zeuthena, bývalý šéf Thompson Corporation Kim pan Graven-Nielsen a např. internetovou prezentaci společnosti naleznete již dnes na http://www.esko-graphics.com.

O produktových plánech nové společnosti jsme psali již před několika měsíci ve zmiňovaném článku Barco Graphics se spojuje s Purup-Eskofot a uváděné informace zůstávají i nadále vesměs v platnosti.

Největší technologickou lahůdkou na které Esko-Graphics pracuje je CtP jednotka DICON umožňující osvit klasických tiskových desek UV zářením. Stejně jako na Drupě je však toto zařízení stále ve velmi ranném vývojovém stádiu a na rozdíl od Drupy jej nyní výrobce ani veřejně neprezentoval. Blíže se s ním mohli seznámit pouze vybraní a pozvaní novináři a důležití zákazníci. Ti se však mohli přesvědčit, že vývoj stále pokračuje a vývoj DICON opět pokročil o několik krůčků dále. Oproti konkurenční společnosti basysPrint, která však CtP jednotky svítící běžné tiskové desky UV světlem již normálně prodává (a má dnes ve světě velmi solidní základnu 160 instalací), by měl být DICON výrazně rychlejší (a podle slibů výrobce i levnější) - negativní tiskové desky ve formátu B1 by měl DICON připravovat při rozlišení 1200 dpi rychlostí až 55 desek za hodinu (v provedení se dvěmi zobrazovacími hlavami), což je úctyhodná rychlost. Na druhou stranu i basysPrint své stroje neustále zrychluje (a navíc i prodává), takže bude jistě zajímavé sledovat jak rychle se firmě Esko-Graphics podaří DICON dokončit a teprve poté bude možné obě řešení srovnávat a hodnotit.

O tom, že se Esko-Graphics začíná pomalu orientovat nejen na nejmovitější zákazníky svědčí i další představená novinka - poloautomatická (a tedy levnější) verze osmistránkové CtP jednotky PlateDriver, jedné z vlajkových lodí původního Purupu. V případě semiautomatické verze se vkládání desek provádí ručně (a ne z automatického zásobníku jako v případě plného automatu), vykládání a vyvolávání je stále automatické. PlateDriver je dodáván podle přání zákazníka s termálním nebo fialovým laserem (5mW / 30mW), úctyhodné jsou také možnosti děrování které lze nastavit jak v hlavě, tak po straně zpracovávané tiskové desky. PlateDriver Semi je dodáván jak ve čtyřstránkovém (B2) tak osmistránkovém formátu (B1). Čekat jej může poměrně slušná budoucnost - plně automatických verzí se od loňského veletrhu Print 01 prodalo přes 50 jednotek. V nabídce Esko-Graphics zůstává také pochopitelně stále Mondrian - termální CtP jednotka kategorie Very Large Format.

K CtP se váže copydot skenování - tedy převádění rastrových předloh zpět do digitální podoby. To je oblast, ve které původní Purup-Eskofot představoval se svými copydot skenery i software jednoznačnou světovou špičku a nejinak je tomu u společnosti Esko-Graphics. Ta v této oblasti představila na IPEXu nový, rychlejší copydot-skener EskoScan 2024S+ určený především pro novinový průmysl. Skener snímá předlohy v rozlišení 1270 dpi a za jednu hodinu je schopen redigitalizovat dvacet čtyřbarevných separací formátu A4. Ke skenerům EskoScan nabízí Esko-Graphics i svůj velmi vyspělý copydot software Perfection, který se ve zkratce stará o plně automatické pročištění naskenovaných rastrových předloh, automatické pasování jednotlivých barevných separací, kompenzaci nárůstu tiskového bodu atd. Novinkou v této oblasti představenou na IPEXu bylo nové řešení Perfection Publisher. Jde o nadstavbu zmiňovaného copydot software umožňující převedení celých vytištěných knih do digitální podoby - jak z tištěné podoby, tak filmů.

Co se workflow řešení týče, bude Esko-Graphics zatím nabízet obě původní řešení - FlowDrive (původně od Purup-Eskofot) i FastLane (původně od Barco Graphics). FlowDrive bude určen pro menší provozy, FastLane potom pro high-end instalace. Esko-Graphics přesto stále přemýšlí nad způsobem, jak oba systémy potenciálně spojit do jednoho funkčního řešení.

Esko-Graphics je nyní obrovský výrobce s množstvím produktů. V tomto článku jsme proto ani nemohli popsat všechny. Z dalších novinek byl na IPEXu k vidění ještě nový přírůstek do rodiny CDI (zařízení typu Computer-to-flexo-plate) kterému se budeme věnovat v samostatném článku. A samozřejmě i celá řada vyspělých softwarových produktů určených pro obalový průmysl, pro které také připravujeme podrobnější informace.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: