Jak vybírat digitální fotoaparát I. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Poradna

Jak vybírat digitální fotoaparát I.

Radíme DF

17. května 2001, 00.00 | Vybrat si ideální digitální fotoaparát není vůbec jednoduché. Proto vám dnes poradíme, které kategorie jsou na trhu a co nabízejí.

Do redakce dostáváme pravidelně celou řadu dotazů na ideální digitální fotoaparát pro to či ono konkrétní nasazení. Snad ještě častěji dostáváme dotazy zcela obecného rázu, které požadují srovnání zcela nesrovnatelných modelů. Bohužel neexistuje jednoduché a univerzální pravidlo, jak rychle a snadno ideální digitální fotoaparát najít. Výběr je velmi těžký, protože většina potenciálních kupců nedokáže dostatečně přesně vyspecifikovat svoje potřeby.

Podle čeho vybírat?
Při výběru digitálního fotoaparátu se prakticky nedá orientovat podle ceny fotoaparátu. Cenová politika jednotlivých výrobců se značně liší a navíc cena je většinou stanovována na základě ohlasu trhu a ne zcela úměrně technickým vlastnostem přístrojů.
Ani hodnocení technických parametrů není pro širokou veřejnost jednoduché, protože potenciálních kritérií pro srovnání je opravdu celá řada. Navíc zaměřit se pouze na jediný parametr, většinou to bývá rozlišení snímače, není rozhodně tou správnou cestou. Fotoaparát by měl být hodnocen vždy komplexně, což vyžaduje jistou zkušenost a znalosti. Proto je nejlepší vycházet buď z recenzí v odborném tisku nebo aspoň z doporučení prodejců.
Přesto se může každý potenciální kupec na nákup připravit. Tou přípravou by měla být minimálně volba kategorie fotoaparátu, která by měla pramenit z očekávání kupce. Bez jednoznačné volby kategorie se při výběru konkrétního modelu doslova ztratíte.

A z čeho můžeme vybírat?

1) Levné low-end digiťáčky
První kategorií jsou logicky "levné digiťáčky", které sice nenabízejí žádnou překvapivou kvalitu obrazu a desítky funkcí, ale jsou alespoň trochu cenově dostupné. Snadno je poznáte podle jednoduché plastové konstrukce, absence optického zoomu a zejména nízkého rozlišení ( 300.000 - 1mil. bodů). Nezřídka se jedná o modely bez LCD displeje, s fixní pamětí a triviální expoziční logikou. Prostě levné a extrémně jednoduché řešení. Typickými zástupci této kategorie jsou například Agfa CL16, či fotoaparát Jenoptik JD 350.
Bohužel ani cena těchto fotoaparátů není doslova lidová. Za nejjednodušší typy zaplatíte kolem 5.000 Kč a někteří výrobci začínají až u hranice 10.000 Kč.

2) Miniaturní kapesní kompakty
Druhou kategorií jsou miniaturní fotoaparáty kompaktní konstrukce. Tito kapesní miláčci většinou nabízejí jednoduché ovládání typu point-and-shot, ale jde již o plnohodnotné fotoaparáty. Přístup jednotlivých výrobců se v této kategorii příliš neodlišuje. Všichni se snaží vyrobit solidní, elegantně vypadající a cenově přijatelný model s jednoduchým ovládáním. Většinou se jedná o přístroje s rozlišením kolem 2 mil. bodů s příjemnou kvalitou obrazu. Již klasickým příkladem je Canon Digital IXUS.
Ceny těchto miniaturních fotoaparátů bohužel nejsou z nejnižších. Většinou se pohybují mezi 20 - 35.000 korun.

3) Nižší střední třída
Jednou z nejoblíbenějších kategorií digitálních fotoaparátů jsou přístroje s rozlišením 2 mil. bodů, s poměrně jednoduchým ovládáním a většinou 3x optickým zoomem. Jedná se o kompaktní přístroje s moderním ovládáním zaměřeným na amatérské fotografy. Nenajdete u nich sice ani špičkovou kvalitu obrazu, ani sofistikované funkce, přesto si dovolím tvrdit, že jde o ideální fotoaparát pro běžné uživatele.
Fotoaparáty jsou zaměřené na každodenní jednoduché a pohodlné fotografování, snímky se již dají tisknout na menší formáty papírů a hlavně se výrobci aktuálně snaží stlačit jejich ceny z důvodu ostrého konkurenčního boje.
Příkladů je opravdu celá řada. Jmenujme Olympus Camedia 2040Z, Nikon CoolPix 775 či Kodak DX3600. Bohužel cena takového přístroje se u nás stále pohybuje stále mezi 20 - 30.000 Kč.

4) Extra střední třída
A máme zde další kategorii, jejíž význam bývá někdy trochu podceňován. Přesto zde jsou fotoaparáty, které ve většině technických parametrů inklinují ke kategorii předchozí, ale něčím se výrazně odlišují. Může to být například ultrazoom objektiv, propracovaný záznam videa či rozšířená podpora externích záblesků. Prostě fotoaparáty, která sice ještě nenabízejí top kvalitu, ale alespoň v některých parametrech výrazně převyšují průměr. Z druhé strany je u nich poměrně silně cítit kompromis mezi vybavením a cenou. Klasickým příkladem je Olympus Camedia C700 či Fujifilm FinePix 4900Z. A cena? Dost podobná předchozí kategorii, řádově 25 - 40.000 Kč.

5) Amatérský high-end
A máme zde amatérskou špičku. Nabídku pro ty zákazníky, pro které je důležité v podstatě bezkompromisní řešení, tedy aspoň z pohledu digitální fotoaparátů. Charakteristika je dnes v podstatě jasně dána. Rozlišení min. 3,34 mil. bodů, 3x optický zoom, velké množství funkcí včetně manuální expozice. Nezřídka se výrobci odhodlávají k poměrně kvalitním neodnímatelným objektivům, použití akumulátorů a poměrně bohatému programovému vybavení. Pro většinu výrobců je tato kategorie tím nejlepším, co nabízejí a podle toho si nechají i zaplatit.
Příklady najdeme u každé značky. Opět zcela namátkou Olympus Camedia 3030Z, Canon PowerShot G1, Sony DSC-S75 a mnoho dalších. Ceny se pohybují od 30 do 60.000 Kč.

A závěr? Pokud se nebudeme bavit o profesionální digitální technice, tak si můžeme vybírat z pěti základních kategorií. Pokud stále ještě nevíte, která z nich je pro vás vhodná, pak si rozhodně ještě nechoďte fotoaparát kupovat. Trocha rozvahy a hledání informací se rozhodně vyplatí.
Pokud jste si kategorii již vybrali, je čas se zaměřit na vybrané technické parametry a značku přístroje, o čemž si povíme v příštím článku.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: